Koniec września przyniósł wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.
Ustawa zmieniająca wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej ZFŚS) została w dniu 10 sierpnia 2023 roku opublikowana (Dz. U 2023 poz. 1586). Ustawa zakłada m.in. odmrożenie od 1 lipca 2023 roku podstawy naliczania odpisu na ZFŚS i weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 11 sierpnia br.
Od 1 września 2023 r. o 3 proc. wzrośnie wynagrodzenie pracownika młodocianego, a od 30 września wejdą w życie nowe przepisy o zatrudnianiu pracowników młodocianych – powiedziała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzona ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw ustanowiła w przepisach prawa pracy dodatkowe przerwy w pracy na podstawie art. 134 KP. „Nowe” przerwy w niektórych przypadkach budzą jednak wątpliwości…
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła m.in. dodatkowy, 9-tygodniowy urlop rodzicielski dla ojców. Zdaniem 80 proc. matek dłuższy urlop rodzicielski ich partnerów wsparłby bardziej sprawiedliwy podział opieki nad dzieckiem – wynika z raportu Pracuj.pl.
Po zmianie przepisów kodeksowych rozważamy wprowadzenie zakładowej procedury badania trzeźwości pracowników. Zastanawiamy się, czy jedną z grup pracowniczych objętych kontrolą mogliby być pracownicy świadczący pracę zdalnie. Czy taka kontrola mogła by się odbywać w ramach kontroli pracy zdalnej na zasadach art. 6728 KP? Jak wówczas miałaby taka kontrola przebiegać i czy w ogóle objęcie nią tego typu pracowników byłoby możliwe?
Podniesienie od września 2023 r. kwoty refundowanych wynagrodzeń pracownikom młodocianym o 3 punkty procentowe – przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, który w poniedziałek trafił do uzgodnień.
Jedną z odmian (rodzajów) pracy zdalnej jest praca zdalna nadzwyczajna (zob. art. 6719 § 3-5 KP), której wprowadzenie uzasadnione będzie szczególnymi okolicznościami. Decyzja o jej wprowadzeniu będzie należała do pracodawcy, jednak w pewnym sensie będzie on w tym względzie uzależniony od pracownika.
Czas pracy Pracodawca Pracownik Rodzice i opiekunowie Stosunek pracy Urlopy Zmiana prawa - prawo pracy 

Zmiany w urlopach rodzicielskich i szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, która w środę weszła w życie. "Zmiany mają ułatwić rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym" - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg.