Włochy/ La donna e’ mobile – seminarium na temat pracy i kariery zawodowej Polek

"La donna e' mobile" - ten tytuł arii z opery "Rigoletto" Giuseppe Verdiego był hasłem seminarium na temat pracy i kariery zawodowej Polek we Włoszech. W ten sposób podkreślono mobilność zawodową kobiet. Spotkanie zostało zorganizowane w środę przez Instytut Polski oraz Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Rzymie.

Raport: Polska zajęła 8. miejsce w rankingu oceniającym sytuacje kobiet na rynku pracy

Polska zajęła 8. miejsce w rankingu Women In Work Index, oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD – poinformowała firma doradcza PwC Polska.

PIE: 43 proc. kobiet w Polsce zajmuje kierownicze stanowiska

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 proc., a średnia w Unii Europejskiej to 35 proc. - wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wśród branż, w których kobiety pełnią funkcje kierownicze, dominuje handel - dodano.

Badanie: kobiety stanowią 51 proc. freelancerów w Polsce

Kobiety stanowią 51 proc. freelancerów w Polsce - wskazano w "Raporcie Useme 2023: freelancerzy i freelancerki – gender gap i modele pracy”. Najwięcej pań, 41 proc., realizuje zlecenia związane z copywritingiem i social mediami; co trzecia freelancerka zarabia do 1 tys. zł miesięcznie.

Szefowa MRiPS: wprowadzamy szereg rozwiązań wspierających kobiety

Wprowadzamy szereg rozwiązań wspierających kobiety, poprawiających ich sytuację, ułatwiających łączenie życia zawodowego i rodzinnego – wskazała we wtorek, w przededniu Dnia Kobiet, szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Działania zmniejszające lukę płacową

Luka płacowa jest to wskaźnik zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć. Przedstawia różnicę pomiędzy przeciętną stawką godzinową mężczyzn i kobiet. Czy zjawisko luki płacowej jest poważnym problemem w Polsce oraz jak jest zwalczane – czytamy w odpowiedzi MRiPS na interpelację j ws. luki płacowej w instytucjach publicznych.

Raport: brak pewności siebie i sytuacja gospodarcza powstrzymują kobiety przed zakładaniem firm

Sytuacja gospodarcza, brak pewności siebie i sprecyzowanego planu to główne czynniki, które powstrzymują kobiety przed założeniem własnego biznesu - wynika z raportu „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek – stres i obawy”.

Badanie: jedna na pięć przedsiębiorczyń osiąga miesięczny przychód do 5 tys. zł

Jedna na pięć badanych przedsiębiorczyń osiąga miesięczny przychód w wysokości do 5 tys. zł, z czego 18,4 proc. – w granicach 1-5 tys. zł. Co trzecia zarabia między 5 a 10 tys. zł - wynika z raportu "Bizneswoman Roku: zarobki i motywacje polskich przedsiębiorczyń".

Wiceminister Socha: nie ma ofert pracy dla matek, które chciałyby wrócić do pracy na część etatu

Dużo kobiet nieaktywnych zawodowo z powodu konieczności opieki nad dziećmi, chętnie wróciłyby do pracy, ale na część etatu. Jednak takich ofert nie ma, bo większość spółek nie zatrudnia pracowników w takiej formie - wskazała w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

MRiPS: prowadzimy działania uświadamiające pracodawców w tematyce nierówności płacowych

Prowadzone są działania mające na celu uświadomienie pracodawców oraz pracowników w tematyce nierówności płacowych. W 2020 luka płacowa w Polsce wyniosła 4,5 proc. przy średniej unijnej 13 proc. – przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.