Ocena ryzyka na stanowiskach pracy w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych
Pracownicy, którzy wykonują usługi w zakresie fryzjerstwa oraz kosmetyki na co dzień narażeni są m.in. na niebezpieczne czynniki chemiczne oraz biologiczne. Do tego dochodzi praca w wymuszonej pozycji ciała. Dokładne informacje dotyczące zagrożeń na stanowisku pracy w zakładzie kosmetycznym lub fryzjerskim powinny znajdować się w ocenie ryzyka zawodowego, która powinien przygotować każdy pracodawca, również z udziałem pracowników.
Zakład kosmetyczny i fryzjerski powinien organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami bhp oraz zgodnie z zasadami ergonomii, by nie wpływało ono negatywnie na zdrowie pracownika.
Przede wszystkim tego typu zakład ze względów higieniczno-sanitarnych, a także związanych z obowiązującymi przepisami prawa, powinien spełniać wymagania techniczno-budowlane i inne określone dla miejsc pracy, w szczególności:
- powinien posiadać skuteczną wentylację i oświetlenie światłem dziennym (w wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie zgody wojewódzkiego inspektora sanitarnego na oświetlenie pomieszczeń wyłącznie światłem sztucznym);
- poza pomieszczeniem, w którym wykonywane są zabiegi, zakład powinien posiadać wydzieloną szatnię, poczekalnię, pomieszczenie higieniczno-sanitarne, pomieszczenia do przechowywania sprzętu oraz miejsca do składowania czystej i brudnej odzieży/ręczników.
Najpoważniejszymi zagrożeniami występującymi w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych są niewątpliwie zagrożenia chemiczne. Stosowane podczas zabiegów fryzjerskich i kosmetyczno-pielęgnacyjnych substancje chemiczne mogą powodować wiele zagrożeń, np. reakcje alergiczne skutkujące dolegliwościami i schorzeniami (w szczególności reakcje alergiczne układu oddechowego). W niektórych przepadkach objawy występują i rozwijają się dopiero po dłuższym okresie narażenia na kontakt z danym preparatem. Uczulać mogą przede wszystkim farby zawierające fenylenodiaminy, diaminofenole, naftol, środki zapachowe dodawane do kosmetyków. Dodatkowo środki chemiczne takie jak nadtlenek wodoru (stosowany m.in. w zabiegach rozjaśniających włosy) działa żrąco na skórę dłoni i oczu.
Skomentuj