Thumb

WHO: zbyt długa praca powoduje na świecie 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie

Ze zbyt długą pracą można wiązać 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powodem śmierci przepracowanych osób są głównie udary mózgu i zawały serca.
Thumb

28 kwietnia – Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W 2003 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 28 kwietnia Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W ten sposób postanowiono zwrócić uwagę na konieczność stałego, kompleksowego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracujących, a także uczcić pamięć współobywateli tracących życie w rezultacie wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Thumb

Wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych

Poniżej przedstawiamy wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla producentów rolnych, zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.
Thumb

Wiosenne przesilenie, a spadek efektywności pracy

Permanentne zmęczenie, bóle głowy, brak apetytu, apatia, męczenie się szybciej niż zwykle, spadek efektywności w pracy wszystko to może wiązać się z wiosennym przesileniem. Objawy przesilenia pojawiają się zazwyczaj od połowy marca, a trwać mogą nawet do maja.
Thumb

Profilaktyczne badania kontrolne po okresie odosobnienia spowodowanego koronawirusem

Aktualnie obowiązujące przepisy wprost nie nakładają na pracodawców obowiązku kierowania na badania profilaktyczne pracowników powracających do pracy po okresie nieobecności spowodowanej odbywaniem kwarantanny bądź izolacji będących odpowiednio następstwem podejrzenia lub stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19). Niemniej jednak, przy odpowiednim układzie zdarzeń obowiązek taki powstanie w oparciu o art. 229 § 2 zdanie 2 kodeksu pracy (dalej: KP).
Thumb

Zarządzanie stresem w przedsiębiorstwie

Istotą zarządzania stresem w zakładzie pracy jest dopasowanie wzajemnych wymagań i potrzeb przedsiębiorstwa oraz możliwości intelektualnych, emocjonalnych i fizycznych pracowników tego przedsiębiorstwa.
Thumb

Prezes ZUS: po doświadczeniu stanu epidemii nie wyobrażam sobie działalności bez e-zwolnień

Dziś, po doświadczeniu stanu epidemii w Polsce, nie wyobrażam sobie naszej działalności bez elektronicznych zwolnień - mówi PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zastąpienie papierowych zwolnień ich elektronicznymi odpowiednikami to wielki sukces, zwłaszcza że dotąd udało się niewielu państwom – dodaje.
Thumb

„DGP”: Podczas epidemii wzrosła liczba zwolnień od psychiatry

14,5 mln dni ubezpieczeni w ZUS spędzili na L-4 z powodu zaburzeń psychicznych w pierwszym półroczu 2020 r. To o 2,9 pkt proc. więcej niż rok temu - pisze w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na dane z organu rentowego.
Thumb

PIH apeluje o odstąpienie od obowiązku wstępnych badań

Polska Izba Handlu zwróciła się do Ministerstwa Pracy z prośbą o tymczasowe odstąpienie od obowiązku wykonywania wstępnych badań lekarskich do pracy - poinformowała we wtorek organizacja.
Thumb

Badania profilaktyczne pracowników w dobie epidemii

Znowelizowana w dniu 31.3.2020 r. ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19… określiła zasady przeprowadzania badań dot. pracowników.