Odmowa podpisania protokołu powypadkowego przez poszkodowanego

Czy pracownik poszkodowany w wypadku przy pracy może odmówić podpisania protokołu powypadkowego? Czy pracodawca może zatwierdzić protokół bez podpisu poszkodowanego?

Pytanie od czytelnika:

Jako pracodawca prowadzę działalność w branży handlowej od niespełna roku. Niedawno, po raz pierwszy w krótkiej historii mojej firmy, jeden z pracowników uległ wypadkowi przy pracy. Przy rozpakowywaniu kartonów z towarem, używając do tego celu niedozwolonego narzędzia, doznał urazu lewej dłoni.

Z uwagi na niewielką liczbę zatrudnionych (nieco ponad 20 pracowników) nie utworzyłem służby bezpieczeństwa i higieny pracy. W skład zespołu powypadkowego wraz ze mną wchodzi jeden pracowników zatrudnionych przy innej pracy, któremu powierzyłem wykonywanie zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Sporządziliśmy protokół powypadkowy z zachowaniem 14-dniowego terminu i przedstawiliśmy poszkodowanemu (przebywa nadal na zwolnieniu lekarskim) przy okazji jego wizyty w firmie. Pracownik ten po zapoznaniu się z treścią protokołu odmówił złożenia podpisu w rubryce numer 13.

Czy pomimo braku jego podpisu mogę zatwierdzić protokół powypadkowy?

Szczegółowe zasady związane z przebiegiem procedury powypadkowej zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1.07.2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. poz. 870).

W myśl § 11 rozporządzenia zespół powypadkowy zobowiązany jest zapoznać poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem, w celu umożliwienia mu skorzystania z prawa zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w tym dokumencie.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj