Mężczyźni na Śląsku pracują w najtrudniejszych warunkach

Najtrudniejsze warunki w pracy dla mężczyzn są na Śląsku, a dla kobiet w woj. łódzkim – wynika z danych GUS, obejmujących 2022 rok. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że od lat spada liczba pracujących w zagrożeniu.

31 marca mija termin na złożenie dokumentu do ZUS za osoby pracujące w szczególnych warunkach

Do 31 marca płatnicy składek muszą złożyć dokument ZUS ZSWA za osoby, które w ubiegłym roku choć jeden dzień pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - przypomina w poniedziałek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Badanie: 31 proc. handlowców jest przekonanych, że w ich łańcuchu dostaw nie ma pracy niewolniczej

Tylko 31 proc. handlowców w Polsce może powiedzieć z pewnością, że w ich łańcuchu dostaw nie ma pracy niewolniczej – wynika z badania Retail Report firmy Adyen. Jak zaznaczono, 58 proc. Polaków nie zrobi zakupów u sprzedawcy, jeśli wie, że w jego procesach biznesowych są problemy na tle etnicznym.

Minimalna temperatura w miejscu pracy

Przed nami sezon zimowy, który przypada na czas wyjątkowo wysokiej inflacji i wzrostu cen ogrzewania. Można spodziewać się, że z powodu szukania oszczędności temperatura w miejscach pracy będzie niższa niż w poprzednich latach. W poniższym tekście odpowiadamy na pytanie: jaką temperaturę powinien zapewnić pracodawca w miejscu pracy?

Wniosek o zmianę warunków zatrudnienia

Zgodnie z art. 12 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20.06.2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz.Urz.UE.L Nr 186, str. 105) państwa członkowskie mają obowiązek zagwarantować w swych przepisach krajowych, aby pracownik, który przez co najmniej sześć miesięcy świadczył pracę u tego samego pracodawcy, a który zakończył swój ewentualny okres próbny, mógł wystąpić o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy, jeżeli jest ona dostępna, i otrzymać pisemną odpowiedź na ten wniosek wraz z uzasadnieniem.

Nadzór górniczy: w 2021 r. ponad 2,2 tys. silnych wstrząsów w kopalniach węgla i rud miedzi

Ponad 2,2 tys. silnych wstrząsów zanotowano w ubiegłym roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego i rud miedzi. W kopalniach węgla liczba wstrząsów o dużej sile wzrosła rok do roku o 5,7 proc., a w zagłębiu miedziowym o przeszło 10 proc. - wynika z danych nadzoru górniczego