Obowiązki ze sfery BHP, których nie może realizować agencja pracy tymczasowej

Problematykę związaną z zatrudnianiem tymczasowym reguluje ustawa z dnia 9.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1110). Przepisy ustawy dokonują rozdzielenia obowiązków w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy pomiędzy agencję pracy tymczasowej a pracodawcę użytkownika. Istnieje możliwość przeniesienia niektórych tego typu obowiązków z agencji pracy tymczasowej na pracodawcę użytkownika. Ten swoisty transfer obowiązków zasadniczo możliwy jest tylko w jedną stronę. Niektóre z nich są bowiem przypisane pracodawcy użytkownikowi w sposób nieprzenaszalny.

Wydanie świadectwa pracy z tytułu ustania jednej z równoczesnych umów o pracę

Czy w przypadku rozwiązania tylko jednej z równoczesnych umów o pracę należy wydać świadectwo pracy z urzędu?

Liczba przepracowanych godzin nadliczbowych w świadectwie pracy

Czy liczbę przepracowanych godzin nadliczbowych należy zamieszczać w świadectwie pracy?

Korekta świadectwa pracy dotycząca zmiany trybu ustania stosunku pracy

Czy pracownik może zanegować tryb ustania stosunku pracy w trybie wniosku o korektę świadectwa pracy?

Świadectwo pracy za wybrane okresy zatrudnienia

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek wydać ten dokument pracownikowi w momencie ustania zatrudniania. Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał jeszcze w trakcie trwającego stosunku pracy, otrzymać świadectwo pracy za wybrane okresy zatrudnienia? Czy ma do tego prawo?

Wp.pl: umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny być oskładkowane

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

SN/ Pytanie o ochronę przedemerytalną, gdy umowa o pracę wygasa przed osiągnięciem wieku emerytalnego

Pytaniem, czy ochrona przedemerytalna i wynikający z niej zakaz wypowiedzenia obejmuje pracownika, któremu umowa na czas określony kończy się przed osiągnięciem wieku emerytalnego - ma zająć się latem Sąd Najwyższy. Dotychczas sądy rozbieżnie rozstrzygały takie sprawy.

Zmiana wymiaru etatu a wymiar urlopu wypoczynkowego

W przypadku, gdy zmiana etatu pracownika następuje w trakcie roku kalendarzowego, konieczne jest ustalenie wymiaru urlopu w proporcji do okresu pracy w danym wymiarze czasu pracy.

Nieprzerwany odpoczynek dobowy i sposób rekompensaty w razie jego niezachowania

Zgodnie z art. 132 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Regulacja ta stanowi wyraz implementacji art. 3 dyrektywy 2000/34/WE1. Ustalony w ten sposób minimalny odpoczynek dobowy w wyjątkowych sytuacjach określonych w art. 132 § 2 k.p. może zostać niezachowany, pod warunkiem zapewnienia pracownikowi z tego tytułu odpowiedniej rekompensaty. W niniejszym artykule przybliżymy istotę minimalnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i zasady jego rekompensaty w przypadku, gdy nie zostaje on pracownikowi zapewniony.

MRPiPS pracuje nad wliczeniem umowy-zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy

Ministerstwo rodziny pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że do stażu pracy będzie wliczany także okres wykonywania pracy na umowie-zleceniu czy na podstawie indywidualnej działalności gospodarczej – wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac rządu.