Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzona ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw ustanowiła w przepisach prawa pracy dodatkowe przerwy w pracy na podstawie art. 134 KP. „Nowe” przerwy w niektórych przypadkach budzą jednak wątpliwości…
Projekt noweli ustawy o ochotniczych strażach pożarnych w związku ze zgłoszonymi podczas drugiego czytania poprawkami został skierowany do ponownych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (AiSW). Poprawki dotyczyły m.in. zwolnienia od podatku dochodowego świadczeń ratowniczych.
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła m.in. dodatkowy, 9-tygodniowy urlop rodzicielski dla ojców. Zdaniem 80 proc. matek dłuższy urlop rodzicielski ich partnerów wsparłby bardziej sprawiedliwy podział opieki nad dzieckiem – wynika z raportu Pracuj.pl.
Po zmianie przepisów kodeksowych rozważamy wprowadzenie zakładowej procedury badania trzeźwości pracowników. Zastanawiamy się, czy jedną z grup pracowniczych objętych kontrolą mogliby być pracownicy świadczący pracę zdalnie. Czy taka kontrola mogła by się odbywać w ramach kontroli pracy zdalnej na zasadach art. 6728 KP? Jak wówczas miałaby taka kontrola przebiegać i czy w ogóle objęcie nią tego typu pracowników byłoby możliwe?
Podniesienie od września 2023 r. kwoty refundowanych wynagrodzeń pracownikom młodocianym o 3 punkty procentowe – przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, który w poniedziałek trafił do uzgodnień.
Jedną z odmian (rodzajów) pracy zdalnej jest praca zdalna nadzwyczajna (zob. art. 6719 § 3-5 KP), której wprowadzenie uzasadnione będzie szczególnymi okolicznościami. Decyzja o jej wprowadzeniu będzie należała do pracodawcy, jednak w pewnym sensie będzie on w tym względzie uzależniony od pracownika.
Czas pracy Pracodawca Pracownik Rodzice i opiekunowie Stosunek pracy Urlopy Zmiana prawa - prawo pracy 

Zmiany w urlopach rodzicielskich i szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, która w środę weszła w życie. "Zmiany mają ułatwić rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym" - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg.
Wprowadzenie do Kodeksu pracy przepisów przewidujących możliwość prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu i innych podobnie działających środków wymusiło zmianę przepisów wykonawczych dotyczących prowadzenia dokumentacji pracowniczej, z uwagi na potrzebę określenia miejsca przechowywania dokumentów powstających w toku wspomnianej procedury.
26 kwietnia wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowy wymiar urlopów rodzicielskich oraz zmiany dotyczące ich wysokości. Każdy z rodziców otrzyma do wyłącznego wykorzystania 9 tygodni urlopu – przekazała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz.