Jak wprowadzić jednoroczny okres rozliczeniowy?

Roczny okres rozliczeniowy jest jednym z rozwiązań, które pracodawca może wprowadzić w ramach organizacji czasu pracy. Stosowanie tego rodzaju okresu rozliczeniowego wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych oraz wiąże się z pewnymi konsekwencjami dla pracownika i pracodawcy.

Główny inspektor pracy: walczę o to, żeby płaca minimalna była płacą zasadniczą (wywiad)

Od lat walczę o to, żeby płaca minimalna była płacą zasadniczą – powiedział PAP główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Podkreślił, że dziś kwotę, jaką pracodawca wpisze w rubryce płaca zasadnicza, ogranicza tylko jego fantazja, bo może to być np. jeden złoty.

Potrącenie omyłkowo nadpłaconego wynagrodzenia za pracę

Jak skorygować nadpłacone wynagrodzenie za pracę? Wyjaśniamy, co zrobić, kiedy pracodawca wypłacił za duże wynagrodzenie pracownikowi. Czy osoba zatrudniona może odmówić zwrotu nadpłaty?

Uchylenie obowiązku wypłacania odprawy pieniężnej pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej

Zgodnie z treścią dotychczas obowiązującego art. 306 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2024 r. poz. 248 ze zm.) – dalej: „ObrOjcU”, pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby. W dniu 12.11.2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy (Dz.U. z 2024 r. poz. 1585) – dalej: „Nowela”, która m.in. uchyliła art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny.

Wysokość dodatku nocnego pracownika zatrudnionego na część etatu

Zgodnie z art. 151(8) § 1 Kodeksu Pracy, praca w porze nocnej rekompensowana jest wypłatą dodatku do wynagrodzenia (tzw. dodatek nocny), który przysługuje za każdą godzinę pracy świadczonej w tych warunkach.

MRPiPS pracuje nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe regulacje, wdrażające przepisy unijne, mają m.in. regulować zasady i tryb ustalania oraz aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zakładowy zakaz ujawniania wysokości własnego wynagrodzenia

Czy pracodawca może zakazać pracownikowi ujawniania swojego wynagrodzenia innym pracownikom na podstawie tzw. regulaminu wynagradzania?

MRPiPS pracuje nad projektem ws. wzrostu wynagrodzeń dla pracowników z niepełnosprawnością

Podniesienie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością finansowanego ze środków PFRON - to główny cel projektu ustawy MRPiPS, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Podwyżki mają obowiązywać od lipca 2024 r.

MRPiPS: podwyżka wynagrodzenia minimalnego dla pracowników samorządowych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, który wprowadza podwyżkę płacy minimalnej dla pracowników samorządowych. Po zmianach płace miałyby wynieść od 4 tys. do 6,2 tys. zł .

Dokumenty dotyczące niewypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy

W praktyce dość często można spotkać się z sytuacją, w której strony stosunku pracy, w związku niewykorzystaniem przez pracownika urlopu wypoczynkowego do końca obowiązywania dotychczasowej umowy o pracę, podejmują decyzję o jego przeniesieniu na okres obowiązywania kolejnej umowy o pracę, która została pomiędzy nimi zawarta i ma obowiązywać bezpośrednio po kończącej się umowie. Tego typu działanie jest w pełni legalne, gdyż kodeksowe przepisy dają stronom stosunku pracy taką możliwość. Wymagają jednak spełnienia pewnych przesłanek. Brak którejkolwiek z nich spowoduje, że pracodawca zobligowany będzie do wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego.