Szef PIP: Państwową Inspekcję Pracy czeka fala zgłoszeń od sygnalistów

Państwową Inspekcję Pracy czeka fala zgłoszeń od sygnalistów. Będą one dotyczyły działań odwetowych, jak mobbing czy przeniesienie na niższe stanowisko – powiedział PAP główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Przepisy ustawy o ochronie sygnalistów wejdą w życie pod koniec września.

Szef PIP: trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika - powiedział PAP Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

MRPiPS pracuje nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe regulacje, wdrażające przepisy unijne, mają m.in. regulować zasady i tryb ustalania oraz aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Obowiązki ze sfery BHP, których nie może realizować agencja pracy tymczasowej

Problematykę związaną z zatrudnianiem tymczasowym reguluje ustawa z dnia 9.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1110). Przepisy ustawy dokonują rozdzielenia obowiązków w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy pomiędzy agencję pracy tymczasowej a pracodawcę użytkownika. Istnieje możliwość przeniesienia niektórych tego typu obowiązków z agencji pracy tymczasowej na pracodawcę użytkownika. Ten swoisty transfer obowiązków zasadniczo możliwy jest tylko w jedną stronę. Niektóre z nich są bowiem przypisane pracodawcy użytkownikowi w sposób nieprzenaszalny.

Projekt noweli Kodeksu pracy dotyczący ustalania stażu pracy skierowany do konsultacji

Do konsultacji publicznych dnia 09.07.2024 r. trafił projekt nowelizacji Kodeksu pracy w sprawie ustalania stażu pracy. MRPiPS chce, by uprawnienia pracownicze oraz dostęp do stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia były takie same niezależnie od prawnej i organizacyjnej formy wcześniejszej pracy.

Zakładowy plan urlopów wypoczynkowych

W myśl art. 163 § 1 kodeksu pracy (dalej: KP), urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Plan urlopów nie jest dokumentem, którego tworzenie jest bezwzględnie obowiązkowe. W przedsiębiorstwie, w którym nie działa zakładowa organizacja związkowa decyzję w przedmiocie tworzenia lub nietworzenia planu urlopów podejmuje samodzielnie pracodawca. W przypadku rezygnacji z tworzenia planu urlopów pracodawca ustala terminy wykorzystywania urlopów przez poszczególnych pracowników „na bieżąco”, rozpatrując sukcesywnie składane przez nich w tym zakresie wnioski.

MRPiPS chce uregulowania pracy w wysokich temperaturach

Ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze, których celem jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach oraz ochrona pracownic i pracowników przed upałami - poinformowało MRPiPS.

Wydanie świadectwa pracy z tytułu ustania jednej z równoczesnych umów o pracę

Czy w przypadku rozwiązania tylko jednej z równoczesnych umów o pracę należy wydać świadectwo pracy z urzędu?

Liczba przepracowanych godzin nadliczbowych w świadectwie pracy

Czy liczbę przepracowanych godzin nadliczbowych należy zamieszczać w świadectwie pracy?

Korekta świadectwa pracy dotycząca zmiany trybu ustania stosunku pracy

Czy pracownik może zanegować tryb ustania stosunku pracy w trybie wniosku o korektę świadectwa pracy?