Naukowcy: trzeba monitorować narażenie pracowników na spaliny z diesla

Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na istnienie związku między narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla a zwiększoną częstością występowania pewnych grup nowotworów. Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB jako pierwszy w Polsce opracował metodę oznaczania niebezpiecznych dla zdrowia człowieka spalin emitowanych z silników Diesla, dostosowaną do nowych regulacji prawnych.

Chemikalia z zakładów pracy sprzyjają artretyzmowi

Długotrwałe wdychanie substancji powszechnych w różnych miejscach pracy zwiększa ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów. Naukowcy wymieniają m.in. krzemionkę, azbest, spaliny, tlenek węgla czy substancje grzybobójcze.

Zagraniczne L4 nie zawsze musi być przetłumaczone na język polski

Zwolnienie lekarskie, wystawiane przez lekarza, jest dokumentem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy pracownika. Co w sytuacji, gdy do choroby bądź wypadku dojdzie w trakcie zagranicznej podróży służbowej? Czy zaświadczenie wydane w języku obcym uprawnia do pobierania zasiłku chorobowego w Polsce?

Będą zmiany w przepisach dotyczących badań lekarskich pracowników oraz orzeczeń lekarskich

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

USA/ Według ekspertów zmiana standardowego czasu na letni rujnuje zdrowie

Coraz więcej stanów w USA opowiada się za utrzymaniem czasu letniego, a według ekspertów zmiana na czas zimowy ma negatywny wpływ na zdrowie. W USA z soboty na niedzielę nastąpiła zmiana czasu letniego na standardowy (zimowy).

Wypadki i choroby zawodowe w górnictwie

Pod koniec maja bieżącego roku ukazał się dokument pt. „Ocena stanu bezpieczeństwa pracy, ratownictwa górniczego oraz bezpieczeństwa powszechnego w związku z działalnością górniczo-geologiczną w 2021 roku” wydany przez Wyższy Urząd Górniczy. W poniższym tekście przedstawiamy wybrane wyniki dotyczące wypadków i chorób zawodowych na podstawie powyższej publikacji.

UE zaostrza normy dotyczące pracy z niebezpiecznymi substancjami

Przepisy Unii Europejskiej dotyczące ograniczania narażenia pracowników na działanie substancji rakotwórczych, mutagennych lub zagrażających płodności zostały poparte przez Parlament Europejski. Ponad 12,5 mln pracowników w Europie jest potencjalnie narażonych na kontakt z niebezpiecznymi produktami leczniczymi.