Data ustania stosunku pracy wydłużonego do dnia porodu

Umowa pracownicy zatrudnionej na czas określony została wydłużona do dnia porodu zgodnie z przepisami kodeksu pracy. Pracownica jednak nie zgadza się z dniem ustania stosunku pracy, który jest także dniem porodu, wpisanym przez pracodawcę w świadectwie pracy. Jej zdaniem pracodawca popełnił błąd w świadectwie pracy i wymaga ono poprawy. Kto w tej kwestii ma rację?

Pytanie czytelnika: 

Umowa o pracę mojej żony zawarta na czas określony została wydłużona do dnia porodu na zasadach art. 177 § 3 kodeksu pracy (dalej KP).

Niedawno otrzymała na adres domowy świadectwo pracy i w naszej ocenie został w nim popełniony błąd. A mianowicie, poród miał miejsce w dniu 15 lutego br., natomiast pracodawca w rubryce z okresem zatrudnienia wskazał datę 14 lutego.

Żona telefonicznie zgłosiła ten błąd, zwracając pracodawcy uwagę na potrzebę zmiany zapisu w tej rubryce. Jednak usłyszała, że pracodawca nie ma zamiaru poprawiać świadectwa pracy, gdyż jest ono prawidłowo wypełnione.

Swoją decyzję pracodawca argumentuje tym, że skoro dziecko urodziło się w godzinach porannych (poród nastąpił o godz. 7:30), a moja żona była pracownikiem drugiej zmiany (w jej zakładzie pracy zmiana ta przypada od 14:00 do 22:00 i na tej zmianie pracowała przed porodem) to znaczy, że poród nastąpił w dobie pracowniczej z dnia 14 lutego, a skoro tak, to ta właśnie data jest momentem ustania stosunku pracy.

Czy tak jest rzeczywiście? Jak w tym zakresie wygląda ewentualnie dalsza procedura? Czy żona musi teraz wystąpić z pozwem do sądu o korektę świadectwa pracy?   

Zgodnie z art. 177 § 3 KP, umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj