Rząd we wtorek zajmie się projektem zmian w Kodeksie pracy

Dłuższy urlop rodzicielski, elastyczna organizacja pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy – takie m.in. rozwiązania przewiduje przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Projekt: kierowca podczas tranzytu nie będzie uznawany za delegowanego

Za kierowcę delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie się uważać m.in. kierowcy, który wykonuje przejazd tranzytem - zakłada projekt ustawy o delegowaniu kierowców w sektorze transportu drogowego, zamieszczony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Pracowniku, jakie zmiany przyniesie 2022 rok?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia, nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dyrektywa work-life balance, ochrona sygnalistów, jawność zarobków w sektorze publicznym – to jedne z najważniejszych zmian dotyczących pracowników, które mają wejść w życie w najbliższym czasie. Planuje się również wprowadzenie zmian dotyczących testowania pracowników pod kątem COVID-19. W poniższym tekście pokrótce przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące tych zagadnień.

Prezydent podpisał ustawę o pracy na morzu

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pracy na morzu, której celem jest zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP

Badania lekarskie pracowników – zmiany

To lekarz medycyny pracy będzie kierował, w zależności od wskazań, do lekarzy specjalistów. Zrezygnowano z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych dla pracowników – takie zmiany zakłada projekt nowelizacji.

Rozpoczęła się rozprawa ws. pracowników delegowanych

W Trybunale Sprawiedliwości UE we wtorek rozpoczęła się rozprawa dotycząca dyrektywy o pracownikach delegowanych.

„DGP”: Czas pracy i urlopy do zmiany

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed udzielił wywiadu opublikowanego w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Będą zmiany w ustawie o delegowaniu pracowników

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Projekt został przygotowany przez MRPiPS.

Zmiany dla pracodawców w 2020 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę, stawka godzinowa przy umowach cywilnoprawnych, pracownicze Plany Kapitałowe – to jedne z najważniejszych zmian dla pracodawców, ale i pracowników w 2020 r.

Minimalne wynagrodzenie za prace a unijne standardy

Od 1 stycznia 2020 roku dodatek do stażu pracy nie jest brany pod uwagę przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika.