Jedno ze skierowań na badania profilaktyczne należy do pracownika

W ilu egzemplarzach powinno być wydawane skierowanie pracownika na badania lekarskie?

Z początkiem roku zmieniłem pracę. Nie posiadałem aktualnych badań lekarskich na stanowisko, na które miałem być przyjęty, więc obecny pracodawca był zobowiązany skierować mnie na badania wstępne.

Problem polega na tym, że wydano mi tylko jedno skierowanie, które przekazałem w ośrodku medycyny pracy i w takim układzie nie posiadam własnego egzemplarza, który wraz z orzeczeniem lekarskim mógłbym wykorzystać w przypadku ewentualnej kolejnej zmiany pracy. W dziale kadr przekazano mi, że aktualnie obowiązujące przepisy przewidują wydawanie dwóch egzemplarzy skierowania, z których jedno otrzymuje pracownik, a drugi egzemplarz zostaje włożony do jego akt osobowych.

Do tej pory, będąc wysyłanym na badania (wstępne, okresowe czy kontrolne) przez każdego z zatrudniających mnie w ostatnim czasie pracodawców, zawsze otrzymywałem dwa skierowania, z których jedno zostawiałem dla siebie, a drugie przekazywałem lekarzowi.

Czy rzeczywiście zmieniły się przepisy w tym zakresie?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe zapytanie należy jednocześnie odwołać się zarówno do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy w sprawie profilaktycznych badań lekarskich pracowników, wydanego na podstawie art. 229 § 8 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 2067 ze zm.), jak i do regulacji dotyczącej dokumentacji pracowniczej.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj