Wysoka temperatura jest jednym z negatywnych czynników najpowszechniej występujących na stanowisku pracy. Co zrozumiałe, oddziaływanie tego czynnika szczególnie intensyfikuje się w okresie letnim, dotyczy to zwłaszcza pracowników wykonujących pracę w pomieszczeniach zamkniętych. W aktualnym stanie prawnym brak jest regulacji, która wprost ustanawiałaby maksymalną granicę temperatur w jakich praca może być wykonywana.
Niewłaściwe oznakowanie dróg ewakuacyjnych może w krytycznym momencie kosztować życie. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie doskonałej widoczności znaków poprzez odpowiednie oświetlenie i kontrast kolorów, ich strategiczne umiejscowienie w budynku oraz regularna konserwacja i inspekcje, które gwarantują ich niezawodność. Ponadto, użycie trwałych materiałów oraz klarowność informacji na znakach są nieodzowne dla skutecznej ewakuacji. Dostosowanie oznakowania do specyfiki różnych typów budynków dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. W naszym artykule omówimy najczęstsze błędy w tym zakresie oraz przedstawimy praktyczne rozwiązania, które pomogą uniknąć zagrożeń i zapewnić sprawne funkcjonowanie systemów ewakuacyjnych.
Pracujemy nad zmianą przepisów regulujących pracę w czasie upałów – poinformowała we wtorek (tj. 31.07.2024 r.) szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przekazała, że wśród proponowanych rozwiązań są m.in. zainstalowanie klimatyzacji, skrócenie czasu pracy lub przerwy na schłodzenie się.
Uszkodzenia drabin mogą stanowić poważne zagrożenie. Dowiedz się, jak szybko je rozpoznać i naprawić, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości. Oto najważniejsze informacje, które mogą ci się przydać!
Dotychczasowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy monitorach ekranowych były z 1998 r., a dokładniej mówiąc chodzi o rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Ze względu na posunięty postęp technologiczny w ciągu ostatnich lat, mający znaczący wpływ na sposób organizacji stanowisk pracy, w szczególności poprzez upowszechnienie wykorzystywania systemów przenośnych (np. laptopów) do wykonywania pracy, konieczne stało się dostosowanie brzmienia rozporządzenia do zmian technologicznych, które nastąpiły od czasu jego wydania.
W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy czyszczeniu powierzchni i malowaniu natryskowym, które zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym.
W przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wyrobów tartacznych i wyrobów z drewna, występują poważne i liczne zagrożenia zawodowe, w tym: hałas, wibracje, pyły, zagrożenia mechaniczne, czynniki chemiczne, pożary, wybuchy, ręczne przenoszenie ciężarów, praca w wymuszonej pozycji ciała. Kontakt z drewnem lub pyłem drzewnym wiąże się ponadto z negatywnym oddziaływaniem na skórę i układ oddechowy człowieka (podrażnienia, zapalenie skóry, alergia, astma itd.).
„Polska kolej jest bezpieczna, jednak o ten poziom bezpieczeństwa trzeba cały czas dbać i starać się eliminować potencjalne ryzyka i możliwe zagrożenia” - we wstępie do „Sprawozdania ze stanu bezpieczeństwa ruchu kolejowego. 2022” napisał dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Sprawozdanie pokazuje, że wskaźnik wypadków utrzymuje malejącą tendencję, co oznacza wzrost bezpieczeństwa systemu kolejowego. Nadal ponad 70% wypadków na kolei to zdarzenia z udziałem strony trzeciej: kierowców i pieszych.
Blisko połowa mikrofirm zredukowała koszty działalności, np. firmy budowlane i usługowe ograniczyły reklamy w ostatnim roku - wynika z badania „Barometr wydatków firmowych”. Wydatków nie tnie co czwarty mikroprzedsiębiorca - dodano.
Charakterystyka czynników Czynniki zagrożenia Działania organizacyjno-techniczne Ocena ryzyka - hałas 

Hałas jest jednym z głównych czynników uciążliwych w pomieszczeniach typu open space i w innych otwartych przestrzeniach pracy, gdzie występuje wiele źródeł dźwięku. Liczne badania laboratoryjne wykazały, że na stanowiskach pracy umysłowej hałas ma zakłócający wpływ na funkcje poznawcze, takie jak: arytmetykę mentalną, naukę powiązanych słów lub tekstu, zliczanie wyświetlanych informacji wizualnych oraz rozumienie tekstu i zapamiętywanie. W Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem – 25 kwietnia – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) zwraca uwagę na konieczność zapewnienia odpowiednich akustycznych warunków pracy w takich miejscach.