Bezpośredni a stały nadzór

Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. poz. 1650 ze zm.) posługują się pojęciem „bezpośredniego nadzoru” (§ 81 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia) oraz „stałego nadzoru” (§ 86 ust. 2 rozporządzenia). Z uwagi na fakt, iż rozporządzenie nie wprowadza oficjalnej definicji żadnego z tych pojęć, znaczenie każdego z nich oraz ich wzajemna relacja budzą wątpliwości w praktyce.

Zmiany dla pracowników młodocianych wchodzą w życie

30 września wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, które zastępuje dotychczas obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Jaka jest częstotliwość szkoleń okresowych BHP brygadzisty pracującego na wysokości?

Czy osoba kierująca pracownikami i wykonującą z nimi prace szczególnie niebezpieczne (brygadzista) powinien szkolić się okresowo co 1 rok na stanowiskach robotniczych wykonujących takie prace, a także oddzielnie co 5 lat jako osoba kierująca pracownikami?

Sprawą tragicznego wypadku w zakładzie pracy w gminie Świętajno zajmie się ponownie sąd

Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił wyrok sądu pierwszej instancji warunkowo umarzający postępowanie karne wobec trzech mężczyzn oskarżonych w sprawie wypadku w jednym z zakładów pracy na terenie gminy Świętajno, w którym zginęły trzy osoby. Sprawą ponownie zajmie się sąd rejonowy w Szczytnie.

Wykonywanie prac gazoniebezpiecznych i prac niebezpiecznych przy budowie i eksploatacji sieci gazowych

Prace gazoniebezpieczne powinny być nadzorowane przez pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje w zakresie dozoru oraz wykonywane przez pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje w zakresie eksploatacji urządzeń energetycznych, uzyskane na podstawie przepisów prawa energetycznego.

Bezpieczeństwo pracy przy użyciu materiałów niebezpiecznych

Czym są materiały niebezpieczne? Jak takie materiały powinny być przechowywane? Jakie obowiązki musi spełnić pracodawca w zakładzie stosującym materiały niebezpieczne?

Prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej

Na podstawie art. 210 § 6 kodeksu pracy minister właściwy do spraw pracy w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określa, w drodze rozporządzenia, rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej.

Określenie w skierowaniu na badania wysokości, na jakiej zatrudniony wykonuje pracę, po ostatniej zmianie przepisów

W wyniku ostatniej nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 2067 ze zm.) – dalej: „BadaLekR”, istotnym zmianom uległa treść Załącznika Nr 1, zawierającego wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników.

Balustrady to nie wszystko

Zabezpieczenie prac na wysokości to temat wciąż aktualny, nie do końca uregulowany w przepisach, prowokujący dyskusje i niejednokrotnie rozbieżne interpretacje. Poniżej artykuł przedstawiciela firmy Wertykal, który stawia ważne pytania i prowokuje do dyskusji.

Pracodawco złóż informację o substancjach chemicznych

15 stycznia upływa termin przekazania „Informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym”.