Zmiany dla pracowników młodocianych wchodzą w życie

30 września wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, które zastępuje dotychczas obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Od 1 września 2023 r. zmiany dla pracowników młodocianych oraz w składkach ZUS

Wyższe stawki wynagrodzenia dla pracowników młodocianych i zmiany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – to zmiany, które wejdą od 1 września – powiedziała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz.

Od września wchodzą w życie nowe przepisy o zatrudnianiu pracowników młodocianych

Od 1 września 2023 r. o 3 proc. wzrośnie wynagrodzenie pracownika młodocianego, a od 30 września wejdą w życie nowe przepisy o zatrudnianiu pracowników młodocianych – powiedziała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz.

Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego pracownika, który już korzystał z tego urlopu jako pracownik młodociany

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego, gdy młodociany w danym roku kalendarzowym kończy 18 lat?

Do uzgodnień trafił projekt zmian w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania

Podniesienie od września 2023 r. kwoty refundowanych wynagrodzeń pracownikom młodocianym o 3 punkty procentowe – przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, który w poniedziałek trafił do uzgodnień.

Czy dofinansowanie kształcenia pracowników młodocianych podlega waloryzacji?

Na jakiej wysokości dofinansowanie mogą liczyć pracodawcy, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego? Czy ze względu na inflacje tego typu dofinasowanie podlega waloryzacji?

Badanie: 69 proc. specjalistów uważa, że młodym pracownikom brakuje kompetencji

69 proc. specjalistów uważa, że młodym pracownikom brakuje umiejętności niezbędnych do skutecznego wejścia na rynek pracy - wynika z opublikowanego w piątek badania firmy Hays. Wskazano, że negatywny wpływ na rozwój młodych miała pandemia.

Upał w pracy? Sprawdź co powinien zrobić twój pracodawca

Sierpniowy okres wakacyjny przynosi ze sobą wyjątkowe upalne dni. Skok temperatury może sprawić, że wydajność w pracy może zmaleć. Co zrobić, aby temu zapobiec? Jakie w związku z tym dodatkowe obowiązki spoczywają na pracodawcach? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w przepisach prawa pracy.

Światowy Dzień Przeciwko Pracy Dzieci

12 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Przeciw Pracy Dzieci. Tegoroczne hasło tego Dnia brzmi - Powszechna ochrona socjalna w celu zakończenia pracy dzieci. Jest to dzień, kiedy Międzynarodowa Organizacja Pracy wzywa do zwiększenia działań mogących wpłynąć na ochronę dzieci przed ich wykorzystywaniem w pracy.

Bezpieczna praca młodzieży na wakacjach

Długo oczekiwany czas wakacji jest coraz bliżej. Chcąc wykorzystać go w pełni dobrze i zgodnie ze swoimi oczekiwaniami warto wcześniej sprecyzować swoje cele na ten okres.  W czasie wakacji wielu uczniów i studentów oprócz wypoczynku postanawia podjąć pracę zarobkową. Gdzie bezpiecznie szukać ofert pracy? Jakie warunki należy spełnić, aby zatrudnić młodocianego? Co powinna zawierać umowa o pomocy przy zbiorach?