Prace niebezpieczne
Prace szczególnie niebezpieczne:
- roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części;
- prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych;
- prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych;
- prace na wysokości;
- prace określone jako szczególnie niebezpieczne w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji;
- inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę jako szczególnie niebezpieczne.
więcej
Pracodawca określa szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych, w szczególności zapewnia:
- bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób;
- odpowiednie środki zabezpieczające;
- instruktaż pracowników obejmujący w szczególności:
- imienny podział pracy,
- kolejność wykonywania zadań,
- wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach.
Pracodawca zapewnia, aby dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane.
Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. poz. 1650 ze zm.) posługują się pojęciem „bezpośredniego nadzoru” (§ 81 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia) oraz „stałego nadzoru” (§ 86 ust. 2 rozporządzenia). Z uwagi na fakt, iż rozporządzenie nie wprowadza oficjalnej definicji żadnego z tych pojęć, znaczenie każdego z nich oraz ich wzajemna relacja budzą wątpliwości w praktyce.
30 września wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, które zastępuje dotychczas obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.
Czy osoba kierująca pracownikami i wykonującą z nimi prace szczególnie niebezpieczne (brygadzista) powinien szkolić się okresowo co 1 rok na stanowiskach robotniczych wykonujących takie prace, a także oddzielnie co 5 lat jako osoba kierująca pracownikami?
Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił wyrok sądu pierwszej instancji warunkowo umarzający postępowanie karne wobec trzech mężczyzn oskarżonych w sprawie wypadku w jednym z zakładów pracy na terenie gminy Świętajno, w którym zginęły trzy osoby. Sprawą ponownie zajmie się sąd rejonowy w Szczytnie.
Prace gazoniebezpieczne powinny być nadzorowane przez pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje w zakresie dozoru oraz wykonywane przez pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje w zakresie eksploatacji urządzeń energetycznych, uzyskane na podstawie przepisów prawa energetycznego.
BHP Czynniki zagrożenia Prace niebezpieczne Pracodawca Pracownik Stanowiska pracy Transport i magazynowanie
Czym są materiały niebezpieczne? Jak takie materiały powinny być przechowywane? Jakie obowiązki musi spełnić pracodawca w zakładzie stosującym materiały niebezpieczne?
Na podstawie art. 210 § 6 kodeksu pracy minister właściwy do spraw pracy w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określa, w drodze rozporządzenia, rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej.
W wyniku ostatniej nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 2067 ze zm.) – dalej: „BadaLekR”, istotnym zmianom uległa treść Załącznika Nr 1, zawierającego wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników.
Czynniki zagrożenia Działania organizacyjno-techniczne Prace niebezpieczne Środki ochrony Środki przeciwdziałania
Zabezpieczenie prac na wysokości to temat wciąż aktualny, nie do końca uregulowany w przepisach, prowokujący dyskusje i niejednokrotnie rozbieżne interpretacje. Poniżej artykuł przedstawiciela firmy Wertykal, który stawia ważne pytania i prowokuje do dyskusji.
15 stycznia upływa termin przekazania „Informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym”.