Minimalne wynagrodzenie 2023/2024 a aneks do umowy o pracę

Czy wysokość wynagrodzenia za pracę pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie musi być co roku aktualizowana?

Pytanie od czytelnika: 

W gronie pracowników załogi naszej firmy są tacy, którzy zgodnie z zawartą umową o pracę otrzymują wynagrodzenie za pracę w kwocie odpowiadającej wysokości aktualnie obowiązującego wynagrodzenia. Jest to wynagrodzenie jednoskładnikowe, pełniące rolę wynagrodzenia zasadniczego. Nie towarzyszą mu żadne dodatkowe świadczenia. Tak określona kwota jest wpisana do treści umów o pracę wspomnianych pracowników. W związku z tym, co roku zawieramy z nimi aneksy, na mocy których wysokość ich wynagrodzenia podlega sukcesywnemu wzrostowi. W 2023 r. tego typu zabieg musieliśmy powtórzyć dwukrotnie, z uwagi na to, że wysokość minimalnego wynagrodzenia dwukrotnie podlegała podwyższeniu. W 2024 r. sytuacja będzie analogiczna.

W związku z tym przed końcem 2023 r. postanowiliśmy w drodze aneksu zapisać tym pracownikom, że wysokość ich wynagrodzenia kształtuje się na poziomie adekwatnym do wysokości aktualnie obowiązującej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego na zasadach ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dzięki temu uniknęlibyśmy potrzeby cyklicznej zmiany treści umów o pracę. Pracownicy zgodzili się podpisać tej treści aneksy.

Jednak podczas ostatniej kontroli zapis ten został zakwestionowany przez inspektora pracy, który w wydanym wystąpieniu wskazał, że kwota wynagrodzenia za pracę musi zostać określona konkretną kwotą.

Czy rozstrzygnięcie podjęte przez inspektora pracy jest prawidłowe?

Określenie minimalnego wynagrodzenia

Zgodnie z art. 29 § 1 pkt. 3 kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę  jest jednym z elementów umowy o pracę. Powinno być ono ustalone w wysokości odpowiadającej rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, jeżeli poza wynagrodzeniem zasadniczym pracownik ma prawo do takowych dodatkowych składników.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj