Odmowa podpisania protokołu powypadkowego przez poszkodowanego
Czy pracownik poszkodowany w wypadku przy pracy może odmówić podpisania protokołu powypadkowego? Czy pracodawca może zatwierdzić protokół bez podpisu poszkodowanego?
Pytanie od czytelnika:
Jako pracodawca prowadzę działalność w branży handlowej od niespełna roku. Niedawno, po raz pierwszy w krótkiej historii mojej firmy, jeden z pracowników uległ wypadkowi przy pracy. Przy rozpakowywaniu kartonów z towarem, używając do tego celu niedozwolonego narzędzia, doznał urazu lewej dłoni.
Z uwagi na niewielką liczbę zatrudnionych (nieco ponad 20 pracowników) nie utworzyłem służby bezpieczeństwa i higieny pracy. W skład zespołu powypadkowego wraz ze mną wchodzi jeden pracowników zatrudnionych przy innej pracy, któremu powierzyłem wykonywanie zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Sporządziliśmy protokół powypadkowy z zachowaniem 14-dniowego terminu i przedstawiliśmy poszkodowanemu (przebywa nadal na zwolnieniu lekarskim) przy okazji jego wizyty w firmie. Pracownik ten po zapoznaniu się z treścią protokołu odmówił złożenia podpisu w rubryce numer 13.
Czy pomimo braku jego podpisu mogę zatwierdzić protokół powypadkowy?
Szczegółowe zasady związane z przebiegiem procedury powypadkowej zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1.07.2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. poz. 870).
W myśl § 11 rozporządzenia zespół powypadkowy zobowiązany jest zapoznać poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem, w celu umożliwienia mu skorzystania z prawa zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w tym dokumencie.
Skomentuj