Rząd przyjął projekt, który na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który we wtorek przyjął rząd. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

Rząd chce rozszerzenia instrumentów prawnych pobudzających działalność inwestycyjną firm

Rząd planuje w II kw. br. rozszerzenie instrumentów prawnych pobudzających działalność inwestycyjną firm aktualizując "Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030” - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Raport EBI: 35 proc. firm w Polsce podjęło działania, by stać się bardziej cyfrowymi

W Unii Europejskiej 46 proc. firm podjęło działania, by stać się bardziej cyfrowym – m.in. przez świadczenie usług online. W Polsce odsetek ten wynosi 35 proc. - wynika z raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

ZUS: wnioski o świadczenie postojowe można składać do 16 sierpnia

Do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19, mają czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe – wskazuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Kontrola ZUS nie może trwać w nieskończoność

Naczelny Sąd Administracyjny przychylając się do opinii Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw uchylił zaskarżany przez przedsiębiorcę wyrok w sprawie czasu trwania kontroli ZUS, a także tego, że przedsiębiorca nie może się domyślać, co będzie przedmiotem kontroli.

Badanie: wysokie koszty działalności największą bolączką firm

Wysokie koszty prowadzenia biznesu i problemy ze znalezieniem pracowników to najczęściej wskazywane przez firmy wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć - wynika z raportu EY. Problemów przysporzyły też zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, spadły natomiast obawy zw. z pandemią.

MF: na początku roku formę opodatkowania zmieniło ponad 328 tys. przedsiębiorców

Na początku 2022 r. formę opodatkowania zmieniło ponad 328 tys. przedsiębiorców – wynika z szacunkowych danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Finansów.

Raport: co drugi pracodawca zakłada redukcję etatów wynikającą z automatyzacji

Co drugi pracodawca zakłada redukcję etatów w skutek automatyzacji, ale połowa z nich twierdzi, że automatyzacja w ostatnich dwóch latach nie przyspieszyła. Mimo to 65 proc. firm chce przekwalifikować pracowników - podała w czwartek firma Personnel Service.

BIEC: firmy coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w kwietniu wzrósł o 1 punkt - podało w piątek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jak podkreślili analitycy biura, firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia.

Pracodawcy: nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zagraża prawom przedsiębiorców

Proponowane zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów zagrażają prawom przedsiębiorców, m.in. do zrzeszania się i udziału w procesie legislacyjnym - podała we wtorek Konfederacja Lewiatan. To jedna z siedmiu organizacji, które wystosowały w tej sprawie list do premiera i prezesa UOKiK.