Thumb

Prezes ZUS: rośnie liczba osób pracujących

We wrześniu w Polsce było o 55 tys. więcej zatrudnionych, niż miesiąc wcześniej. Składki do ZUS płaci obecnie prawie 15,7 mln osób – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Thumb

Zapotrzebowanie na pracę w drugim kwartale 2021 r.

Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że na koniec drugiego kwartału bieżącego roku było 142,8 tys. wolnych miejsc pracy. Liczba ta w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim wzrosła o 75,4%. 
Thumb

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie bhp przy budowie i eksploatacji sieci gazowych oraz uruchamianiu instalacji gazowych gazu ziemnego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii przegotowało zmiany, które weszły w życie 18 września 2021 r.  Rozporządzenie dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy przy budowie i eksploatacji sieci gazowych oraz uruchamianiu instalacji gazowych gazu ziemnego w obliczu problemów kadrowych w związku z trwającą pandemią.
Thumb

Analitycy: najwięcej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców wydano m.in. dla kierowców

W pierwszej połowie br. wydano o 34 tys. więcej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców niż w analogicznym okresie w pandemicznym 2020 r. - przekazała w poniedziałek firma Personnel Service. Według analityków najwięcej pozwoleń dot. kierowców i pracowników przemysłu.
Thumb

Nowe rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia dzienników budowy, montażu i rozbiórki

Z dniem 19 września 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii określające sposób prowadzenia dzienników budowy, montażu i rozbiórki.
Thumb

Rząd: minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wzrośnie do 3010 zł, a stawka godzinowa do 19,70 zł

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł brutto, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł brutto - podało we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Thumb

Główny Inspektorat Pracy podsumował akcję kontroli małych budów

Najwięcej nieprawidłowości inspektorzy pracy stwierdzili przy pracach na wysokości, gdzie brakowało zabezpieczenia przed możliwością upadku z wysokości – wynika z przeprowadzonych przed wakacjami przez Główny Inspektorat Pracy (GIP) kontroli na małych placach budów.
Thumb

Ekspert: jesteśmy coraz bliżej upominania się pracowników o podwyżki w zw. z inflacją

Jesteśmy coraz bliżej upominania się pracowników o podwyżki w związku z inflacją - powiedział PAP Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej. Zdaniem Ernesta Pytlarczyka z Pekao, wzrost płac będzie napędzany głównie przez zapotrzebowanie na pracowników w dobrze prosperujących sektorach.
Thumb

PARP: do 21 września trwa nabór do konkursu „Najlepsze programy rozwoju inicjatyw pracowniczych”

Do 21 września trwa nabór projektów do konkursu „Najlepsze programy rozwoju inicjatyw pracowniczych”, w którym łączna pula nagród to 550 tys. zł - poinformowała we wtorek Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. PARP. Konkurs finansowany jest z Programu Inteligentny Rozwój.
Thumb

PIE: przejście zatrudnionego z mikrofirmy do dużej zwiększa jego produktywność o ok. 300 proc.

Przejście zatrudnionego z mikrofirmy do dużej zwiększa jego produktywność o ok. 300 proc. - napisał w opublikowanej w środę analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Dodano, że małe polskie firmy dysponujące 10-19 pracownikami są relatywnie tak wydajne jak w innych państwach Unii Europejskiej.