Konfederacja Lewiatan: firmy źle oceniają przyszłość

Firmy źle oceniają przyszłość, nie ma też co liczyć na poprawę nastrojów w tym roku - skomentował styczniowe dane o koniunkturze ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Wskazał, że największa przewaga pesymistów nad optymistami jest w budownictwie.

ZUS: do 31 stycznia część z płatników ma czas na złożenie druku do ubezpieczenia wypadkowego

Do 31 stycznia część z płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za rok 2022. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla konkretnego płatnika – przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie zmiany w prawie pracy przynosi 2023 rok?

Nowy rok przynosi zmiany w prawie pracy dotyczące m.in. wzrostu płacy minimalnej, wzrostu diety przysługującej pracownikowi z tytułu podróży służbowej, wzrostu stawki za używanie pojazdów prywatnych przez pracowników do celów służbowych, pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników.  W poniższym tekście pokrótce przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące prawa pracy, które weszły lub mają wejść w życie w nowym roku.

ZUS: od 2023 r. obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców

Obecnie obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do pięciu pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Eksperci: 2023 r. na rynku pracy pod znakiem inflacji i zmian w zakresie pracy zdalnej

W przyszłym roku na sytuację pracowników w dalszym ciągu będzie wpływać inflacja, której nie zrekompensują proponowane podwyżki - przewidują eksperci agencji rekrutacyjnej. Jako dużą zmianę wskazują wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy, co zwiększy popularność tej formy.

Od 1 stycznia obowiązkowe konto na PUE dla firm

Do 30 grudnia 2022 r. wszyscy płatnicy składek, także jednoosobowe firmy, powinni mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Przedsiębiorcy mogą założyć takie konto osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika. Osoba upoważniona powinna mieć wcześniej założony profil PUE ZUS.

Projekt: BGK będzie mógł udzielać gwarancji dużym przedsiębiorstwom

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł udzielać dużym firmom wsparcia w postaci poręczeń czy gwarancji – wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa.

Projekt: przedsiębiorca będzie mógł przejąć grunt za minimum 20-krotność rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste

Cena nieruchomości nabywanej przez użytkownika wieczystego będzie ustalana jako co najmniej dwudziestokrotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Nowe przepisy mają pozwolić przedsiębiorcom stać się właścicielami gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym.

Raport: 81 proc. MŚP wystawia faktury z odroczonym terminem płatności

Faktury z odroczonym terminem płatności wystawia kontrahentom 81 proc. małych i średnich firm, a klienci 19 proc. firm płacą z góry - wynika z raportu Skaner MŚP. Odsetek firm skarżących się na zatory płatnicze najbardziej wzrósł w budownictwie - wskazano.

ZUS: od 1 stycznia 2023 r. obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców

Obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców. "Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek powinni mieć konto na PUE ZUS" - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.