Czy pracownik, który otrzymał skierowanie na badania profilaktyczne w czasie swojej usprawiedliwionej nieobecności, powinien je wykonać jeszcze przed powrotem do pracy?
Badania kontrolne oraz okresowe to dwa odrębne rodzaje profilaktycznych badań lekarskich. W praktyce może przydarzyć się sytuacja, w której obydwa te badania będą wymagane w tym samym czasie. Co w takim przypadku? Czy wystarczy wykonać tylko jedno badanie?
W ilu egzemplarzach powinno być wydawane skierowanie pracownika na badania lekarskie?
Rozpoczęły się ferie zimowe. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży jest to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów. Jednak ten czas niesie ze sobą wiele zagrożeń, o których trzeba pamiętać i ich unikać, aby spędzić bezpiecznie wolny, zimowy czas - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że można zapobiec około 50% zgonów z powodu nowotworów. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj profilaktyka, wczesne stadia zmian są łatwiejsze do usunięcia lub całkowitego wyleczenia. Na jakie badania zwracać uwagę i zalecać pracownikom? Oto kilka podpowiedzi!
Wypalenie zawodowe jest poważnym problemem, dlatego też w 2019 r. zostało wpisane do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w skrócie ICD. Czym jest wypalenie zawodowe, jakie są jego objawy i kto jest na nie najbardziej narażony?
Ze zbyt długą pracą można wiązać 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powodem śmierci przepracowanych osób są głównie udary mózgu i zawały serca.
W 2003 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 28 kwietnia Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W ten sposób postanowiono zwrócić uwagę na konieczność stałego, kompleksowego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracujących, a także uczcić pamięć współobywateli tracących życie w rezultacie wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Poniżej przedstawiamy wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla producentów rolnych, zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.
Permanentne zmęczenie, bóle głowy, brak apetytu, apatia, męczenie się szybciej niż zwykle, spadek efektywności w pracy wszystko to może wiązać się z wiosennym przesileniem. Objawy przesilenia pojawiają się zazwyczaj od połowy marca, a trwać mogą nawet do maja.