MRPiPS pracuje nad projektem w sprawie nowych zasad wypłaty ekwiwalentu za urlop

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop i usprawnienie komunikacji pracodawcy z pracownikiem, m.in. dzięki elektronizacji spraw – to niektóre rozwiązania zawarte w projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Urlop wychowawczy a zwolnienia grupowe

Choć ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę podczas urlopu wychowawczego oraz obniżenia wymiaru etatu stanowi istotne zabezpieczenie dla pracowników, jej zastosowanie może być ograniczone w określonych, wyjątkowych sytuacjach. Warto, aby pracownicy byli świadomi tych wyjątków oraz swoich praw, co pozwala na lepsze planowanie kariery zawodowej w połączeniu z życiem rodzinnym.

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego do następnego pracodawcy

W literaturze tematu można spotkać się z poglądem dopuszczającym możliwość dokonania swoistego transferu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego pomiędzy kolejnymi pracodawcami danego pracownika, za jego zgodą. W niniejszym opracowaniu przeanalizujemy trafność tego poglądu.

Dofinansowanie do wypoczynku byłych pracowników rencistów/emerytów

W Internecie można spotkać różne opinie na temat możliwości dofinansowania form wypoczynku byłym pracownikom rencistom/emerytom. W głównej mierze chodzi o kwestię, czy do regulaminu funduszu można wprowadzić zapis, który będzie warunkował wypłatę tej formy pomocy socjalnej od faktycznego wykorzystania określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego, co w rezultacie wykluczyłoby byłych pracowników rencistów/emerytów z możliwości starania się o wypłatę tego dofinansowania, z uwagi na brak możliwości spełnienia takiego warunku. Poniżej komentarz Redakcji i odpowiedź na pytanie: Czy "wczasy pod gruszą" z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są zależne od urlopu wypoczynkowego?

PIP wyjaśnia, komu przysługuje przedłużona majówka

Decyzja o odebraniu 2 maja wolnego za sobotnie święto zależy wyłącznie od pracodawcy – wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy. Oznacza to, że pracodawca, bez konsultacji z pracownikami, może wyznaczyć wolne w każdym innym dniu przypadającym w okresie rozliczeniowym.

Urlop macierzyński w przypadku poronienia

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad zmianą aktualnie obowiązujących przepisów, których celem będzie ułatwienie korzystania z urlopu macierzyńskiego w przypadku poronienia. Obecnie obowiązujące regulacje utrudniają możliwość sięgnięcia po to uprawnienie w przypadku, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży.

Istotne zmiany w dokumentacji pracowniczej

Od 19 marca br. obowiązują ważne zmiany w Kodeksie Pacy, które wprowadziły uzupełniający urlop macierzyński. Zmiany te pociągnęły za sobą także inne przepisy wykonawcze, w tym także zmiany w rozporządzeniu dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Ważne zmiany w Kodeksie pracy od 19 marca! Wchodzi w życie nowy urlop

19 marca br. wchodzi w życie nowe rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków. Wydanie nowego rozporządzenia spowodowane jest zmianą upoważnienia ustawowego zawartego w art. 1868a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Profesor ginekolog: urlop macierzyński na poronienie to paradoks

Polskie ustawodawstwo dot. skróconego urlopu macierzyńskiego może budzić kontrowersje i wywoływać problemy, wykraczające poza określenie płci płodu – uważa prof. Artur Ludwin, ginekolog. Wg niego ustawodawstwo jest wręcz paradoksalne w kilku aspektach, a zdolność kobiety do pracy po utracie ciąży lub dziecka powinien określić indywidualnie lekarz.

Wymiar urlopu na żądanie u następnego pracodawcy

Czy urlop na żądanie przechodzi do następnego pracodawcy?