Praca na mrozie

Pracownik wykonujący swoje obowiązki zimą na zewnątrz w niskiej temperaturze narażony jest na wychłodzenie organizmu oraz niebezpieczne odmrożenia.

Jak zachować się i pomóc osobie rażonej piorunem?

Sezon burzowy w pełni, a co za tym idzie istnieje wysokie ryzyko, że możemy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu i czasie podczas wystąpienia tych zjawisk. Według danych statystycznych w Polsce rocznie notuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu śmiertelnych porażeń piorunem. Osoby, które przeżyły porażenie piorunem, są narażone na przewlekłe zespoły bólowe, uszkodzenia słuchu, wzroku, zaburzenia snu i pamięci.

Pierwsza pomoc w przypadku tonącego

Najczęstszą przyczyną wypadków, a w skrajnych sytuacjach śmierci, okresu letniego są utonięcia. Częstym powodem tych zdarzeń jest brawura, brak wyobraźni, alkohol oraz podejmowanie ryzyka w czasie kąpieli.

Bezpieczeństwo na stoku, pierwsza pomoc poszkodowanym

Okres ferii to czas odpoczynku, zabawy ale i aktywnego spędzania czasu. Lista kontuzji i urazów jakich można nabawić się m.in. na stoku narciarskim jest bardzo długa.

Zatrucia środkami ochrony roślin

Praca ze środkami ochrony roślin należy do czynności niebezpiecznych, dlatego podczas jej wykonywania wymagana jest ostrożność, a w przypadku zatrucia tymi środkami ważne jest udzielenie jak najszybciej pierwszej pomocy.

Bezpieczne grzybobranie (zasady, pierwsza pomoc)

Sezon na grzybobranie w pełni. Sposób spędzania w taki sposób wolnego czasu jest w Polsce bardzo popularny. Jednak podczas zbiorów należy zachować ostrożność i nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Pierwsza pomoc – pogryzienia, ukąszenia i użądlenia

Żadnego ukąszenia czy użądlenia nie można lekceważyć. Zwykle powodować mogą one zaczerwienienie, ból lub pieczenie, ale w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Pierwsza pomoc w wybranych nagłych wypadkach

Przynajmniej podstawowa wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach może okazać się na wagę życia.

Udzielenie pierwszej pomocy osobie porażonej prądem

Prąd elektryczny stanowi jeden z głównych czynników, które zagrażają życiu i zdrowiu pracowników. Skutki porażenia dla człowieka są zazwyczaj ciężkie, często nawet śmiertelne.

Pierwsza pomoc w zakładzie pracy

Pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, przede wszystkim za zapewnienie punktów pierwszej pomocy, apteczek i wyznaczenia osób odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy.