Ocena ryzyka na stanowiskach pracy w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych

Pracownicy, którzy wykonują usługi w zakresie fryzjerstwa oraz kosmetyki na co dzień narażeni są m.in. na niebezpieczne czynniki chemiczne oraz biologiczne. Do tego dochodzi praca w wymuszonej pozycji ciała. Dokładne informacje dotyczące zagrożeń na stanowisku pracy w zakładzie kosmetycznym lub fryzjerskim powinny znajdować się w ocenie ryzyka zawodowego, która powinien przygotować każdy pracodawca, również z udziałem pracowników.

Zakład kosmetyczny i fryzjerski powinien organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami bhp oraz zgodnie z zasadami ergonomii, by nie wpływało ono negatywnie na zdrowie pracownika.

Przede wszystkim tego typu zakład ze względów higieniczno-sanitarnych, a także związanych z obowiązującymi przepisami prawa, powinien spełniać wymagania techniczno-budowlane i inne określone dla miejsc pracy, w szczególności:

  • powinien posiadać skuteczną wentylację i oświetlenie światłem dziennym (w wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie zgody wojewódzkiego inspektora sanitarnego na oświetlenie pomieszczeń wyłącznie światłem sztucznym);
  • poza pomieszczeniem, w którym wykonywane są zabiegi, zakład powinien posiadać wydzieloną szatnię, poczekalnię, pomieszczenie higieniczno-sanitarne, pomieszczenia do przechowywania sprzętu oraz miejsca do składowania czystej i brudnej odzieży/ręczników.

Najpoważniejszymi zagrożeniami występującymi w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych są niewątpliwie zagrożenia chemiczne. Stosowane podczas zabiegów fryzjerskich i kosmetyczno-pielęgnacyjnych substancje chemiczne mogą powodować wiele zagrożeń, np. reakcje alergiczne skutkujące dolegliwościami i schorzeniami (w szczególności reakcje alergiczne układu oddechowego). W niektórych przepadkach objawy występują i rozwijają się dopiero po dłuższym okresie narażenia na kontakt z danym preparatem. Uczulać mogą przede wszystkim farby zawierające fenylenodiaminy, diaminofenole, naftol, środki zapachowe dodawane do kosmetyków. Dodatkowo środki chemiczne takie jak nadtlenek wodoru (stosowany m.in. w zabiegach rozjaśniających włosy) działa żrąco na skórę dłoni i oczu.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj