19 marca br. wchodzi w życie nowe rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków. Wydanie nowego rozporządzenia spowodowane jest zmianą upoważnienia ustawowego zawartego w art. 1868a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
Wydawanie informacji o okresie przechowywania akt pracowniczych jest istotnym elementem procesu zakończenia stosunku pracy. Wraz ze świadectwem pracy, pracodawca powinien przekazać byłemu pracownikowi tę informację. Czy jednak jest to obowiązkowe?
Polskie ustawodawstwo dot. skróconego urlopu macierzyńskiego może budzić kontrowersje i wywoływać problemy, wykraczające poza określenie płci płodu – uważa prof. Artur Ludwin, ginekolog. Wg niego ustawodawstwo jest wręcz paradoksalne w kilku aspektach, a zdolność kobiety do pracy po utracie ciąży lub dziecka powinien określić indywidualnie lekarz.
Czy w świadectwie pracy wpisujemy informację o zajęciu komorniczym? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot?
Pojęcie mobbingu musi być jasne dla pracowników i dla pracodawców. Musi być też jasne dla sędziów orzekających w tych sprawach – powiedziała w środę ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas spotkania podsumowującego pierwszy etap konsultacji projektu w sprawie mobbingu.
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy, będzie mógł wykonywać obowiązki służbowe u drugiego pracodawcy i pobierać u niego wynagrodzenie - czytamy we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu" analizującym projekt ustawy ministerstwa rodziny.
Czy urlop na żądanie przechodzi do następnego pracodawcy?
Liczba firm, które pozwalają swoim pracownikom na pracę zdalną, w ubiegłym roku spadła o 9 pkt proc. - wynika z badania Grant Thornton. Firmy, które nie oferują takiej formy pracy, najczęściej wskazują na brak narzędzi, np. laptopów.
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia pracownika, pracodawca ma prawo, a nawet obowiązek, skierować go na wcześniejsze badania profilaktyczne. Jest to szczególnie istotne, gdy zmiany zdrowotne mogą wpływać na bezpieczeństwo w miejscu pracy bądź na efektywność wykonywanych zadań.
W jakim wymiarze (7 czy 8 godzin) planować pracę pracownikowi w okresie pomiędzy kolejnymi orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności?