Data ustania stosunku pracy wydłużonego do dnia porodu
Umowa pracownicy zatrudnionej na czas określony została wydłużona do dnia porodu zgodnie z przepisami kodeksu pracy. Pracownica jednak nie zgadza się z dniem ustania stosunku pracy, który jest także dniem porodu, wpisanym przez pracodawcę w świadectwie pracy. Jej zdaniem pracodawca popełnił błąd w świadectwie pracy i wymaga ono poprawy. Kto w tej kwestii ma rację?
Pytanie czytelnika:
Umowa o pracę mojej żony zawarta na czas określony została wydłużona do dnia porodu na zasadach art. 177 § 3 kodeksu pracy (dalej KP).
Niedawno otrzymała na adres domowy świadectwo pracy i w naszej ocenie został w nim popełniony błąd. A mianowicie, poród miał miejsce w dniu 15 lutego br., natomiast pracodawca w rubryce z okresem zatrudnienia wskazał datę 14 lutego.
Żona telefonicznie zgłosiła ten błąd, zwracając pracodawcy uwagę na potrzebę zmiany zapisu w tej rubryce. Jednak usłyszała, że pracodawca nie ma zamiaru poprawiać świadectwa pracy, gdyż jest ono prawidłowo wypełnione.
Swoją decyzję pracodawca argumentuje tym, że skoro dziecko urodziło się w godzinach porannych (poród nastąpił o godz. 7:30), a moja żona była pracownikiem drugiej zmiany (w jej zakładzie pracy zmiana ta przypada od 14:00 do 22:00 i na tej zmianie pracowała przed porodem) to znaczy, że poród nastąpił w dobie pracowniczej z dnia 14 lutego, a skoro tak, to ta właśnie data jest momentem ustania stosunku pracy.
Czy tak jest rzeczywiście? Jak w tym zakresie wygląda ewentualnie dalsza procedura? Czy żona musi teraz wystąpić z pozwem do sądu o korektę świadectwa pracy?
Zgodnie z art. 177 § 3 KP, umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Skomentuj