Przedterminowe badania profilaktyczne

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia pracownika, pracodawca ma prawo, a nawet obowiązek, skierować go na wcześniejsze badania profilaktyczne. Jest to szczególnie istotne, gdy zmiany zdrowotne mogą wpływać na bezpieczeństwo w miejscu pracy bądź na efektywność wykonywanych zadań.

Wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego orzeczenia

W jakim wymiarze (7 czy 8 godzin) planować pracę pracownikowi w okresie pomiędzy kolejnymi orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności?

Wstępne badania profilaktyczne po zawarciu umowy o pracę

Po zawarciu umowy o pracę, osoba przyjmowana do pracy została skierowana na wstępne badania profilaktyczne. Lekarz stwierdził przeciwskazania do pracy na umówionym stanowisku pracy. Czy w takim przypadku umowa o pracę staje się nieważna? Jaka powinna być procedura postępowania pracodawcy?

Badania profilaktyczne „sporadycznych kierowców”

Czy pracownik będący sporadycznym kierowca musi przechodzić specjalistyczne badania lekarskie?

Zawieszenie obowiązków w zakresie badań profilaktycznych i szkoleń BHP w związku z powodzią

5 października br. weszły w życie zmiany dotyczące ustawy z dnia 16.09.2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654 ze zm.) – dalej: „ustawa”. Wśród szeregu rozwiązań przewidzianych w nowelizacji ustawy znalazły się regulacje odnoszące się do obowiązków stron stosunku pracy w zakresie profilaktycznych badań lekarskich oraz szkoleń w dziedzinie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zastosowane rozwiązania bazują na analogicznej konstrukcji, znanej nam już z art. 12a, art. 12e oraz art. 31m tzw. koronaustawy, czyli ustawy z dnia 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 340 ze zm.).

Badania medycyny pracy dotyczące detektywów

Niektóre grupy zawodowe podlegają szczególnym regulacjom prawnym w zakresie badań medycyny pracy. Dotyczy to m.in. detektywów. Ustawa z 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (t.j.: Dz.U. z 2020 r., poz. 129, ze zm.) określa zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych, prawa i obowiązki detektywów oraz zasady i tryb nabywania uprawnień do wykonywania usług detektywistycznych.

28 grudnia – ostatni dzień na wykonanie szkoleń bhp i badań lekarskich

Ministerstwo Zdrowia odwołało stan zagrożenia epidemicznego w Polsce z dniem 1 lipca 2023 r. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, trwającego od 16 maja 2022 r., wiązało się ze zmianami wyjątkowych rozwiązań wprowadzonych dla pracodawców ustawą covidową. 28 grudnia 2023 r. jest dniem, w którym kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19, zatem do tego dnia należy wykonać zaległe badania okresowe oraz szkolenia bhp. 

Badania profilaktyczne w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy

Czy pracownik, który otrzymał skierowanie na badania profilaktyczne w czasie swojej usprawiedliwionej nieobecności, powinien je wykonać jeszcze przed powrotem do pracy?

GIP o okresowych badaniach po 1 lipca: 180 dni okresu przejściowego

180 dni po 1 lipca należy uznać za okres przejściowy, w którym każdy pracownik musi uzyskać aktualne orzeczenie lekarskie, jeżeli stracił je po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego - poinformował Główny Inspektorat Pracy.

Ekspert: trzeba zrobić zaległe badania okresowe i szkolenia BHP

1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego, co oznacza, że trzeba będzie zrobić zaległe badania okresowe i badania wstępne medycyny pracy czy uzupełnić brakujące szkolenia BHP - podkreślił dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.