Badania profilaktyczne w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy
Czy pracownik, który otrzymał skierowanie na badania profilaktyczne w czasie swojej usprawiedliwionej nieobecności, powinien je wykonać jeszcze przed powrotem do pracy?
Pytanie:
Chciałem zweryfikować poprawność działań podejmowanych przez moją firmę w kwestii wystawiania skierowań na badania profilaktyczne i zobowiązywania pracowników do ich odbycia w pewnych okresach, ponieważ mam co do tego wątpliwości.
Otóż, bardzo często zdarza się, że skierowania wysyłane są do pracowników na adres domowy w okresie, gdy korzystają oni z długotrwałych okresów usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Dotyczy to zwłaszcza pracowników na trwających dłużej niż 30 dni chorobowych oraz korzystających z długotrwałych uprawnień związanych z rodzicielstwem, np. urlopy macierzyńskie, rodzicielskie, czy wychowawcze. W tym pierwszym przypadku wysyła się skierowania na badania kontrolne, a w drugim – na badania okresowe, jeżeli w trakcie pobytu na urlopie związanym z rodzicielstwem upłynął termin ważności badań profilaktycznych.
Zakładam, że nie ma nic nieprawidłowego w samym wysyłaniu skierowań na badania w okresie nieobecności w pracy. Problem jednak w tym, że pracowników tych w dołączonym do skierowania piśmie przewodnim obliguje się do wykonania badań profilaktycznych przed powrotem do pracy, a precyzyjnie rzecz ujmując – najpóźniej w ostatnim dniu nieobecności, tak aby pierwszego dnia po jej zakończeniu pracownik był już gotowy do pracy.
Wynika to m.in. z tego faktu, iż w jednostce medycyny pracy, z którą mamy zawartą umowę o profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami lekarz medycyny pracy przyjmuje tylko trzy razy w tygodniu. Wspomniani pracownicy są zatem instruowani, aby poddali się badaniom w jednym z tych dni przed powrotem do pracy. Czy takie działanie jest zgodne z przepisami?
Rzeczywiście przepisy prawa pracy nie zabraniają wysłania drogą pocztową do pracownika skierowania na badania profilaktyczne podczas różnego rodzaju okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w tym w trakcie urlopów związanych z rodzicielstwem czy niezdolności do pracy spowodowanych chorobą.
Skomentuj