85 proc. pracowników jest zdania, że Wigilia to dzień o specjalnym statusie - nie powinien być traktowany jak zwykły dzień pracy - wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl. 76 proc. pracowników uważa, że Wigilia jako dzień ustawowo wolny od pracy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę.
Jak skorygować nadpłacone wynagrodzenie za pracę? Wyjaśniamy, co zrobić, kiedy pracodawca wypłacił za duże wynagrodzenie pracownikowi. Czy osoba zatrudniona może odmówić zwrotu nadpłaty?
W przyszłym roku poza niedzielami będzie 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Dzięki wolnej Wigilii wystarczą dwa dni urlopu, by w grudniu przez tydzień nie pracować.
Zwrot kosztu służbowego przejazdu taksówką od pracodawcy, to przychód ze stosunku pracy - pisze w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
Czy pracodawca musi poinformować pracownika o podwyższeniu wymiaru urlopu wypoczynkowego w trakcie roku?
Nie powinniśmy być zaskakiwani, jeśli chodzi o prawo - argumentowali przedstawiciele pracodawców na sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny ws. wolnej Wigilii. Za rozwiązaniem są przedstawiciele pracowników. Zaznaczają, że okres świąteczny wiąże się z przepracowaniem.
Zgodnie z treścią dotychczas obowiązującego art. 306 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2024 r. poz. 248 ze zm.) – dalej: „ObrOjcU”, pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby. W dniu 12.11.2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy (Dz.U. z 2024 r. poz. 1585) – dalej: „Nowela”, która m.in. uchyliła art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny.
Zdaniem 66 proc. osób poszukujących pracy wysłanie odpowiedzi na ofertę powinno być możliwe w dowolnym miejscu za pomocą aplikacji w telefonie - wynika z opublikowanego w środę badania Pracuj. pl.
Szczegółowe zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (dz. u. z 2024 r. poz. 535). W skład dokumentacji pracowniczej wchodzą: pięcioczęściowe akta osobowe oraz dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Przepisy rozporządzenia wskazują jakie dokumenty mogą być przechowywane w ramach każdego z tych zbiorów.
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie powinno być wprowadzone od nowego roku - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W ocenie szefowej MRPiPS nie należy zaskakiwać pracodawców i pracowników tak dużymi zmianami.