W przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wyrobów tartacznych i wyrobów z drewna, występują poważne i liczne zagrożenia zawodowe, w tym: hałas, wibracje, pyły, zagrożenia mechaniczne, czynniki chemiczne, pożary, wybuchy, ręczne przenoszenie ciężarów, praca w wymuszonej pozycji ciała. Kontakt z drewnem lub pyłem drzewnym wiąże się ponadto z negatywnym oddziaływaniem na skórę i układ oddechowy człowieka (podrażnienia, zapalenie skóry, alergia, astma itd.).
„Polska kolej jest bezpieczna, jednak o ten poziom bezpieczeństwa trzeba cały czas dbać i starać się eliminować potencjalne ryzyka i możliwe zagrożenia” - we wstępie do „Sprawozdania ze stanu bezpieczeństwa ruchu kolejowego. 2022” napisał dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Sprawozdanie pokazuje, że wskaźnik wypadków utrzymuje malejącą tendencję, co oznacza wzrost bezpieczeństwa systemu kolejowego. Nadal ponad 70% wypadków na kolei to zdarzenia z udziałem strony trzeciej: kierowców i pieszych.
Blisko połowa mikrofirm zredukowała koszty działalności, np. firmy budowlane i usługowe ograniczyły reklamy w ostatnim roku - wynika z badania „Barometr wydatków firmowych”. Wydatków nie tnie co czwarty mikroprzedsiębiorca - dodano.
Obecne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy monitorach ekranowych są z 1998 r., a dokładniej mówiąc jest to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Ze względu na posunięty postęp technologiczny w ciągu ostatnich lat, mający znaczący wpływ na sposób organizacji stanowisk pracy, w szczególności poprzez upowszechnienie wykorzystywania systemów przenośnych (np. laptopów) do wykonywania pracy, konieczne stało się dostosowanie brzmienia rozporządzenia do zmian technologicznych, które nastąpiły od czasu jego wydania.
Charakterystyka czynników Czynniki zagrożenia Działania organizacyjno-techniczne Ocena ryzyka - hałas 

Hałas jest jednym z głównych czynników uciążliwych w pomieszczeniach typu open space i w innych otwartych przestrzeniach pracy, gdzie występuje wiele źródeł dźwięku. Liczne badania laboratoryjne wykazały, że na stanowiskach pracy umysłowej hałas ma zakłócający wpływ na funkcje poznawcze, takie jak: arytmetykę mentalną, naukę powiązanych słów lub tekstu, zliczanie wyświetlanych informacji wizualnych oraz rozumienie tekstu i zapamiętywanie. W Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem – 25 kwietnia – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) zwraca uwagę na konieczność zapewnienia odpowiednich akustycznych warunków pracy w takich miejscach.
Kasjer, robotnik budowlany, magazynier, rolnik - takie zawody znalazły się w gronie tych najbardziej zagrożonych z powodu rozwoju robotyzacji i sztucznej inteligencji - wynika z opublikowanego w środę rankingu firmy Personnel Service.
12 proc. pracowników zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku stracił pracę z powodu automatyzacji w firmie - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy". Przyspieszająca robotyzacja jest dla pracowników jednym z impulsów do zdobywania nowych kompetencji - dodano.
Automatyzacja produkcji jeszcze do niedawna była domeną ogromnych zakładów reprezentujących przemysł ciężki. Działo się tak z oczywistą szkodą dla mniejszych podmiotów gospodarczych z uwagi na to, że ogromne roboty nie mieściły się w niewielkich pomieszczeniach, lub były zbyt masywne, by w ogóle podjąć próbę ich instalacji. Dopiero wizja inżynierów z zespołów duńskiego producenta Universal Robots spowodowała, że czwarta rewolucja przemysłowa zagościła na dobre w mniejszych firmach wytwórczych. Jakie korzyści niesie wykorzystanie robotów przemysłowych? Sprawdźmy.
Działania organizacyjno-techniczne Koronawirus Maszyny i urządzenia Urząd Dozoru Technicznego Urządzenia poddozorowe 

Dozorowi technicznemu podlegają urządzenia techniczne podczas ich projektowania, wytwarzania, w tym wytwarzania materiałów i elementów, naprawy i modernizacji, obrotu oraz eksploatacji.
Rząd zapewnia przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19 i chce, aby zwiększyć liczbę miejsc, w których będzie podawana szczepionka, o zakłady pracy – informuje portal Prawo.pl. W tym celu pracodawcy muszą mieć możliwość stworzenia punktów szczepień na terenie firmy.