
Post by: Malwina Wójcikowska in Pracodawca Pracownik Prawo pracy Stosunek pracy
Przepisy prawa pracy nie rozstrzygają kwestii: czy pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę poza harmonogramowymi godzinami pracy, czy też w dniu dla niego wolnym od pracy, zwłaszcza zaś w dniu ustawowo wolnym od pracy. Ta ostatnia możliwość dotyczy zwłaszcza rozwiązania umowy o pracę za pośrednictwem operatora pocztowego (listem tradycyjnym) z pracownikiem świadczącym pracę w formie zdalnej. Czy jednak ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę w takich okolicznościach można dopatrywać się w regulacji zawartej w art. 41 kodeksu pracy (dalej: KP)?

Post by: Tomasz Watracz in Pracodawca Prawo pracy Wiadomości PAP
Ponad 84 proc. pracodawców jest przeciwko ozusowaniu umów zleceń i o dzieło - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Business Centre Club. Umowy zlecenia powinny być oskładkowane od podstawy wymiaru, a więc tak jak obecnie - dodano.

Post by: Tomasz Watracz in Czas pracy Pracodawca Pracownik Prawo pracy
Kodeks Pracy określa minimalny okres odpoczynku pracownika. Czy okres ten ulega skróceniu w przypadku zawarcia więcej niż jednej umowy z tym samym pracodawcą? Opinię w tej sprawie 17 marca 2021 r. wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Według kodeksu pracy pracownik powracający z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu wychowawczego lub urlopu ojcowskiego ma prawo do powrotu na dotychczasowe stanowisko pracy. Jeśli nie jest to możliwe pracodawca powinien zaproponować pracownikowi pracę na równorzędnym stanowisku z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.

Post by: Tomasz Watracz in Kobiety Wynagrodzenie
Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 20 proc. mniej niż mężczyźni, dużo częściej niż panowie nie są aktywne zawodowo, częściej też pracują w niepełnym wymiarze, a pandemia przysporzyła im jeszcze więcej obowiązków związanych z domem i opieką nad dziećmi - wynika z rozmów PAP z ekspertami rynku pracy.

Post by: Malwina Wójcikowska in Koronawirus Pracownik Prawo pracy Wiadomości PAP
Partnerzy społeczni nie porozumieli się ws. wszystkich problematycznych kwestii zw. z uregulowaniem pracy zdalnej, przede wszystkim definicji pracy zdanej i zwrotu kosztów ponoszonych przez pracownika - poinformował resort rozwoju. Przekazał, że prace nad przepisami toczą się teraz wewnątrz ministerstwa.

Post by: Tomasz Watracz in Pracownik Prawo pracy Wiadomości PAP
Coraz częściej pracownicy nie informują pracodawców o tym, że wyjechali za granicę nie będąc w tym czasie na urlopie. Uważają, że skoro pracują zdalnie, to mogą wykonywać pracę z każdego miejsca na świecie – informuje Prawo.pl.

Post by: Tomasz Watracz in Czas pracy Kodeks pracy Koronawirus Pracodawca Pracownik Prawo pracy Urlopy Zmiana prawa - prawo pracy Urlopy
Według nowych przepisów honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki (w tym osocze po chorobie COVID-19), w przypadku ogłoszenia stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego, należy się m.in. zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym.

Post by: Tomasz Watracz in Prawo pracy Wiadomości PAP
Rada Przedsiębiorczości zrzeszająca organizacje pracodawców apeluje o uregulowanie pracy zdalnej w sposób elastyczny tak, by nie nakładać nadmiernych obciążeń, zwłaszcza na małe firmy i zostawić pole do szczegółowych rozstrzygnięć na poziomie zakładowym - poinformował w niedzielę BCC.

Post by: Tomasz Watracz in Czas pracy Kodeks pracy Pracodawca Pracownik Prawo pracy
Według ogólnych zasad czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, co przeciętnie przekłada się na 40 godzin tygodniowo. Dając możliwość elastyczności, zarówno pracownikom jak i pracodawcom, Kodeks pracy przewiduje kilka różnych rodzajów systemów czasu pracy.