Bezpieczeństwo pracy z pistoletami lakierniczymi

Korzystanie z pistoletów lakierniczych to integralna część pracy wielu specjalistów, szczególnie w branżach produkcyjnych, gdzie precyzyjne malowanie powierzchni jest kluczowe dla jakości i trwałości wykończeń. Jednak ze względu na złożoność procesów i zróżnicowane ryzyka związane z ciśnieniem, chemikaliami i technologią natrysku, bezpieczna obsługa tych urządzeń wymaga ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz dobrej znajomości technicznych aspektów obsługi sprzętu.

Wypadek po zakończonej podróży służbowej

Pracownik uległ wypadkowi po zakończonej podróży służbowej. Następnie miał zaplanowany urlop wypoczynkowy. Pomiędzy podróżą służbową, a urlopem doszło do wspomnianego wypadku. Wypadek miał miejsce, gdy pracownik był w drodze do zakładu pracy, ponieważ miał tam dostarczyć dokumenty. Czy zdarzenie to będzie zakwalifikowane jako wypadek przy pracy czy jako wypadek w drodze do pracy?

Ugryzienia, ukąszenia, użądlenia jako uraz doznany w wypadku przy pracy

Zespoły powypadkowe w swych ustaleniach niejednokrotnie posiłkują się rozstrzygnięciami zapadłymi przed sądami pracy, w których został wydany wyrok w stanie faktycznym analogicznym do aktualnie rozpatrywanego przez zespół w danej sprawie. Na szczególną uwagę w tym zakresie zasługuje zwłaszcza zagadnienie urazu spowodowanego przez zwierzęta czy owady, które było przedmiotem paru rozstrzygnięć zapadłych przed sądami pracy różnych instancji.

Wypadek w drodze do przyzakładowej przychodni lekarskiej

Pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym doznał wypadku w drodze do lekarza. Czy taki przypadek można rozpatrywać jako wypadek w drodze do pracy?

GUS: 168 śmiertelnych wypadków przy pracy w 2023 roku

168 osób zmarło w 2023 r. w Polsce w wyniku wypadków przy pracy. 68,7 tys. osób zostało w nich poszkodowanych – wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych GUS.

Wpływ jednorazowego odszkodowania należnego z tytułu wypadku przy pracy na wysokość zadośćuczynienia pieniężnego

Otrzymane przez poszkodowanego świadczenie odszkodowawcze z ubezpieczenia społecznego (jednorazowe odszkodowanie) należy uwzględniać przy ocenie wysokości świadczeń uzupełniających, gdyż służy ono pokryciu kosztów i wydatków spowodowanych wypadkiem, a także rekompensuje doznaną krzywdę (wyrok Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2005 r., I PK 253/04, OSNP 2006 nr 5−6, poz. 73).

Dane GIP: cztery ofiary śmiertelne przy pracy zdalnej, jedna osoba ciężko ranna w 2023 r.

W 2023 r. do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono pięć wypadków przy pracy zdalnej. Na pięć osób poszkodowanych cztery poniosły śmierć, a jedna była ciężko ranna - wynika z informacji przekazanej PAP przez Główny Inspektorat Pracy.

GIP: 175 ofiar śmiertelnych i 540 ciężko rannych w wypadkach przy pracy w 2023 r.

W 2023 roku PIP zbadała 1625 wypadków przy pracy. Na 1815 osób poszkodowanych 540 osób miało ciężkie obrażenia ciała, a 175 osób poniosło śmierć - wynika ze wstępnych danych PIP za rok 2023 przesłanych PAP przez Główny Inspektorat Pracy. Najwięcej poszkodowanych było w przetwórstwie przemysłowym.

Wyższe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

W Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Zatrucie się przez pracownika kanapką przyniesioną z domu

Wystąpienie zdarzenia (spowodowanego przyczyną zewnętrzną) w miejscu i czasie wykonywania obowiązków pracowniczych jest wystarczające do stwierdzenia wypadku przy pracy, niezależnie od tego, że przyczyna (zewnętrzna) pochodziła spoza środowiska pracy i nie była zawiniona przez pracodawcę (wyrok Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2023 r., sygn. I PSKP 28/22).