Charakterystyka czynników Czynniki zagrożenia Działania organizacyjno-techniczne Ocena ryzyka - hałas 

Hałas jest jednym z głównych czynników uciążliwych w pomieszczeniach typu open space i w innych otwartych przestrzeniach pracy, gdzie występuje wiele źródeł dźwięku. Liczne badania laboratoryjne wykazały, że na stanowiskach pracy umysłowej hałas ma zakłócający wpływ na funkcje poznawcze, takie jak: arytmetykę mentalną, naukę powiązanych słów lub tekstu, zliczanie wyświetlanych informacji wizualnych oraz rozumienie tekstu i zapamiętywanie. W Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem – 25 kwietnia – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) zwraca uwagę na konieczność zapewnienia odpowiednich akustycznych warunków pracy w takich miejscach.
Kasjer, robotnik budowlany, magazynier, rolnik - takie zawody znalazły się w gronie tych najbardziej zagrożonych z powodu rozwoju robotyzacji i sztucznej inteligencji - wynika z opublikowanego w środę rankingu firmy Personnel Service.
12 proc. pracowników zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku stracił pracę z powodu automatyzacji w firmie - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy". Przyspieszająca robotyzacja jest dla pracowników jednym z impulsów do zdobywania nowych kompetencji - dodano.
Automatyzacja produkcji jeszcze do niedawna była domeną ogromnych zakładów reprezentujących przemysł ciężki. Działo się tak z oczywistą szkodą dla mniejszych podmiotów gospodarczych z uwagi na to, że ogromne roboty nie mieściły się w niewielkich pomieszczeniach, lub były zbyt masywne, by w ogóle podjąć próbę ich instalacji. Dopiero wizja inżynierów z zespołów duńskiego producenta Universal Robots spowodowała, że czwarta rewolucja przemysłowa zagościła na dobre w mniejszych firmach wytwórczych. Jakie korzyści niesie wykorzystanie robotów przemysłowych? Sprawdźmy.
Działania organizacyjno-techniczne Koronawirus Maszyny i urządzenia Urząd Dozoru Technicznego Urządzenia poddozorowe 

Dozorowi technicznemu podlegają urządzenia techniczne podczas ich projektowania, wytwarzania, w tym wytwarzania materiałów i elementów, naprawy i modernizacji, obrotu oraz eksploatacji.
Rząd zapewnia przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19 i chce, aby zwiększyć liczbę miejsc, w których będzie podawana szczepionka, o zakłady pracy – informuje portal Prawo.pl. W tym celu pracodawcy muszą mieć możliwość stworzenia punktów szczepień na terenie firmy.
Działania organizacyjno-techniczne Koronawirus Środki ochrony Środki ochrony indywidualnej Środki przeciwdziałania 

Konfrontując się z nową normalnością musimy liczyć się z tym, że pracownicy muszą nauczyć się nowych, często nieintuicyjnych zachowań. Utrzymanie fizycznej odległości jest stosunkowo łatwe, gdy praca odbywa się na dużym obszarze. Istnieje jednak wiele stanowisk pracy, szczególnie w przypadku miejsc hałaśliwych i wymagających stałej komunikacji, gdzie wprowadzenie dystansowania społecznego jest niezwykle trudne. Przykładem niebezpiecznych zachowań może być skracanie dystansu społecznego, często połączone ze zdejmowaniem ochronników słuchu, w przypadkach niedosłyszenia komunikatu od kolegi czy przełożonego.
Czynniki zagrożenia Działania organizacyjno-techniczne Prace niebezpieczne Środki ochrony Środki przeciwdziałania 

Zabezpieczenie prac na wysokości to temat wciąż aktualny, nie do końca uregulowany w przepisach, prowokujący dyskusje i niejednokrotnie rozbieżne interpretacje. Poniżej artykuł przedstawiciela firmy Wertykal, który stawia ważne pytania i prowokuje do dyskusji.
MEN we współpracy z GIS przygotowuje wytyczne epidemiologiczne dla szkół. Będą one obowiązywały od 1 września 2020 r. dla szkół pracujących w systemie stacjonarnym – poinformował PAP resort edukacji.
Budynki i pomieszczenia Działania organizacyjno-techniczne Obiekty budowlane Ochrona ppoż. Organizacja ochrony ppoż. Zapobieganie pożarom 

Dziś (11 stycznia br.) minister Joachim Brudziński podpisał zmianę rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.