Jak prawidłowo zapewnić 14-dniowy urlop?
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 KP). Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (162 KP).
Przewidziana w art. 162 KP, możliwość dzielenia całego wymiaru urlopu wypoczynkowego na części stanowi wyłom od zasady niepodzielności urlopu wypoczynkowego, tj. wykorzystania pełnego wymiaru jednorazowo, w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo.
Zawarte w tym przepisie zastrzeżenie ma przeciwdziałać nadmiernemu rozdrobnieniu okresu wypoczynku.
Zapewnienie pracownikowi co najmniej raz w roku dłuższego okresu wypoczynku leży w szeroko rozumianym interesie zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Dłuższy wypoczynek pozwala lepiej, efektywniej zregenerować siły, co przekłada się na bezpieczeństwo na stanowisku pracy nie tylko danego pracownika, ale również i innych współpracujących z nim osób. Za utrwalony w orzecznictwie należy bowiem uznać pogląd, iż przemęczenie może być uznane za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy (por. m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 30.06.1999 r., II UKN 22/99, OSNP 2000/18/696).
Skomentuj