Badania profilaktyczne poza godzinami pracy

Badania profilaktyczne należy wykonywać w czasie godzin pracy. Wyjątkiem są osoby pracujące w dni weekendowe lub wieczorową porą – dlaczego? Odpowiadamy w artykule.

Pytanie od czytelnika: 

Pracodawca przenosił mnie na stanowisko na odmiennej specyfice zagrożeń, więc konieczne było przeprowadzenie wstępnych badań profilaktycznych. Jestem pracownikiem nocnej zmiany. Tak było na dotychczasowym stanowisku pracy, tak też będę pracował na nowym stanowisku pracy.

Ośrodek medycyny pracy, z którym mój pracodawca ma zawartą umowę o profilaktyczną opiekę lekarską nad pracownikami jest otwarty od 6:00 do 18:00. Przeniesienie na nowe stanowisko pracy następowało z tygodnia na tydzień. Zatem na poprzednim stanowisku pracy ostatnią „nockę” pracowałem z piątku na sobotę od 22:00 do 6:00, natomiast po raz pierwszy na nowym stanowisku miałem rozpocząć pracę na nocnej zmianie w poniedziałek (22:00-6:00). Aby tak mogło się stać, musiałem przed zmianą poddać się badaniom profilaktycznym.

W ośrodku medycyny pracy przebywałem w poniedziałek od 6:30 do 12:00. Uzyskałem orzeczenie o braku przeciwskazań do pracy na nowym stanowisku i w tym samym dniu rozpocząłem pracę na nocnej zmianie.

Czy czas spędzony na badaniach zostanie wliczony do czasu pracy? Wiem, że z przepisu wynika, iż badania profilaktyczne mają odbywać się „w miarę możliwości” w godzinach pracy. Jednak w moim przypadku takiej możliwości nie było, ponieważ w godzinach mojej pracy ośrodek medycyny pracy jest zamknięty. Jak zatem tak zorganizowany dzień badań profilaktycznych przekłada się na moją sytuację w kontekście wynagrodzenia i czasu pracy?

Na pracodawcy spoczywa obowiązek pokrycia wszelkich kosztów związanych z przeprowadzeniem badań profilaktycznych pracowników. Jeżeli badania przeprowadzane są poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, pracodawca zobowiązany jest zwrócić pracownikowi koszty przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych. Pracodawca ponosi również inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy (zob. art. 229 § 6 KP). Dotyczy to również ewentualnych kosztów związanych z wypłatą wynagrodzenia za pracę w sytuacjach, gdy pracownik wykonuje badania w okresie przypadającym na godziny wynikające z jego harmonogramowych godzin pracy.  

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj