Ochroną przedemerytalną pracownika zajmie się szerszy skład SN

Pytaniem czy ochrona przedemerytalna i wynikający z niej zakaz wypowiedzenia obejmuje pracownika, któremu umowa na czas określony kończy się przed osiągnięciem wieku emerytalnego zajmie się poszerzony skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego - poinformował PAP zespół prasowy SN.

Umowa na zastępstwo a okres próbny

Czy umowa na zastępstwo może zostać poprzedzona umową na okres próbny?

Urlop w świadectwie pracy pracownika zatrudnionego na część etatu

W świadectwie pracy wskazuje się m.in. informację dotyczące urlopu wypoczynkowego. Jak w świadectwie pracy prawidłowo określić liczbę dni i godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na część etatu?

Wymiar godzinowy zwolnienia od pracy na dziecko do 14 roku życia przy zmianie wymiaru etatu w trakcie roku

Na zasadach określonych w art. 188 KP, pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat ma prawo do skorzystania w każdym roku kalendarzowym ze zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O tym, czy w bieżącym roku z uprawnienia tego pracownik będzie korzystał w wymiarze dniowym czy w godzinowym decyduje on sam w pierwszym składanym w danym roku wniosku o udzielenie przedmiotowego zwolnienia. 16-godzinny wymiar zwolnienia dedykowany jest pracownikom na pełnym etacie, natomiast w przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu – wymiar ten należy ustalić proporcjonalnie do wymiaru etatu. Z uwagi na fakt, iż przywołany przepis tego nie reguluje, w praktyce wątpliwości budzi kwestia w jaki sposób ustalić wymiar godzinowy omawianego uprawnienia w przypadku zmiany wymiaru etatu w trakcie roku.

Obowiązki ze sfery BHP, których nie może realizować agencja pracy tymczasowej

Problematykę związaną z zatrudnianiem tymczasowym reguluje ustawa z dnia 9.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1110). Przepisy ustawy dokonują rozdzielenia obowiązków w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy pomiędzy agencję pracy tymczasowej a pracodawcę użytkownika. Istnieje możliwość przeniesienia niektórych tego typu obowiązków z agencji pracy tymczasowej na pracodawcę użytkownika. Ten swoisty transfer obowiązków zasadniczo możliwy jest tylko w jedną stronę. Niektóre z nich są bowiem przypisane pracodawcy użytkownikowi w sposób nieprzenaszalny.

Wydanie świadectwa pracy z tytułu ustania jednej z równoczesnych umów o pracę

Czy w przypadku rozwiązania tylko jednej z równoczesnych umów o pracę należy wydać świadectwo pracy z urzędu?

Liczba przepracowanych godzin nadliczbowych w świadectwie pracy

Czy liczbę przepracowanych godzin nadliczbowych należy zamieszczać w świadectwie pracy?

Korekta świadectwa pracy dotycząca zmiany trybu ustania stosunku pracy

Czy pracownik może zanegować tryb ustania stosunku pracy w trybie wniosku o korektę świadectwa pracy?

Świadectwo pracy za wybrane okresy zatrudnienia

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek wydać ten dokument pracownikowi w momencie ustania zatrudniania. Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał jeszcze w trakcie trwającego stosunku pracy, otrzymać świadectwo pracy za wybrane okresy zatrudnienia? Czy ma do tego prawo?

Wp.pl: umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny być oskładkowane

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.