
Bezpośredni a stały nadzór
Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. poz. 1650 ze zm.) posługują się pojęciem „bezpośredniego nadzoru” (§ 81 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia) oraz „stałego nadzoru” (§ 86 ust. 2 rozporządzenia). Z uwagi na fakt, iż rozporządzenie nie wprowadza oficjalnej definicji żadnego z tych pojęć, znaczenie każdego z nich oraz ich wzajemna relacja budzą wątpliwości w praktyce.
Prace niebezpieczne a stały lub bezpośredni nadzór
W § 81 ust. 1 rozporządzenia został określony katalog obowiązków, które spoczywają na pracodawcy zlecającym pracownikom wykonywanie prac szczególnie niebezpiecznych. Jeden z tych obowiązków polega na zapewnieniu „bezpośredniego nadzoru” nad tego typu pracami wyznaczonych w tym celu osób.
Zgodnie z definicją zawartą w § 80 ust. 1 rozporządzenia, pracami szczególnie niebezpiecznymi są prace, o których mowa w rozdziale 6 Działu IV rozporządzenia oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę jako szczególnie niebezpieczne.
Do prac szczególnie niebezpiecznych uregulowanych w rozdziale 6 Działu IV rozporządzenia, o których wspomina § 80 ust. 1 rozporządzenia zostały zaliczone m.in. prace w zbiornikach. Tymczasem z treści § 86 ust. 2 rozporządzenia dowiadujemy się, że przy takich pracach należy zapewnić „stały nadzór”.
Skomentuj