„Zimowe” obowiązki właściciela lub zarządcy budynku

Zimowa aura daje się nam we znaki. Zimą właściciel nieruchomości musi zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników obiektu. Jakie dokładanie obowiązki ma właściciel lub zarządca obiektu w okresie zimowym?

19 września – Dzień pracownika służby BHP

19 września pracownicy służby BHP obchodzą swoje święto, które zostało ustanowione w 2010 r.  Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy odgrywają szczególnie ważną rolę w zakładach pracy. W tym zawodzie zarówno istotne jest wykształcenie, doświadczenie, jak i cechy osobowościowe.

Zagrożenia w szkole

Przy okazji powrotu uczniów do szkół warto przypomnieć o zagrożeniach, na które mogą być oni narażeni. Większość niebezpiecznych wydarzeń wiąże się z nieprzestrzeganiem regulaminów oraz nieodpowiednim zachowaniem. W jakich miejscach najczęściej dochodzi do wypadków? Jakie czynniki mogą wpłynąć na zagrożenie uczniów?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy – 28 kwietnia

W tym roku wiodącym hasłem Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (28 kwietnia 2023 r.), wybranym przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP), jest: „Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika”.

Stan prac związanych z utylizacją azbestu w Polsce

Ponad 12 lat temu uchwalono Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032.  Jak przebiegają prace związane z Programem? Co jest największą przeszkodą w realizacji założonych celów?

Szef PSP: firma Rosenbauer odwołała spotkanie ws. badania przyczyn złamania drabiny w Inowrocławiu

Firma Rosenbauer odwołała w ostatniej chwili zaplanowane na środę spotkanie ws. ustalenia kolejnych kroków odnośnie badania przyczyn złamania się w styczniu 40-metrowej drabiny w Inowrocławiu - poinformował szef PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Naukowcy: trzeba monitorować narażenie pracowników na spaliny z diesla

Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na istnienie związku między narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla a zwiększoną częstością występowania pewnych grup nowotworów. Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB jako pierwszy w Polsce opracował metodę oznaczania niebezpiecznych dla zdrowia człowieka spalin emitowanych z silników Diesla, dostosowaną do nowych regulacji prawnych.

Lublin/ 42-latek zginął przygnieciony przez betonową płytę

Pracownik lubelskiej firmy został we wtorek rano przygnieciony przez betonową płytę i zginął na miejscu; policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku - podała mł. asp. Małgorzata Skowrońska z zespołu prasowego KWP w Lublinie.

Zmiana kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

W Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

ZUS: 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla płatników składek na projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 mln zł.