Białystok/ Proces apelacyjny ws. zasypania w głębokim wykopie dwóch robotników

Konieczne jest uzupełnienie postępowania dowodowego o akta innej sprawy związanej z wypadkiem - uznał w piątek Sąd Okręgowy w Białymstoku w procesie apelacyjnym dotyczącym zasypania dwóch robotników w wykopie; jeden z nich zmarł.

Wymagana temperatura na stanowiskach pracy w okresie zimowym, a kryzys energetyczny

Zima dalej trwa, dlatego przypominamy o przepisach dotyczących wymaganych temperatur na stanowiskach pracy właśnie w tym okresie na przykładzie pytania przesłanego przez czytelnika.

Małopolskie/ Złamane ramię żurawia runęło na dach szkoły, jedna osoba ranna

Ramię żurawia postawionego przy szkole podstawowej przy ul. Mierżączka w Wieliczce (Małopolskie) złamało się w poniedziałek i spadło na dach budynku. Jedna osoba została ranna - pracownik firmy budowlanej.

WUG: ponad 35 proc. zgłoszeń o nieprawidłowościach w kopalniach – zasadne

Ponad 35 proc. zgłoszeń o nieprawidłowościach w kopalniach, przyjętych w ubiegłym roku przez tzw. górniczy telefon zaufania, okazało się zasadne - wynika z danych nadzoru górniczego. Czasem takie anonimowe zgłoszenie możne uchronić kogoś przed wypadkiem, a nawet uratować życie.

Warszawa/ Prokuratura wszczęła śledztwo ws. śmiertelnego wypadku w sortowni śmieci na Żeraniu

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie wypadku w sortowni śmieci na Żeraniu. Zginął w nim 27-letni pracownik, którego wciągnęła maszyna do rozdrabniania odpadów. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna próbował ją ręcznie odblokować, kiedy nagle ruszyła.

Warszawa/ Pracownik sortowni wpadł do maszyny rozdrabniającej odpady

W sortowni śmieci przy ul. Zarzecze na Żeraniu doszło do tragicznego wypadku. 25-letni pracownik został wciągnięty przez maszynę do rozdrabniania odpadów. Zginął na miejscu.

Śląskie/ Akt oskarżenia ws. wypadku, w którym zginęło dwóch pracowników drogowych

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie wypadku, w wyniku którego w grudniu 2021 r. w miejscowości Glinica (Śląskie) zginęło dwóch robotników drogowych – wypadli z kosza podnośnika, o który zawadził samochód ciężarowy.

Jakie zmiany w prawie pracy przynosi 2023 rok?

Nowy rok przynosi zmiany w prawie pracy dotyczące m.in. wzrostu płacy minimalnej, wzrostu diety przysługującej pracownikowi z tytułu podróży służbowej, wzrostu stawki za używanie pojazdów prywatnych przez pracowników do celów służbowych, pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników.  W poniższym tekście pokrótce przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące prawa pracy, które weszły lub mają wejść w życie w nowym roku.

Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie bhp przy eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Zdrowia sporządziło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, które ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Wypadki przy pracy w 2021 r. – ostateczne dane

W minionym roku osobą najczęściej poszkodowaną w wypadku przy pracy był mężczyzna, pracujący jako operator maszyn i urządzeń wydobywczych i przetwórczych, w wieku 30-49 lat ze stażem pracy krótszym niż 1 rok – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Publikowanie tych danych ma przysłużyć się poprawie BHP w firmach.