Program do obsługi BHP w firmie

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy. Muszą one być przede wszystkim bezpieczne, ale również prawidłowo doświetlone czy ergonomiczne. W zależności od zakresu obowiązków konieczne są również odpowiednie badania, jak i zapewnienie sprzętu BHP.

Do 20 listopada niektóre firmy muszą uaktualnić ocenę ryzyka zawodowego

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki nakłada na część firm obowiązek zaktualizowania oceny ryzyka zawodowego oraz środków i stopni hermetyczności z uwzględnieniem określonych szkodliwych czynników biologicznych. Wprowadzone zmiany dotyczą pracodawców zatrudniających pracowników w warunkach narażenia na działanie tych czynników.

Czynniki stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia

Czynniki stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia w miejscu pracy to czynniki, których oddziaływanie na pracującego prowadzi lub może prowadzić do utraty zdrowia, choroby zawodowej lub innego schorzenia

Nowe rozporządzenie w sprawie NDS i NDN

Przygotowywane przez MRPiPS nowe rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy ma zapewnić lepszą ochronę pracowników.

Środki chemiczne to nie zabawa

Wielokrotnie media podają informacje o tragicznym w skutkach kontakcie dzieci z środkami chemicznymi. Warto więc zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa jakie powinny obowiązywać dzieci i dorosłych w gospodarstwie rolnym.

Substancje niebezpieczne

Substancje niebezpieczne – czyli wszelkie ciecze, gazy lub ciała stałe, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracowników – występują w prawie wszystkich miejscach pracy.

Czynniki biologiczne. Ocena ryzyka zawodowego

Szkodliwe czynniki biologiczne to czynniki, z którymi pracownicy mają kontakt w takich zawodach jak służba zdrowia, przetwórstwo rolno-spożywcze, rolnictwo i leśnictwo, gospodarka ściekami i odpadami itp.