Czynniki zagrożenia Środki ochrony indywidualnej Środki przeciwdziałania Stanowiska pracy Wymagania BHP 

Prowadzenie działalności usługowej w zakresie fryzjerstwa oraz kosmetyki wiąże się z dostosowaniem lokalu oraz stanowisk pracy do odpowiednich przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy
W przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wyrobów tartacznych i wyrobów z drewna, występują poważne i liczne zagrożenia zawodowe, w tym: hałas, wibracje, pyły, zagrożenia mechaniczne, czynniki chemiczne, pożary, wybuchy, ręczne przenoszenie ciężarów, praca w wymuszonej pozycji ciała. Kontakt z drewnem lub pyłem drzewnym wiąże się ponadto z negatywnym oddziaływaniem na skórę i układ oddechowy człowieka (podrażnienia, zapalenie skóry, alergia, astma itd.).
Sezon burzowy w pełni, a co za tym idzie istnieje wysokie ryzyko, że możemy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu i czasie podczas wystąpienia tych zjawisk. Według danych statystycznych w Polsce rocznie notuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu śmiertelnych porażeń piorunem. Osoby, które przeżyły porażenie piorunem, są narażone na przewlekłe zespoły bólowe, uszkodzenia słuchu, wzroku, zaburzenia snu i pamięci.
Najtrudniejsze warunki w pracy dla mężczyzn są na Śląsku, a dla kobiet w woj. łódzkim – wynika z danych GUS, obejmujących 2022 rok. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że od lat spada liczba pracujących w zagrożeniu.
Po długiej zimie doczekaliśmy się dłuższych i cieplejszych dni. Temperatura powietrza będzie stopniowo rosnąć, co może przełożyć się na bezpieczeństwo, wydajność i stan psychofizyczny pracowników. Do obowiązków pracodawców należy zapobieganie negatywnym skutkom wysokich temperatur w zakładzie pracy.
Charakterystyka czynników Czynniki zagrożenia Działania organizacyjno-techniczne Ocena ryzyka - hałas 

Hałas jest jednym z głównych czynników uciążliwych w pomieszczeniach typu open space i w innych otwartych przestrzeniach pracy, gdzie występuje wiele źródeł dźwięku. Liczne badania laboratoryjne wykazały, że na stanowiskach pracy umysłowej hałas ma zakłócający wpływ na funkcje poznawcze, takie jak: arytmetykę mentalną, naukę powiązanych słów lub tekstu, zliczanie wyświetlanych informacji wizualnych oraz rozumienie tekstu i zapamiętywanie. W Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem – 25 kwietnia – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) zwraca uwagę na konieczność zapewnienia odpowiednich akustycznych warunków pracy w takich miejscach.
Praca spawacza jest bardzo wymagająca, a także niebezpieczna zarówno dla samego operatora urządzeń, jak i osób postronnych. Podczas łączenia materiałów pracownicy są szczególnie narażeni na kurz, pył, opiłki metali, a także wysoką temperaturę oraz szkodliwe promieniowanie. Niezbędna jest więc odpowiednia organizacja stanowiska pracy, a także przestrzeganie podstawowych zasad BHP. Na jakie zagrożenia narażony jest spawacz?
Czy ekspozycja personelu medycznego (np. zakłucie igłą, zranienie ostrym narzędziem) zawsze powinno podlegać procedurze powypadkowej?
Badanie naukowe wskazuje, że hałas ruchu ulicznego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego. Im hałas jest większy i dłuższy, tym ryzyko zachorowania jest większe.
Ponad 12 lat temu uchwalono Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. Jak przebiegają prace związane z Programem? Co jest największą przeszkodą w realizacji założonych celów?