Badanie: 31 proc. handlowców jest przekonanych, że w ich łańcuchu dostaw nie ma pracy niewolniczej

Tylko 31 proc. handlowców w Polsce może powiedzieć z pewnością, że w ich łańcuchu dostaw nie ma pracy niewolniczej – wynika z badania Retail Report firmy Adyen. Jak zaznaczono, 58 proc. Polaków nie zrobi zakupów u sprzedawcy, jeśli wie, że w jego procesach biznesowych są problemy na tle etnicznym.

MRiT: program, który pomoże MŚP zwiększyć bezpieczeństwo w sieci ma ruszyć w II kwartale br.

W II kwartale tego roku ma ruszyć program, który pomoże małym i średnim firmom zwiększyć odporność cyfrową na potencjalne zagrożenia - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wielu przedsiębiorców nie wie, jak zadbać o bezpieczeństwo swojej firmy w sieci - dodał resort.

Wiceszef MRiT: portal Trade.gov.pl coraz bardziej dostępny dla przedsiębiorców

Portal Trade.gov.pl od lat wspomaga polskich eksporterów. Teraz jest dostępny także w mediach społecznościowych - przekazał PAP wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Projekt: wsparcie na usługi doradcze i udział w targach dla MŚP

Wsparcie na usługi doradcze i udział w targach dla małych i średnich firm umożliwia projekt rozporządzenia opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

PGNiG OD: MŚP będą mogły skorzystać z gwarancji stałej ceny gazu

W nowej ofercie małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z gwarancji stałej ceny gazu - poinformowała w środę spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Dodała, że oferowana cena jest niższa o 33 proc. od ceny wynikającej z cennika dla klientów biznesowych i wynosi 525 złotych za megawatogodzinę.

Konfederacja Lewiatan: firmy źle oceniają przyszłość

Firmy źle oceniają przyszłość, nie ma też co liczyć na poprawę nastrojów w tym roku - skomentował styczniowe dane o koniunkturze ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Wskazał, że największa przewaga pesymistów nad optymistami jest w budownictwie.

ZUS: do 31 stycznia część z płatników ma czas na złożenie druku do ubezpieczenia wypadkowego

Do 31 stycznia część z płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za rok 2022. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla konkretnego płatnika – przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie zmiany w prawie pracy przynosi 2023 rok?

Nowy rok przynosi zmiany w prawie pracy dotyczące m.in. wzrostu płacy minimalnej, wzrostu diety przysługującej pracownikowi z tytułu podróży służbowej, wzrostu stawki za używanie pojazdów prywatnych przez pracowników do celów służbowych, pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników.  W poniższym tekście pokrótce przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące prawa pracy, które weszły lub mają wejść w życie w nowym roku.

ZUS: od 2023 r. obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców

Obecnie obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do pięciu pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Eksperci: 2023 r. na rynku pracy pod znakiem inflacji i zmian w zakresie pracy zdalnej

W przyszłym roku na sytuację pracowników w dalszym ciągu będzie wpływać inflacja, której nie zrekompensują proponowane podwyżki - przewidują eksperci agencji rekrutacyjnej. Jako dużą zmianę wskazują wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy, co zwiększy popularność tej formy.