Wysoka temperatura jest jednym z negatywnych czynników najpowszechniej występujących na stanowisku pracy. Co zrozumiałe, oddziaływanie tego czynnika szczególnie intensyfikuje się w okresie letnim, dotyczy to zwłaszcza pracowników wykonujących pracę w pomieszczeniach zamkniętych. W aktualnym stanie prawnym brak jest regulacji, która wprost ustanawiałaby maksymalną granicę temperatur w jakich praca może być wykonywana.
Kultura bhp może być mylnie interpretowana jako coś filozoficznego lub teoretycznego. Takie podejście prowadzi do niezrozumienia jej historycznych korzeni i praktycznego znaczenia. Dla wielu ludzi rozważania o psychologicznych aspektach zarządzania bezpieczeństwem są mało konkretne i nie przydają się w działaniach „tu i teraz”. Istnieją różnice w podejściu do nowych trendów w kulturze bhp w różnych sektorach gospodarki. Niektóre firmy i specjaliści mogą przyjmować te zmiany z entuzjazmem i widzieć w nich korzyści dla ogólnego bezpieczeństwa i dobrostanu pracowników, a inni mogą być bardziej sceptyczni wobec nowych koncepcji. Czy kultura bhp to filozoficzne bajania czy jednak twarda strategia zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem?
Pracujemy nad zmianą przepisów regulujących pracę w czasie upałów – poinformowała we wtorek (tj. 31.07.2024 r.) szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przekazała, że wśród proponowanych rozwiązań są m.in. zainstalowanie klimatyzacji, skrócenie czasu pracy lub przerwy na schłodzenie się.
Rozporządzenie REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) stanowi fundament europejskiej polityki dotyczącej substancji chemicznych. Jest to kompleksowy system regulacyjny, który ma na celu ochronę zdrowia ludzi i środowiska poprzez kontrolę stosowania substancji chemicznych na rynku europejskim. W ramach REACH istnieją dwa ważne mechanizmy, które dążą do ograniczania stosowania lub całkowitego wyeliminowania niektórych substancji z rynku. Mechanizmy te to procedura uzyskiwania zezwolenia oraz nakładane w ramach REACH ograniczenia.
Ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze, których celem jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach oraz ochrona pracownic i pracowników przed upałami - poinformowało MRPiPS.
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych cztery projekty rozporządzeń dotyczących warunków w środowisku pracy. Dotyczą one m.in. rozszerzenia ochrony na pracowników pracujących w narażeniu na działanie substancji o działaniu reprotoksycznym.
Charakterystyka czynników Czynniki zagrożenia Kobiety Młodociani Pomieszczenia pracy Pracodawca Pracownik Środki przeciwdziałania Stanowiska pracy 

Mikroklimat gorący należy do czynników szkodliwych w miejscu pracy. Może on powodować przegrzanie i naruszenie równowagi cieplnej organizmu.
MRPiPS poinformowało, że rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy. Wdraża on dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.
We wtorek, 16 kwietnia, rząd zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi. Ma ona wdrożyć dyrektywę w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów, rozszerzoną o substancje reprotokstyczne.
MRPiPS przekazało do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt nowelizacji Kodeksu pracy, wdrażający dyrektywę w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów, rozszerzoną o substancje reprotokstyczne.