Walka z luką płacową

Zarobki za taką samą pracę, na takim samym stanowisku powinny być równe. Mimo tego od lat słyszy się o dyskryminacji zarobkowej ze względu na płeć. Jak różnice wynagrodzeń pomiędzy kobietami a mężczyznami prezentują się w Polsce? Czy są podejmowane jakieś kroki, aby przeciwdziałać temu zjawisku?

Konieczność wykonania badań profilaktycznych przed urlopem wypoczynkowym na zasadach art. 163 § 3 KP

Czy pracownica po urlopie rodzicielskim i udająca się na urlop wypoczynkowy ma obowiązek wykonać badania kontrolne?

Eksperci: likwidacja różnic w zarobkach menedżerów – kobiet i mężczyzn – może zająć 267 lat

Kobiety zarabiają średnio mniej niż mężczyźni na każdym etapie kariery zawodowej - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów pandemia wydłużyła spodziewany okres likwidacji różnic na wyższych stanowiskach w wymiarze ekonomicznym do 267,6 lat.

Maląg: dla kobiet ważna jest możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym

Kobiety potrzebują instrumentów umożliwiających łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, dlatego m.in. wprowadzamy pracę zdalną do Kodeksu pracy - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji "Polka XXI w."

Deloitte: jedynie 10 proc. kobiet nie planuje zmiany pracy przez okres dłuższy niż pięć lat.

Tylko co dziesiąta kobieta nie zamierza zmieniać pracy przez okres dłuższy niż pięć lat. 53 proc. uważa, że ich poziom stresu wzrósł względem ubiegłego roku, a "niemal połowa odczuwa wypalenie zawodowe" - przekazał Deloitte.

Przywileje matki na etacie

Przy okazji Dnia Matki przypominamy najważniejsze przywileje dotyczące pracujących matek. Jakie są prace zabronione dla ciężarnych i karmiących? Czy pracodawca może wypowiedzieć lub rozwiązać umowę o pracę z ciężarną?

Badanie: połowa kobiet pracujących w IT zarabia od 3,1 do 7 tys. zł netto

Połowa kobiet pracujących w IT zarabia w granicach 3,1-7 tys. zł netto, ale prawie co piąta chciałaby zarabiać więcej - wynika z badania portalu No Fluff Jobs. Najczęściej panie podejmują pracę w IT po przebranżowieniu, motywowane wyższymi zarobkami i możliwością rozwoju.

Badanie: Blisko 23 proc. kobiet w czasie pandemii doświadczyło mobbingu w miejscu pracy

W czasie pandemii blisko 23 proc. kobiet w Polsce doświadczyło mobbingu w pracy. Ofiarami nękania są głównie Polki z najniższym wykształceniem oraz z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland.

Przerwy od pracy pracownicy karmiącej dwoje dzieci z różnych porodów

Jak długa przerwa na karmienie przysługuje matce w przypadku, gdy jej dzieci nie urodziły się przy jednym porodzie?

Prawa kobiet w pracy

Przy okazji międzynarodowego Dnia Kobiet obok serdecznych życzeń dla naszych czytelniczek prezentujemy tekst dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy.