Thumb

Działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne wliczane do stażu pracy? RPO pisze w tej sprawie do MRiPS

Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają zaliczać okresów prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, a także Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw warto pochylić się nad kwestią wyliczania stażu pracy dla osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.
Thumb

Kiedy pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? 

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, kiedy pracodawca powinien go wypłacić.
Thumb

Prezydent podpisał nowelę przyznającą niektórym pracownikom PIP prawo do dodatkowego urlopu

Osoby wykonujące czynności kontrolne i mające co najmniej dziesięcioletni staż pracy mają dostać prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze sześciu dni roboczych, a po 20 latach – 12 dni – przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
Thumb

Urlop na żądanie

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu na żądanie w wymiarze czterech dni w ciągu roku. Kiedy należy złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu?
Thumb

Badanie: ponad połowa pracowników odbiera służbowe telefony na urlopie

57 proc. pracowników przyznaje, że zdarza się im odbierać służbowe telefony na urlopie, 43 proc. odpisuje na służbowe maile - wynika z 44. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad. Najczęściej robią tak pracownicy z wyższym wykształceniem.
Thumb

Prawo.pl: dwa dni wolne na dziecko, nawet, gdy przebywa za granicą UE

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców, zwłaszcza spoza UE, nie są pewni, czy mogą pytać pracownika o datę urodzenia dziecka, by zweryfikować jego prawo do 2 dni wolnych do opieki nad małoletnim (do 14 lat) – pisze Prawo.pl. Zdaniem ekspertów cytowanych przez portal - nie. Co więcej, fakt przebywania dziecka za granicą nie może być powodem do odmowy udzielenia takiego urlopu.
Thumb

Badanie: dłuższe urlopy specjalistów i menedżerów sporadyczne i ze służbowym telefonem

39 proc. specjalistów i menedżerów nie pamięta, kiedy ostatnio przebywało na co najmniej dwutygodniowym urlopie, kolejne 22 proc. wzięło taki urlop 1-2 lata temu - wynika z badania firmy doradztwa personalnego Hays. 31 proc. nie wyłącza służbowych urządzeń na wakacjach.
Thumb

Przywileje pracujących ojców

Przy okazji Dnia Ojca przypominamy najważniejsze przywileje dotyczące pracujących ojców. Z jakich rodzajów urlopów mogą korzystać ojcowie na etacie? Co się dzieje w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z ojcem wychowującym dziecko?
Thumb

Przywileje matki na etacie

Przy okazji Dnia Matki przypominamy najważniejsze przywileje dotyczące pracujących matek. Jakie są prace zabronione dla ciężarnych i karmiących? Czy pracodawca może wypowiedzieć lub rozwiązać umowę o pracę z ciężarną?
Thumb

Pracodawca ponosi koszty spowodowane odwołaniem pracownika z urlopu

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.