Badanie: 30 proc. firm chce swoim pracownikom dać po ok. 500 zł premii świątecznej

Ponad 500 zł premii świątecznej chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Instytutu Badawczego Randstad. Dodano, że ok. 48 proc. przedsiębiorstw planuje organizację wigilii firmowej.

Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu br. to zaskoczenie dla pracowników

Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

Surowsze standardy kontroli trzeźwości w zakładzie pracy

Czy zakładowe przepisy mogą przewidywać surowsze standardy obowiązku kontroli trzeźwości od zapisanych w ustawie?

Gdzie przechowywać wnioski o tzw. urlop okolicznościowy?

Z niektórych uprawnień pracowniczych, w tym z większości uprawnień z tytułu rodzicielstwa i niektórych uprawnień z zakresu czasu pracy, pracownik może skorzystać po wypełnieniu odpowiedniego wniosku. Po jego otrzymaniu pracodawca jest zobowiązany przechowywać go w odpowiedniej części dokumentacji pracowniczej.

Rozpoczęcie biegu wypowiedzenia umowy o pracę wysłanego listem tradycyjnym

W praktyce zdarzają się sytuacje wypowiedzenia umowy o pracę za pomocą listu przesłanego pocztą. Przepisy taką możliwość dopuszczają – forma ta ma taki sam skutek jak doręczenie wypowiedzenia osobiście. Jednak to nie przepisy prawa pracy regulują kwestie dostarczenia wypowiedzenia. W tym zakresie zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

Będzie refundacja zakupu szkieł kontaktowych

Rozporządzenie ws. bezpieczeństwa i higieny pracy jest odpowiedzią na potrzeby pracowników - przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wśród zaproponowanych rozwiązań jest m.in. refundacja zakupu szkieł kontaktowych.

Od 17 listopada istotne zmiany dot. monitorów oraz krzeseł w miejscu pracy

Wchodzące od 17 listopada br. zmiany regulują przepisy dot. monitorów ekranowych, krzeseł oraz obowiązku zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących – zauważyła radca prawny Dominika Domiańska-Drzazga. Zaznaczyła, że pracodawcy mają sześć miesięcy na dostosowanie się do przepisów.

Firmy ponoszą coraz większe koszty zwolnień lekarskich

W 2022 r. zarejestrowano w Polsce 27 mln zwolnień lekarskich z pracy na prawie 290 mln dni, i jest to o jedną trzecią więcej niż w 2021 r. - pisze środowa "Rzeczpospolita". Dla firm oznacza to coraz wyższe koszty - zauważa gazeta.

Pracodawcy nie śrubują już wymagań wobec kandydatów

Pracodawcy nie śrubują już wymagań wobec kandydatów. To pozytywny dla pracowników sygnał, pomimo spadku liczby ofert pracy, które nadal zawierają też sporo benefitów - informuje "Rzeczpospolita".

Czy można wydać świadectwo pracy przed dniem ustania stosunku pracy?

Świadectwo pracy to dokument o ściśle określonej treści, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi w dniu, w którym następuje, ustanie stosunku pracy, jeżeli pracodawca nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Czy istnieją wyjątki od tej reguły?