Praca na nocnej zmianie w dniu wprowadzenia i odwołania czasu letniego

Dwukrotnie w każdym roku kalendarzowym pracodawcy organizujący pracę pracownikom nocnej zmiany zderzają się z konsekwencjami wynikający-mi z faktu wprowadzenia i odwołania czasu letniego. W dniach, w których zdarzenie to następuje powstaje pytanie, jaki ma ono wpływ na wymiar czasu pracy pracownika świadczącego pracę na nocnej zmianie.

Zakres podmiotowy informacji o długości okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej

Wydawanie informacji o okresie przechowywania akt pracowniczych jest istotnym elementem procesu zakończenia stosunku pracy. Wraz ze świadectwem pracy, pracodawca powinien przekazać byłemu pracownikowi tę informację. Czy jednak jest to obowiązkowe?

Informacja o zajęciu komorniczym w świadectwie pracy

Czy w świadectwie pracy wpisujemy informację o zajęciu komorniczym? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot?

W MRPiPS podsumowano pierwszy etap konsultacji projektu w sprawie mobbingu

Pojęcie mobbingu musi być jasne dla pracowników i dla pracodawców. Musi być też jasne dla sędziów orzekających w tych sprawach – powiedziała w środę ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas spotkania podsumowującego pierwszy etap konsultacji projektu w sprawie mobbingu.

„PB”: kiedy pracownik nie straci zasiłku chorobowego?

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy, będzie mógł wykonywać obowiązki służbowe u drugiego pracodawcy i pobierać u niego wynagrodzenie - czytamy we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu" analizującym projekt ustawy ministerstwa rodziny.

Wymiar urlopu na żądanie u następnego pracodawcy

Czy urlop na żądanie przechodzi do następnego pracodawcy?

Badanie: mniej pracodawców pozwala na pracę zdalną

Liczba firm, które pozwalają swoim pracownikom na pracę zdalną, w ubiegłym roku spadła o 9 pkt proc. - wynika z badania Grant Thornton. Firmy, które nie oferują takiej formy pracy, najczęściej wskazują na brak narzędzi, np. laptopów.

Przedterminowe badania profilaktyczne

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia pracownika, pracodawca ma prawo, a nawet obowiązek, skierować go na wcześniejsze badania profilaktyczne. Jest to szczególnie istotne, gdy zmiany zdrowotne mogą wpływać na bezpieczeństwo w miejscu pracy bądź na efektywność wykonywanych zadań.

Ekspertka o noweli Kodeksu pracy: cieszy rezygnacja z wykazania długotrwałości mobbingu

W projekcie noweli Kodeksu pracy cieszy przede wszystkim to, że zrezygnowano z przesłanki długotrwałości mobbingu, istotą są zachowania uporczywe - powiedziała PAP radca prawny dr Monika Wieczorek. Przejawy mobbingu to m.in.: zaniżanie oceny przydatności zawodowej, nieuzasadniona krytyka, izolowanie pracownika od zespołu. Zwiększenie sankcji za mobbing to słuszny kierunek - uważa ekspertka.

Wezwanie do sądu w charakterze świadka w sprawie przeciwko pracodawcy a podróż służbowa

Czy wyjazd pracownika do sądu w charakterze świadka w sprawie przeciwko pracodawcy należy potraktować jak wyjazd służbowy, delegację?