Minimalne wynagrodzenie 2023/2024 a aneks do umowy o pracę
Czy wysokość wynagrodzenia za pracę pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie musi być co roku aktualizowana?
Pytanie od czytelnika:
W gronie pracowników załogi naszej firmy są tacy, którzy zgodnie z zawartą umową o pracę otrzymują wynagrodzenie za pracę w kwocie odpowiadającej wysokości aktualnie obowiązującego wynagrodzenia. Jest to wynagrodzenie jednoskładnikowe, pełniące rolę wynagrodzenia zasadniczego. Nie towarzyszą mu żadne dodatkowe świadczenia. Tak określona kwota jest wpisana do treści umów o pracę wspomnianych pracowników. W związku z tym, co roku zawieramy z nimi aneksy, na mocy których wysokość ich wynagrodzenia podlega sukcesywnemu wzrostowi. W 2023 r. tego typu zabieg musieliśmy powtórzyć dwukrotnie, z uwagi na to, że wysokość minimalnego wynagrodzenia dwukrotnie podlegała podwyższeniu. W 2024 r. sytuacja będzie analogiczna.
W związku z tym przed końcem 2023 r. postanowiliśmy w drodze aneksu zapisać tym pracownikom, że wysokość ich wynagrodzenia kształtuje się na poziomie adekwatnym do wysokości aktualnie obowiązującej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego na zasadach ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dzięki temu uniknęlibyśmy potrzeby cyklicznej zmiany treści umów o pracę. Pracownicy zgodzili się podpisać tej treści aneksy.
Jednak podczas ostatniej kontroli zapis ten został zakwestionowany przez inspektora pracy, który w wydanym wystąpieniu wskazał, że kwota wynagrodzenia za pracę musi zostać określona konkretną kwotą.
Czy rozstrzygnięcie podjęte przez inspektora pracy jest prawidłowe?
Określenie minimalnego wynagrodzenia
Zgodnie z art. 29 § 1 pkt. 3 kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę jest jednym z elementów umowy o pracę. Powinno być ono ustalone w wysokości odpowiadającej rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, jeżeli poza wynagrodzeniem zasadniczym pracownik ma prawo do takowych dodatkowych składników.
Skomentuj