RCL: jest projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom w związku z wysokimi kosztami energii

RCL opublikowało projekt ustawy o zasadach realizacji pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024 . Na wsparcie przedsiębiorców w 2022 r. przeznaczono w sumie ponad 5 mld zł.

Badanie: ponad 3/4 firm przemysłowych, budowanych i z obszaru centrów danych planuje zmianę źródeł energii

77 proc. firm z branży przemysłu, budownictwa i centrów danych na całym świecie przewiduje zmianę źródeł energii - wynika z badania firmy energetycznej Eaton. Obecnie już 1/4 firm z tych sektorów czerpie energie głównie ze źródeł odnawialnych.

PIE: średnie polskie firmy są dwa razy mniej produktywne niż unijne

Produktywność pracy w średnich polskich firmach wynosi jedynie 30 tys. euro na jednego pracownika i jest prawie o połowę niższa od średniej unijnej - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Szefowa MRiPS: rząd przyjął projekt dotyczący wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze - poinformowała w środę PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szczegóły projektu mają zostać przedstawione w czwartek.

Duże ułatwienia dla kierowców i przedsiębiorców – zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym

Cyfryzacja KPRM informuje: w piątek, 19 sierpnia 2022 r. do konsultacji publicznych skierowany został projekt zmian w ustawie - Prawo o ruchu drogowym zakładający m.in. likwidację opłat ewidencyjnych w związku z rejestracją pojazdów oraz zmniejszenie liczby procedur administracyjnych.

Rzecznik MŚP: działania MF zwiększyły bezpieczeństwo podatkowe przedsiębiorców

Działania MF przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa podatkowego przedsiębiorców będących podatnikami podatku od towarów i usług – napisał Rzecznik MŚP w opublikowanym w czwartek piśmie.

Badanie: 44 proc. polskich firm nie wie, czym jest Krajowy System e-Faktur

44 proc. polskich firm nie wie, czym jest Krajowy System e-Faktur, choć może z niego korzystać od początku 2022 roku – wynika z opublikowanych we wtorek wyników badania „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”.

Rząd planuje wprowadzenie rejestracji firm – tylko online

Wnioski o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) będzie można składać wyłącznie online - wynika z projektu zamieszczonego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. W projekcie przewidziano rezygnację z papierowej formy wniosków.

Badanie: blisko 20 proc. mikrofirm boi się zmian w przepisach, co siódma – wzrostu składek na ZUS

Blisko 20 proc. mikrofirm najbardziej obawia się zmian w przepisach, 14 proc. wzrostu składek na ZUS – wynika z badania przekazanego PAP. Mniej firm boi się za to utraty płynności finansowej.

KAS: przedsiębiorca zapłacił 17,5 mln zł zaległego podatku

Funkcjonariusze łódzkiej KAS podczas kontroli wykryli, że przedsiębiorca próbował uniknąć opodatkowania transakcji. Po kontroli zapłacił 17,5 miliona złotych zaległego podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z odsetkami - poinformowała rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.