Czy usprawiedliwiona nieobecność pracownika w trakcie czasowego powierzenia mu innej pracy przez pracodawcę, wpływa na długość okresu jej wykonywania?
Polska ma jeden z najniższych poziomów dyskryminacji ze względu na wiek wśród krajów Unii Europejskiej - powiedział we wtorek w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Podkreślił, że przejście na emeryturę po osiągniecie wieku emerytalnego to prawo, a nie obowiązek.
Nie może być tak, że w przypadku złamania prawa pracodawca zatrudniający np. jednego cudzoziemca podlega takiej samej karze, jak ten, który nielegalnie zatrudnia np. 200 osób. Chcemy te kary stopniować - przekazał w poniedziałkowy "DGP" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zarobki za taką samą pracę, na takim samym stanowisku powinny być równe. Mimo tego od lat słyszy się o dyskryminacji zarobkowej ze względu na płeć. Jak różnice wynagrodzeń pomiędzy kobietami a mężczyznami prezentują się w Polsce? Czy są podejmowane jakieś kroki, aby przeciwdziałać temu zjawisku?
Czy w wysłanym do pracownika oświadczeniu w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego, dniem ustania zatrudnienia jest data wskazana w tym piśmie, data odebrania przez pracownika listu poleconego, czy dzień otrzymania przez nas potwierdzenia odbioru?
Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie zwolnienia pracownikowi w dniu oddania krwi, a podczas trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii również w dniu następnym. Czy oddanie krwi podczas urlopu lub innego wolnego dnia od pracy przerywa urlop lub daje dodatkowe dni wolne?
Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
Dofinansowanie urlopu staje się coraz częstszym benefitem pracowniczym - w Polsce oferuje go 39 proc. badanych firm. Taki benefit najczęściej proponują firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników - robi to 76 proc. z nich - podała firma Sodexo.
Jakie obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy należą do pracodawcy użytkownika, a które do agencji pracy tymczasowej? Czy możliwe jest przeniesienie zakresu obowiązków z jednego podmiotu na drugi?
Po długiej zimie doczekaliśmy się dłuższych i cieplejszych dni. Temperatura powietrza będzie stopniowo rosnąć, co może przełożyć się na bezpieczeństwo, wydajność i stan psychofizyczny pracowników. Do obowiązków pracodawców należy zapobieganie negatywnym skutkom wysokich temperatur w zakładzie pracy.