Polecenie przełożonego wydane wyłącznie w interesie „prywatnym”

Jeżeli przyczyna zewnętrzna zadziałała poza miejscem i czasem wykonywania normalnych czynności pracownika, wtedy niezbędne jest stwierdzenie związku funkcjonalnego prowadzącego do zdarzenia. Wyłączenie tego związku następuje zaś w sytuacji, gdy pracownik przez istotę, sposób, a zwłaszcza czas trwania swej czynności i sposób zachowania daje do zrozumienia, że chce poświęcić się innym czynnościom o celach obcych pracodawcy, niezwiązanych z zatrudnieniem (S. Samol, w: D. E. Lach, S. Samol, K. Ślebzak, Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Komentarz, LEX 2010, por. także postanowienie Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2019 r., II PK 131/18).

O wypadek przy pracy najłatwiej w umiarkowanie niebezpiecznych warunkach

Wbrew intuicji, wypadki w miejscu pracy najczęściej zdarzają się w warunkach umiarkowanie niebezpiecznych – informuje pismo „Personnel Psychology”.

Czym dokładnie zajmuje się specjalista ds. BHP?

Specjalista do spraw BHP odpowiada za tworzenie i utrzymanie bezpiecznych warunków w miejscu pracy oraz zapobieganie wypadkom i chorobom zawodowym.

Praca jako zewnętrzna przyczyna wypadku przy pracy

Zewnętrzną przyczyną sprawczą zdarzenia może być każdy czynnik zewnętrzny (tzn. taki, który nie wynika z wewnętrznych właściwości człowieka) zdolny wywołać w istniejących warunkach szkodliwe skutki. W tym znaczeniu przyczyną zewnętrzną może być nie tylko narzędzie pracy, maszyna, siły przyrody, ale także praca i czynności samego poszkodowanego (np. potknięcie się, niefortunny odruch) (postanowienie Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2022 r., III USK 457/21).

Szefowa MRiPS: każdego dnia w wyniku wypadku przy pracy ginie jeden człowiek

Każdego dnia w wyniku wypadku przy pracy ginie jeden człowiek, dlatego musimy prowadzić szerokie kampanie edukacyjne. Bezpieczeństwo i higiena pracy jest dla nas priorytetowa - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRiPS Marlena Maląg podczas uroczystego posiedzenia Rady Ochrony Pracy.

PIP: co roku 60-70 proc. pracowników jest poszkodowanych w wypadkach przy pracy z udziałem maszyn

Corocznie około 60-70 proc. pracujących zostaje poszkodowanych w wypadkach przy pracy z udziałem maszyn i urządzeń technicznych – wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy. Wśród przyczyn wypadków wymieniono m.in. złą organizację pracy i niedostateczne przygotowanie pracowników.

Zasady BHP na stanowisku spawacza – o czym trzeba pamiętać?

Praca spawacza jest bardzo wymagająca, a także niebezpieczna zarówno dla samego operatora urządzeń, jak i osób postronnych. Podczas łączenia materiałów pracownicy są szczególnie narażeni na kurz, pył, opiłki metali, a także wysoką temperaturę oraz szkodliwe promieniowanie. Niezbędna jest więc odpowiednia organizacja stanowiska pracy, a także przestrzeganie podstawowych zasad BHP. Na jakie zagrożenia narażony jest spawacz?

Procedura poekspozycyjna a postępowanie wypadkowe

Czy ekspozycja personelu medycznego (np. zakłucie igłą, zranienie ostrym narzędziem) zawsze powinno podlegać procedurze powypadkowej?

Zmiany w statystycznej karcie wypadku Z-KW – przypomnienie

Celem artykułu jest zebranie i omówienie kluczowych zmian wprowadzonych do statystycznej karty wypadku Z-KW w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej regulującego jej zawartość (MRiPS, 2022).

Kolumbia/ Liczba górników zabitych wskutek wybuchu w kopalni węgla wzrosła do 21

Liczba śmiertelnych ofiar wybuchu gazu w kopalni węgla kamiennego w departamencie Cundinamarca, w środkowej Kolumbii, wzrosła do 21 - poinformowały w czwartek władze regionu. Do tragicznego zdarzenia doszło na głębokości 900 metrów w jednym z chodników kopalni położonej w pobliżu miasta Sutatausa. Wcześniej informowano o 11 zabitych.