Nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy czyszczeniu powierzchni i malowaniu natryskowym

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy czyszczeniu powierzchni i malowaniu natryskowym, które zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas obróbki drewna wraz z listą kontrolną

W przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wyrobów tartacznych i wyrobów z drewna, występują poważne i liczne zagrożenia zawodowe, w tym: hałas, wibracje, pyły, zagrożenia mechaniczne, czynniki chemiczne, pożary, wybuchy, ręczne przenoszenie ciężarów, praca w wymuszonej pozycji ciała. Kontakt z drewnem lub pyłem drzewnym wiąże się ponadto z negatywnym oddziaływaniem na skórę i układ oddechowy człowieka (podrażnienia, zapalenie skóry, alergia, astma itd.).

Jak zachować się i pomóc osobie rażonej piorunem?

Sezon burzowy w pełni, a co za tym idzie istnieje wysokie ryzyko, że możemy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu i czasie podczas wystąpienia tych zjawisk. Według danych statystycznych w Polsce rocznie notuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu śmiertelnych porażeń piorunem. Osoby, które przeżyły porażenie piorunem, są narażone na przewlekłe zespoły bólowe, uszkodzenia słuchu, wzroku, zaburzenia snu i pamięci.

Przepisy a praca w wysokich temperaturach

Po długiej zimie doczekaliśmy się dłuższych i cieplejszych dni. Temperatura powietrza będzie stopniowo rosnąć, co może przełożyć się na bezpieczeństwo, wydajność i stan psychofizyczny pracowników. Do obowiązków pracodawców należy zapobieganie negatywnym skutkom wysokich temperatur w zakładzie pracy.

CIOP: Hałas w pomieszczeniach typu open space to prawdziwe utrapienia dla pracowników

Hałas jest jednym z głównych czynników uciążliwych w pomieszczeniach typu open space i w innych otwartych przestrzeniach pracy, gdzie występuje wiele źródeł dźwięku. Liczne badania laboratoryjne wykazały, że na stanowiskach pracy umysłowej hałas ma zakłócający wpływ na funkcje poznawcze, takie jak: arytmetykę mentalną, naukę powiązanych słów lub tekstu, zliczanie wyświetlanych informacji wizualnych oraz rozumienie tekstu i zapamiętywanie. W Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem – 25 kwietnia – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) zwraca uwagę na konieczność zapewnienia odpowiednich akustycznych warunków pracy w takich miejscach.

Bezpiecznie z fajerwerkami

Co roku w okresie noworocznym mają miejsce wypadki podczas odpalania fajerwerków. Ich najczęstsza przyczyną jest nieprzestrzeganie instrukcji obsługi i zasad bezpieczeństwa.

25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem po raz pierwszy był obchodzony w 1995 roku, a ustanowiła go Liga Niedosłyszących. Polskie obchody zainicjowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku.  Celem obchodów tego dnia jest nagłośnienie problemu hałasu w codziennym życiu ludzi, a także zwiększenie świadomości dotyczącej negatywnego wpływu hałasu na zdrowie.

PSP: ruszył sezon grzewczy; strażak pomoże zamontować czujkę tlenku węgla

Poleciłem, aby każdy strażak jeśli będzie taka potrzeba udzielał pomocy przy zamontowaniu czujki tlenku węgla - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak podczas inauguracji kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" w związku z rozpoczętym sezonem grzewczym.

Uwaga na tlenek węgla!

Czad, jak potocznie nazywany jest tlenek węgla to silnie toksyczny, bezwonny i bezbarwny gaz. Wraz z rozpoczęciem się okresu grzewczego wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla.

Borelioza – choroba zawodowa zagrażająca m.in. rolnikom i leśnikom

Wraz z nadejściem wiosny rośnie aktywność kleszczy. Wzrost populacji tych pajęczaków spowodowany jest ciepłymi, wilgotnymi zimami oraz brakiem drapieżników na nie polujących. Miejsca, w których najbardziej jesteśmy narażeni na kontakt z kleszczem to przede wszystkim łąki, pastwiska, parki, krzewy sąsiadujące z wysokimi trawami, a także miejskie trawniki.