Zwolnienie od pracy pracowników innych wyznań w okresie świąt nieujętych w ustawie

W Polsce prawo pracy określa dni wolne od pracy, które są związane z obchodami świąt państwowych i kościelnych. Jednak w przypadku pracowników wyznających inne religie, pojawia się pytanie, jak postępować w sytuacji, gdy ich święta nie są ujęte w ustawie. W niniejszym artykule omówimy możliwości i zasady zwolnienia od pracy tych pracowników podczas ich świąt religijnych.

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu a limit 3/33

Jednym z kluczowych elementów ochrony pracownic w ciąży jest mechanizm przedłużenia umowy do dnia porodu. Oznacza to, że jeżeli pracownica zatrudniona na umowie terminowej zajdzie w ciążę, jej umowa nie może zostać rozwiązana przed porodem. Czy zastosowanie tego rodzaju ochrony nie grozi naruszeniem limitów zatrudniania na czas określony, nawet jeżeli w wyniku przedłużenia umowy dojdzie do ich przekroczenia?

Umowne wydłużenie ustawowych okresów wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony oraz umowy o pracę na czas nieokreślony

Począwszy od 22.02.2016 r., art. 36 § 1 KP określa w jednakowy sposób długość okresów wypowiedzenia zarówno dla umowy o pracę na czas określony jak i umowy o pracę na czas nieokreślony. W orzecznictwie przyjmuje się jednak, że pod pewnymi warunkami, kodeksowe okresy wypowiedzenia tychże umów o pracę mogą zostać wydłużone zgodną wolą stron stosunku pracy.

„Rz”: Jazda taxi na koszt firmy z podatkiem u pracownika

Zwrot kosztu służbowego przejazdu taksówką od pracodawcy, to przychód ze stosunku pracy - pisze w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Raport: większość poszukujących pracy chce aplikować za pomocą telefonu

Zdaniem 66 proc. osób poszukujących pracy wysłanie odpowiedzi na ofertę powinno być możliwe w dowolnym miejscu za pomocą aplikacji w telefonie - wynika z opublikowanego w środę badania Pracuj. pl.

Przechowywanie w aktach osobowych potwierdzenia zapoznania pracownika z zakładową procedurą kontroli trzeźwości oraz monitoringu

Szczegółowe zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (dz. u. z 2024 r. poz. 535). W skład dokumentacji pracowniczej wchodzą: pięcioczęściowe akta osobowe oraz dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Przepisy rozporządzenia wskazują jakie dokumenty mogą być przechowywane w ramach każdego z tych zbiorów.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie powinno być wprowadzone od nowego roku

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie powinno być wprowadzone od nowego roku - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W ocenie szefowej MRPiPS nie należy zaskakiwać pracodawców i pracowników tak dużymi zmianami.

Zaległe uprawnienia pracownicze na podstawie dokumentu przedłożonego z opóźnieniem

Uzupełnienie przez pracownika w trakcie zatrudnienia dokumentacji wykazującej staż pracy, rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wyrównania pracownikowi m.in. dodatku stażowego czy ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, chyba, że doszło do przedawnienia roszczenia z tego tytułu.

Obowiązek pracy na etacie dla cudzoziemców budzi duże wątpliwości pracodawców i przedsiębiorców

Od stycznia 2025 roku cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce mają otrzymać wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę - ta propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców. Organizacje Lewiatan i ZPP określają zmiany jako „dyskryminujące, nieskonsultowane społecznie i ryzykowne dla stabilności polskiego rynku pracy”. To ich zdaniem może być pierwszy krok do całkowitego wyeliminowania umów cywilno-prawnych z polskiego rynku.

Zmiany w zakresie ustalania stażu pracy

W dniu 11 lipca 2024 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Pracy (numer wykazu UD59), którego celem jest zmiana dotychczasowych zasad usta-lania stażu pracy na potrzeby niektórych uprawnień pracowniczych.