Światowy Dzień Przeciwko Pracy Dzieci

12 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Przeciw Pracy Dzieci. Tegoroczne hasło tego Dnia brzmi - Powszechna ochrona socjalna w celu zakończenia pracy dzieci. Jest to dzień, kiedy Międzynarodowa Organizacja Pracy wzywa do zwiększenia działań mogących wpłynąć na ochronę dzieci przed ich wykorzystywaniem w pracy.

Bezpieczna praca młodzieży na wakacjach

Długo oczekiwany czas wakacji jest coraz bliżej. Chcąc wykorzystać go w pełni dobrze i zgodnie ze swoimi oczekiwaniami warto wcześniej sprecyzować swoje cele na ten okres.  W czasie wakacji wielu uczniów i studentów oprócz wypoczynku postanawia podjąć pracę zarobkową. Gdzie bezpiecznie szukać ofert pracy? Jakie warunki należy spełnić, aby zatrudnić młodocianego? Co powinna zawierać umowa o pomocy przy zbiorach? 

Młodociani w pracy

Przy okazji dnia dziecka przypominamy najważniejsze aspekty dotyczące pracy młodocianych. Kim jest młodociany, jakie warunki należy spełnić, aby go zatrudnić, jakie prace są zabronione młodocianym, jaki jest wymiar urlopu młodocianego? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Zmiany w wykazie prac wzbronionych młodocianym – projekt

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja nt. trwających prac nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Badanie: Pensje studentów takie same jak przed rokiem

Większość pracujących studentów zarabia między 2 a 3 tys. zł netto, czyli tyle samo co przed rokiem – wynika z badania "Student w pracy", przeprowadzonego przez pracownię SW Research w ramach programu "Kariera Polskiej Rady Biznesu".

Rada ds. Młodzieży: Chcemy, żeby młodzi zarabiali lepiej

Chcemy, żeby młodzi zarabiali lepiej i żeby ta praca była godniejsza - powiedział w czwartek po posiedzeniu prezydenckiej Rady ds. Młodzieży Łukasz Rzepecki, doradca prezydenta RP.

MFiPR: 13 mln zł z funduszy europejskich na aktywizację zawodową młodych

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje: 13 mln zł zostanie zainwestowanych w realizację programu „Kariera Jutra” na aktywizację zawodową oraz poprawę sytuacji osób młodych na rynku pracy. W konferencji prasowej projektu „Kariera Jutra” realizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy (NASK) w partnerstwie edukacyjnym z Google Polska i SGH wziął udział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Raport: Młodym kandydatom do pracy brakuje umiejętności logicznego myślenia i samodzielności

Młodym kandydatom do pracy brakuje dziś przede wszystkim umiejętności związanych z logicznym myśleniem, podejmowaniem wyzwań, samodzielnością, zaangażowaniem i kreatywnością – m.in. takie wnioski płyną z raportu zespołu z UJ, wykonanego na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

12 czerwca – Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci

Liczba dzieci pracujących wzrosła po raz pierwszy od 20 lat, co oznacza że obecnie jedno dziecko na dziesięć jest zmuszone do pracy. Sytuację pogorszyła pandemia koronawirusa, poinformowała w czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

PIE: najmłodsi pracownicy szczególnie narażeni na utratę pracy

Najmłodsi pracownicy są szczególnie narażeni na utratę pracy - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W najgorszej sytuacji są młodzi w Hiszpanii, Polska natomiast wypada na tle państw UE relatywnie dobrze.