Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy – 28 kwietnia

W tym roku wiodącym hasłem Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (28 kwietnia 2023 r.), wybranym przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP), jest: „Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika”.

Stan prac związanych z utylizacją azbestu w Polsce

Ponad 12 lat temu uchwalono Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032.  Jak przebiegają prace związane z Programem? Co jest największą przeszkodą w realizacji założonych celów?

Szef PSP: firma Rosenbauer odwołała spotkanie ws. badania przyczyn złamania drabiny w Inowrocławiu

Firma Rosenbauer odwołała w ostatniej chwili zaplanowane na środę spotkanie ws. ustalenia kolejnych kroków odnośnie badania przyczyn złamania się w styczniu 40-metrowej drabiny w Inowrocławiu - poinformował szef PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Naukowcy: trzeba monitorować narażenie pracowników na spaliny z diesla

Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na istnienie związku między narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla a zwiększoną częstością występowania pewnych grup nowotworów. Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB jako pierwszy w Polsce opracował metodę oznaczania niebezpiecznych dla zdrowia człowieka spalin emitowanych z silników Diesla, dostosowaną do nowych regulacji prawnych.

Lublin/ 42-latek zginął przygnieciony przez betonową płytę

Pracownik lubelskiej firmy został we wtorek rano przygnieciony przez betonową płytę i zginął na miejscu; policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku - podała mł. asp. Małgorzata Skowrońska z zespołu prasowego KWP w Lublinie.

Zmiana kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

W Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

ZUS: 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla płatników składek na projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 mln zł.

Pracownik tymczasowy jako członek służby BHP  

Czy pracownik tymczasowy może zostać członkiem służby BHP?

Czy w służbie BHP mogą być zatrudnieni dwaj główni specjaliści?

Czy stanowisko głównego specjalisty w dziale BHP mogą piastować jednocześnie dwaj pracownicy?

Komendant PSP: czasowe wycofanie pojazdów z taką samą drabiną jak ta, która załamała się w Inowrocławiu

Informuję, że podtrzymuję swoją decyzję o czasowym wycofaniu z użytkowania wszystkich samochodów z drabiną mechaniczną o wysokości ratowniczej 40 m produkcji Rosenbauer - napisał w mediach społecznościowych komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak odnosząc się do oświadczenia wydanego przez producenta drabiny.