Thumb

Badanie: 34 proc. firm chce zatrudniać kobiety na stanowiska inżynierskie i naukowo-techniczne

Zawody techniczne wciąż są zdominowane przez mężczyzn; 34 proc. firm deklaruje wzrost zatrudnienia kobiet na stanowiska specjalistyczne, inżynierskie i naukowo-techniczne - poinformowała firma HRK E&M w swoim raporcie.
Thumb

Szczepienia obowiązkowe pracowników i „weryfikacja covidowa” – od kiedy?

Aby zminimalizować zagrożenie zdrowia i życia dla medyków i pacjentów wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla zawodów medycznych. Do dnia 1 marca 2022 r. osoby wykonujące zawód medyczny, studenci medycyny, farmaceuci i pracownicy podmiotów medycznych muszą przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19. Obowiązek ten nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień ze względu na stan zdrowia.
Thumb

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach

Prezydent podpisał we wtorek nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, która ma usprawnić legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.
Thumb

PIP: zimą pracodawca powinien zapewnić właściwą temperaturę w miejscu pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie w pomieszczeniach temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy, zaś w pracach na wolnej przestrzeni pracownikom należy się odzież ochronna i ciepłe napoje - przypomina w specjalnym apelu Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron.
Thumb

Od nowego roku zmiany w zasiłkach chorobowych

Spóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - to jedna ze zmian, która weszła w życie od 1 stycznia. Kolejne dotyczą m.in. wysokości świadczeń i okresu ich pobierania.
Thumb

Eksperci: 2022 r. na rynku po pracy pod znakiem niedoboru pracowników i presji płacowej

2022 r. przyniesie kontynuację obserwowanych w ub.r. trendów na rynku pracy, przede wszystkim niedoboru pracowników i rosnącej presji płacowej - mówią PAP eksperci. Intensywnie pod względem liczby rekrutacji zapowiada się początek roku, który na ogół był pod tym względem dużo spokojniejszy.
Thumb

MRiPS: Stabilny rok 2021 na rynku pracy

Rok 2021 w światowej gospodarce był czasem łagodzenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Po niemal dwóch latach od jej wybuchu widać, że nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się większą odpornością niż wiele innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Thumb

BIEC: wzrosła siła przetargowa pracowników na rynku pracy

W grudniu wartość Wskaźnika Rynku Pracy zbliżyła się do minimum notowanego na początku 2020 r. - podało we wtorek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Skala spadku WRP jest trzykrotnie większa niż przed miesiącem, co oznacza poprawę siły przetargowej pracowników na rynku pracy.
Thumb

Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2022

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało informację dotyczącą wysokości środków oraz priorytety wydatkowania KFS na 2022 rok. Zasady tworzenia i wydatkowania KFS regulują przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Thumb

Pracowniku, jakie zmiany przyniesie 2022 rok?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia, nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dyrektywa work-life balance, ochrona sygnalistów, jawność zarobków w sektorze publicznym – to jedne z najważniejszych zmian dotyczących pracowników, które mają wejść w życie w najbliższym czasie. Planuje się również wprowadzenie zmian dotyczących testowania pracowników pod kątem COVID-19. W poniższym tekście pokrótce przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące tych zagadnień.