Wypadki przy pracy w pierwszej połowie 2022 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w pierwszej połowie bieżącego roku zgłoszono 27900 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Jest to ponad 2,5% więcej niż w I półroczu 2021 r. Udział osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniósł 0,3% a w wypadkach ciężkich - 0,5%.  W jakich województwach i w jakich sekcjach najczęściej dochodziło do wypadków? Co było ich przyczyną? O tym w poniższym tekście.

Ruda Śląska/ Upamiętniono ofiary katastrofy w kopalni Śląsk

W Rudzie Śląskiej upamiętniono w niedzielę ofiary katastrofy w kopalni Śląsk, gdzie 13 lat temu w wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło 20 górników, a ponad 30 zostało rannych. Była to jedna z największych górniczych katastrof w Polsce.

Opole/ Niemal co drugi śmiertelny wypadek w pracy dotyczy budownictwa

Zaniedbania zasad bezpieczeństwa pracy są głównym powodem poważnych wypadków przy pracy w Polsce. Jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji na Politechnice Opolskiej, około 40 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych badanych przez PIP dotyczy placów budowy.

Pomorskie/ Śmiertelny wypadek podczas prac leśnych; zginął 40-latek

Śmiertelny wypadek w lesie w miejscowości Rywałd (woj. pomorskie). W trakcie załadunku drewna zginął 40-letni mężczyzna. Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia okoliczności wypadku.

Wzrost liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy w pierwszych miesiącach 2022 r. według danych GUS – powód do niepokoju czy efekt postcovidowego „odbicia” w gospodarce?

Odkładając dywagacje nad sensownością tego typu analiz, w pierwszej kolejności na pewno warto zauważyć, że zawarta w tytule artykułu wzmianka o okresie postcovidowym może sugerować wiarę w to, że wszelkiego rodzaju problemy związane z pandemią, należą już do przeszłości. W tym kontekście należy jednoznacznie podkreślić, że użyte sformułowanie to tylko figura retoryczna, a kolejne mutacje wirusa SARS-CoV-2 prawdopodobnie jeszcze długo nie będą dawały o osobie zapomnieć, tak jak w końcu pierwszego kwartału 2022 r., kiedy to chińskie władze zdecydowały o „zamknięciu” Szanghaju w związku ze znacznym wzrostem liczby zakażeń.

Państwowa Inspekcja Pracy: w maju i w czerwcu kilkanaście tragicznych wypadków przy pracy

Kilkanaście tragicznych wypadków przy pracy, w tym śmiertelnych, wydarzyło się w dwóch miesiącach poprzedzających wakacje: maju i czerwcu - poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy.

Kraków/ Kara grzywny za śmierć pracownika w galerii handlowej

Grzywnę w wysokości 15 tys. zł musi zapłacić współwłaściciel spółki, która odpowiedzialna była za montaż instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej w krakowskiej galerii handlowej. Podczas ubiegłorocznych prac zginął tam jeden z wykonujących je pracowników.

Wypadki przy pracy w pierwszym kwartale 2022 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport przedstawiający wstępne dane dotyczące wypadków przy pracy w pierwszym kwartale bieżącego roku. Według tych danych liczba poszkodowanych w stosunku do pierwszego kwartału 2021 r. nieznacznie wzrosła.

Zmiany w kodeksie pracy na ostatniej prostej – BHP przy pracy zdalnej

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw 8 czerwca 2022 r. został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Projekt dotyczy m.in. pracy zdalnej oraz przeprowadzenia kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Jak planowana ustawa podchodzi do kwestii BHP przy pracy zdalnej? O tym w poniższym tekście.

Władze Bogdanki: do śmiertelnego wypadku doszło podczas udrażniania zbiornika retencyjnego

Do śmiertelnego wypadku w kopalni doszło podczas udrażniania zbiornika retencyjnego, z którego niekontrolowanie wydostało się ok. 400 ton urobku – przekazały władze Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A., odnosząc się do środowego wypadku, w którym zginął 35-letni górnik.