Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych cztery projekty rozporządzeń dotyczących warunków w środowisku pracy. Dotyczą one m.in. rozszerzenia ochrony na pracowników pracujących w narażeniu na działanie substancji o działaniu reprotoksycznym.
Najtrudniejsze warunki w pracy dla mężczyzn są na Śląsku, a dla kobiet w woj. łódzkim – wynika z danych GUS, obejmujących 2022 rok. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że od lat spada liczba pracujących w zagrożeniu.
Do 31 marca płatnicy składek muszą złożyć dokument ZUS ZSWA za osoby, które w ubiegłym roku choć jeden dzień pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - przypomina w poniedziałek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Tylko 31 proc. handlowców w Polsce może powiedzieć z pewnością, że w ich łańcuchu dostaw nie ma pracy niewolniczej – wynika z badania Retail Report firmy Adyen. Jak zaznaczono, 58 proc. Polaków nie zrobi zakupów u sprzedawcy, jeśli wie, że w jego procesach biznesowych są problemy na tle etnicznym.
BHP Kodeks pracy Pomieszczenia pracy Pracodawca Pracownik Przepisy ogólne WARUNKI PRACY Wymagania BHP
Przed nami sezon zimowy, który przypada na czas wyjątkowo wysokiej inflacji i wzrostu cen ogrzewania. Można spodziewać się, że z powodu szukania oszczędności temperatura w miejscach pracy będzie niższa niż w poprzednich latach. W poniższym tekście odpowiadamy na pytanie: jaką temperaturę powinien zapewnić pracodawca w miejscu pracy?
Zgodnie z art. 12 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20.06.2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz.Urz.UE.L Nr 186, str. 105) państwa członkowskie mają obowiązek zagwarantować w swych przepisach krajowych, aby pracownik, który przez co najmniej sześć miesięcy świadczył pracę u tego samego pracodawcy, a który zakończył swój ewentualny okres próbny, mógł wystąpić o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy, jeżeli jest ona dostępna, i otrzymać pisemną odpowiedź na ten wniosek wraz z uzasadnieniem.
Ponad 2,2 tys. silnych wstrząsów zanotowano w ubiegłym roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego i rud miedzi. W kopalniach węgla liczba wstrząsów o dużej sile wzrosła rok do roku o 5,7 proc., a w zagłębiu miedziowym o przeszło 10 proc. - wynika z danych nadzoru górniczego