180 dni na badania i szkolenia okresowe – Prezydent podpisał ustawę

Ministerstwo Zdrowia odwołało stan zagrożenia epidemicznego w Polsce z dniem 1 lipca 2023 r. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 16 czerwca 2023 r. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, trwającego od 16 maja 2022 r., wiąże się ze zmianami wyjątkowych rozwiązań wprowadzonych dla pracodawców ustawą covidową. 

GIP o okresowych badaniach po 1 lipca: 180 dni okresu przejściowego

180 dni po 1 lipca należy uznać za okres przejściowy, w którym każdy pracownik musi uzyskać aktualne orzeczenie lekarskie, jeżeli stracił je po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego - poinformował Główny Inspektorat Pracy.

Ekspert: trzeba zrobić zaległe badania okresowe i szkolenia BHP

1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego, co oznacza, że trzeba będzie zrobić zaległe badania okresowe i badania wstępne medycyny pracy czy uzupełnić brakujące szkolenia BHP - podkreślił dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Badania profilaktyczne poza godzinami pracy

Badania okresowe należy wykonywać w czasie godzin pracy. Wyjątkiem są osoby pracujące w dni weekendowe lub wieczorową porą - dlaczego? Odpowiadamy w artykule.

Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej opracowało rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Będą zmiany w przepisach dotyczących badań lekarskich pracowników oraz orzeczeń lekarskich

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Stanowisko wyposażone w monitor ekranowy – skierowanie na badania i odwołanie od orzeczenia lekarza medycyny pracy

W skierowaniu na badania lekarskie pracodawca ma obowiązek dokonać szczegółowego opisu warunków pracy na danym stanowisku, w tym także zawrzeć informacje o występowaniu czynników niebezpiecznych. Jak w takim razie powinno zostać wystawione skierowanie na badania pracownika pracującego przy komputerze?

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje przepisy przywracające obowiązkowe badania okresowe

Resort zdrowia planuje przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych oraz zleconych przed rozpoczęciem nowej pracy - informuje Prawo.pl. Obowiązek ten został zawieszony ponad dwa lata temu, po wybuchu pandemii koronawirusa. Eksperci uważają, że to już najwyższy czas na powrót do wcześniejszych przepisów.

Obowiązek odbycia badań kontrolnych po okresie korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem

Czy po urlopach związanych z macierzyństwem pracownicę należy skierować na badania profilaktyczne?

Projekt łagodzący wymagania zdrowotne dla maszynistów

Projekt rozporządzenia łagodzący wymagania zdrowotne dla maszynistów opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Dzięki temu ma się zwiększyć liczba kandydatów, którzy będą spełniali wymagania zdrowotne, co pozwoli na zmniejszenie deficytu w tym zawodzie.