Dublujące się profilaktyczne badania lekarskie
Badania kontrolne oraz okresowe to dwa odrębne rodzaje profilaktycznych badań lekarskich. W praktyce może przydarzyć się sytuacja, w której obydwa te badania będą wymagane w tym samym czasie. Co w takim przypadku? Czy wystarczy wykonać tylko jedno badanie?
Pytanie:
Niebawem jeden z pracowników naszej firmy powróci do pracy po trwającej ponad 30 dni nieobecności spowodowanej chorobą. W związku z tym, nie ulega wątpliwości, że powinniśmy go wysłać na kontrolne badania profilaktyczne. Problem jednak w tym, że podczas chorobowego ważność utraciły również okresowe badania lekarskie tego pracownika.
Wiem, że w okresie pandemii koronawirusa zawieszone zostały obowiązki w zakresie profilaktycznych badań okresowych zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. W związku z tym, pracodawcy nie muszą w tym czasie kierować na badania okresowe pracowników, którym skończyła się ich ważność, ani też pracownicy nie muszą wykonywać tych badań nawet, gdyby otrzymali skierowanie na takie badania. Niemniej jednak, obowiązek kierowania pracowników na kontrolne badania profilaktyczne i obowiązek poddawania się im został zachowany, w związku z tym w przedstawionej sytuacji powinniśmy pracownika na takie badania wysłać.
Abstrahując jednak od wątku koronawirusowego, czy w przedstawionej sytuacji przed dopuszczeniem do pracy, pracodawca powinien skierować pracownika na obydwa badania profilaktyczne jednocześnie, tj. na badania kontrolne i okresowe, czy też wystarczy tylko skierowanie na jedno z nich? Jeżeli w grę wchodzi ta ostatnia opcja, to na które z tych badań należy wysłać pracownika; kontrolne, czy okresowe?
Wspomniane w zapytaniu badania okresowe i kontrolne to dwa odrębne rodzaje profilaktycznych badań lekarskich opisanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Polityki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 2067 oraz z 2020 poz. 2131).
Skomentuj