Podstawa prawna korzystania z urlopu rodzicielskiego w świadectwie pracy po zmianie przepisów
W wyniku nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1862 ze zm.), która weszła w życie z dniem 23.05.2023 r., zmianie uległ wzór świadectwa pracy. Zmiana ta w głównej mierze polegała na dodaniu trzech rubryk służących wpisaniu informacji o fakcie korzystania z nowych uprawnień, tj.: zwolnienia z powodu działania siły wyższej (art. 148(1) KP), urlopu opiekuńczego (art. 173(1) KP) oraz liczby dni świadczenia pracy zdalnej okazjonalnej (art. 67(33) § 1 KP).
Ponadto, modyfikacji uległa rubryka służąca zamieszczeniu informacji o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego. Treść przedmiotowej rubryki nie została zsynchronizowana z brzmieniem § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia, co w praktyce może spowodować niekorzystne konsekwencje dla pracowników.
W wyniku wdrożenia do polskiego systemu prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20.06.2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L Nr 188, str. 79), tzw. dyrektywy work-life balance, doszło do dużych zmian w kodeksowej regulacji dotyczącej m.in. zasad korzystania z urlopu rodzicielskiego, polegających w szczególności na:
-
- uchyleniu trybu tzw. długiego wniosku (art. 1791 KP);
- zniesieniu konieczności wykorzystania urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego oraz wykorzystywaniu kolejnych jego części następujących bezpośrednio po sobie z wyjątkiem przewidzianym w art. art. 1821c § 3 KP;
- zwiększenie z 4 do 5 części urlopu rodzicielskiego;
- wydłużeniu wymiaru urlopu rodzicielskiego o 9-tygodniową część przysługującą jednemu z rodziców (opiekunów prawnych), nieprzenaszalną na drugiego z nich;
- zwiększenie wymiaru urlopu rodzicielskiego dla rodziców (opiekunów prawnych) dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Skomentuj