Zmiana wymiaru etatu a wymiar urlopu wypoczynkowego

W przypadku, gdy zmiana etatu pracownika następuje w trakcie roku kalendarzowego, konieczne jest ustalenie wymiaru urlopu w proporcji do okresu pracy w danym wymiarze czasu pracy.

Pytanie od czytelnika:

W okresie od 15 stycznia do 14 kwietnia 2024 roku zatrudniliśmy pracownika na 3-miesięczną umowę o pracę na okres próbny na 3/4 etatu. Pracownik ten ma ponad 10-letni staż pracy i pomiędzy 1 stycznia a podjęciem pracy w naszej firmie nie był nigdzie zatrudniony. W okresie zatrudnienia na umowie na okres próbny nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego.

Bezpośrednio po zakończonym okresie próbnym zawarliśmy z nim umowę na czas określony do 31 grudnia 2024 r., tym razem na pełny etat. Na jego wniosek, w trybie art. 171 § 3 KP przenieśliśmy niewykorzystany urlop wypoczynkowy z zakończonej umowy o pracę na obecną umowę o pracę.

Mamy jednak wątpliwości co do wysokości wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi za każdy z okresów obowiązywania każdej z umów o pracę i tym samym, co do ilości dni i godzin urlopu, z których będzie on mógł skorzystać w 2024 roku.

W celu ustalenia należnego urlopu wypoczynkowego w przypadku przedstawionym w zapytaniu należy dokonać tego oddzielnie dla każdego z okresów zatrudnienia, w którym pracownik ten świadczył pracę na różnych wymiarach czasu pracy (wymiarach etatu), proporcjonalnie do przepracowanego okresu zatrudnienia, na zasadach analogicznych jak przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego w przypadku zmiany pracodawcy (art. 1551 KP).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj