Wynagrodzenie
Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas jej niewykonywania tylko wtedy, gdy przewidują to odpowiednie przepisy prawne. Zasadę tę stosuje się w sytuacjach przestoju niezawinionego przez pracownika, jak również w razie niewykonywania pracy przez pracownika, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. Pracodawca może jednak w takich sytuacjach powierzać pracownikowi inną odpowiednią pracę.
więcej
Za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje w ogóle lub przysługuje odpowiednio zmniejszone. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Wypłata wynagrodzenia dokonywana jest na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, zaliczki na podatek dochodowy oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, mogą być potrącane jedynie:- należności egzekwowane na świadczenia alimentacyjne,
- inne należności egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych,
- zaliczki pieniężne,
- kary pieniężne nałożone na podstawie Kodeksu pracy, w kolejności jak podano wyżej, oraz kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.