SAWO 2024 – tłumy gości i siła spotkań na żywo!
Zakończyła się 26. edycja Targów SAWO – wydarzenia, które zgromadziło blisko 300 wystawców z różnych stron świata, a frekwencja zwiedzających przekroczyła oczekiwania organizatorów. Aktualne tematy branży ochrony pracy, pokazy w specjalnie wydzielonych strefach, największa w tej części Europy ekspozycja innowacji z obszaru BHP, a także sprawdzone punkty programu konferencyjnego – to tylko część atrakcji jakie zapewniono uczestnikom w dniach 23-25 kwietnia br. w Poznaniu.
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO to największe tego typu targi branżowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja wydarzenia była rekordowa – ekspozycja rozlokowana w trzech nowoczesnych pawilonach wystawienniczych zajęła powierzchnię blisko 10 000 m2. Szeroką ofertę handlową zaprezentowały wiodące na rynku innowacyjne firmy, z których połowę stanowili wystawcy z zagranicy! Imprezę tłumnie odwiedzili goście z 38 państw.
Produkty wytyczające trendy
Targi SAWO od lat dają okazję do prezentacji najnowocześniejszych dokonań polskich i zagranicznych producentów sprzętu i wyposażenia służących bezpieczeństwu, ochronie zdrowia i pracy, współczesnych technologii ratowniczych i tych dedykowanych branży BHP. Tegoroczna, silna reprezentacja zagranicznych wystawców Targów SAWO objęła firmy z blisko 25 krajów, takich jak Austria, Belgia, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Pakistan, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Sri Lanka, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania czy Włochy.
Tradycyjnie liderzy branży zostali uhonorowani prestiżowymi nagrodami Targów SAWO. W tym roku Złotym Medalem Grupy MTP Targów SAWO nagrodzono 16 produktów. Nagrodę Grand Prix Targów SAWO przyznano 5 firmom. Natomiast wyróżnienie ACANTHUS AUREUS powędrowało do 10 wystawców.
Targi SAWO – element systemu obronności kraju
Rangę branży BHP, ratownictwa i pożarnictwa oraz ich znaczenie dla obronności kraju, podkreślił podczas oficjalnego otwarcia Targów SAWO 2024, gość honorowy – Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zaznaczył, że dzięki takim wydarzeniom jak Targi SAWO, udział polskiego przemysłu i polskiej myśli technologicznej jest zauważalny w tworzeniu systemu obrony ludności.
– W obliczu wydarzeń za naszą wschodnią granicą, kwestia obrony życia obywatela w sposób jaki państwo, a w tym przedsiębiorcy podchodzą do wartości życia człowieka jest świadectwem cywilizacyjnej różnicy pomiędzy światem zachodu a światem pozbawionym fundamentów prawa międzynarodowego i fundamentów poszanowania godności i życia człowieka – podkreślał Sekretarz Stanu.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
„Bezpieczeństwo” stanowiło słowo klucz tegorocznych Targów SAWO i przyświecało bogatemu programowi wydarzeń konferencyjnych towarzyszących ekspozycji.
– W żadnej dziedzinie bezpieczeństwo nie jest stanem stałym, nie jest czymś danym nam raz na zawsze. Naszym wspólnym zadaniem jest dbanie o to bezpieczeństwo i polepszenie mechanizmów które prowadzą do jego zwiększenia dlatego właśnie tegoroczne targi odbywają się pod hasłem „Razem dla bezpieczeństwa” – podkreślała Elżbieta Roeske, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP, podczas otwarcia konferencji pt. „Nowoczesne instalacje przeciwpożarowe w ochronie życia i mienia”. To ważne wydarzenie, które drugiego dnia Targów SAWO 2024 zgromadziło ponad 200 uczestników, zorganizowali wspólnie Oddział Wielkopolski SITP, Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu oraz Grupa MTP.
Podczas konferencji, starszy brygadier, inżynier dr inż Dariusz Marczyński, Dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA, podkreślał iż bezpieczeństwo pożarowe jest obecnie postrzegane jako wytyczanie kierunków, standardów ale też i metod, które są punktem wyjściowym dla innych dziedzin. – Widzimy, że np. przy zagrożeniach terrorystycznych czy przy zagrożeniach związanych z infrastrukturą krytyczną, wielu inżynierów, ekspertów czy znawców infrastruktury krytycznej zaczyna cytować rozwiązania, które są stosowane, przyjęte albo dyskutowane w przestrzeni bezpieczeństwa pożarowego – mówił Dariusz Marczyński.
Praktyka czyni mistrza
Tegoroczna edycja Targów SAWO była wyjątkowa nie tylko z powodu rekordowej liczby wystawców i zajmowanej przez nich powierzchni ekspozycyjnej, ale również pod względem oryginalności wydarzeń towarzyszących. Tłumy obserwatorów podziwiały dynamiczne pokazy ratownicze organizowane przez PSP, prezentację pojazdów i najnowocześniejszego sprzętu ratowniczego, strefę dronów i maszyn latających czy wystawę osprzętu strażackiego retro.
Dla tych, którzy oprócz obserwowania pokazów, chcieli spróbować swoich sił w dziedzinach związanych z higieną i bezpieczeństwem pracy, czekały zajęcia praktyczne i warsztaty. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się m.in. zajęcia Szkoły Latania Lipowicza czyli gry połączonej z praktycznymi ćwiczeniami z prac na wysokości, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy oraz wiele szkoleń odbywających się na stoiskach wystawców.
Co dalej?
Organizatorzy dziękując wszystkim Wystawcom, Partnerom i Gościom targowym za zaufanie i obecność na SAWO 2024, jednocześnie zapraszają na kolejną odsłonę Targów SAWO, która odbędzie się wiosną 2026 roku, oczywiście w Poznaniu.
– W czasie oczekiwania na kolejną edycję SAWO, planujemy dla Was coś wyjątkowego. Sukces tegorocznej wystawy skłonił nas do podjęcia działań w kierunku rozszerzenia formuły targów, dlatego liczymy, że w 2025 roku spotkamy się ponownie. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej targów oraz naszego profilu Linkedin. Wkrótce zdradzimy więcej szczegółów – zachęca dyrektor Targów SAWO Dagmara Suprun.
Zapraszam do kontaktu
Martyna Matuszczak
tel. +48 538 948 718
e-mail. martyna.matuszczak@grupamtp.pl
Skomentuj