Belgia/ Pracownicy firm prywatnych będą otrzymywać dodatek za dojazd do pracy rowerem: 27 centów za kilometr

Od 1 maja każdy pracownik prywatnej firmy będzie miał prawo ubiegać się o dodatek za dojazd do pracy rowerem - wynika z porozumienia związków zawodowych i organizacji pracodawców. Dodatek ma wynosić 27 centów za przejechany kilometr.

Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie bhp przy eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Zdrowia sporządziło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, które ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Katowickie Targi BHP i Ochrony Przeciwpożarowej

W dniach 8-9 marca 2023 r. w Katowicach odbędą się największe w południowej Polsce Targi branży BHP i Ppoż. Uczestnicy Targów będą mieli doskonałą okazję, aby zdobyć informacje o najnowszych technologiach i produktach oraz aktualnej sytuacji na rynku.

Psychospołeczne przyczyny wypadków przy pracy

Stres zawodowy związany z psychospołecznymi czynnikami ryzyka, uznawany jest aktualnie za główne wyzwanie dla bezpieczeństwa i higieny pracy.

Gorzów Wlkp./ Nielegalni pracownicy z Uzbekistanu w przetwórni elektroodpadów

Funkcjonariusze z Placówki SG w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili kontrolę w jednej z lubelskich agencji pracy tymczasowej, która kierowała do pracy cudzoziemców bez zezwoleń na jej wykonywanie w naszym kraju - poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

Dolnośląskie/ W tartaku nielegalnie pracowało 50 cudzoziemców

W tartaku pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku 50 cudzoziemców było zatrudnionych nielegalnie. Niektórzy nie mieli umów o pracę, inni nie mieli zezwoleń na pracę. Pracodawcy grozi wysoka grzywna, a nielegalnie zatrudnionym nakaz opuszczenia Polski.

Ruszył proces związany ze śmiercią pracownika przysypanego otrębami w silosie

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w środę proces dyrektora firmy, na terenie której blisko dwa lata temu doszło do śmiertelnego wypadku podczas prac w wysokim silosie. 33-letniemu oskarżonemu zarzucono umyślne narażenie życia pracownika, który zginął przysypany otrębami.

W MSWiA uroczyste powołanie 16 wojewódzkich koordynatorów ds. OSP

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wręczyli w środę szesnastu strażakom powołania na wojewódzkich koordynatorów do spraw Ochotniczych Straży Pożarnych. Współpraca pomiędzy PSP i OSP to wielka sprawa - podkreślił Wąsik.

Wielkopolskie/ Osiem osób poszkodowanych w katastrofie budowlanej w Gnieźnie

Osiem osób zostało poszkodowanych wskutek katastrofy budowlanej, do której doszło w piątek w Gnieźnie (Wielkopolskie). Podczas robót budowlanych na trenie miejskiego ośrodka kultury zawaliły się elementy konstrukcyjne.

Raport: rynek pracy w stanie przesilenia

Rynek pracy jest w stanie przesilenia; nastroje firm szybko się pogarszają, dlatego pracodawcy będą bardziej asertywne w negocjacjach płacowych - wskazują analitycy Pekao. Ich zdaniem dynamika płac osiągnie szczyt w połowie roku, potem zacznie opadać.