Czy pracodawca może wprowadzić niepłatną 1-godzinną przerwę w pracy wbrew woli załogi?

Czy przerwa pracownicza zależna jest jedynie od woli pracodawcy?

Zagraniczne L4 nie zawsze musi być przetłumaczone na język polski

Zwolnienie lekarskie, wystawiane przez lekarza, jest dokumentem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy pracownika. Co w sytuacji, gdy do choroby bądź wypadku dojdzie w trakcie zagranicznej podróży służbowej? Czy zaświadczenie wydane w języku obcym uprawnia do pobierania zasiłku chorobowego w Polsce?

Podjęcie pracy przez opiekunów osób z niepełnosprawnością, a zachowanie świadczeń opiekuńczych

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy otrzymują świadczenia opiekuńcze, aby ich nie stracić nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Czy taki stan prawny nie uderza w godność osób pełniących opiekę? Czy rząd planuje wprowadzenie zmian dotyczących tego tematu?

Czy państwo powinno dawać przywileje pracownikom dojeżdżającym codziennie do zakładów pracy na rowerze oraz wspierać pracodawców w tym zakresie?

Zamiana samochodu na rower korzystnie wpływa na środowisko oraz przepustowość dróg, a także pozytywnie wpływa na zdrowie. Czy w związku z tym rząd powinien wprowadzić przywileje pracownikom dojeżdżającym codziennie do zakładów pracy na rowerze oraz wspierać pracodawców w tym zakresie?

Dzień wolny od pracy dla pracowników różnych wyznań

W Polsce dniami wolnymi od pracy są dni wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy. Większość z tych dni stanowią święta katolickie. Co w przypadku, kiedy pracownik jest innego wyznania, a chciałby otrzymać dzień wolnego w ważnym dniu dla jego religii, na takich samych zasadach jak katolicy? Co z katolikami, którzy mimo święta muszą świadczyć pracę?

Prezes ZUS: specjalny kalkulator pomoże przedsiębiorcom obliczyć składkę zdrowotną

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności – poinformowała w sobotę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Eksperci: w pandemii u pracowników szczególnie cenna samodyscyplina i elastyczność

Samodyscyplina, elastyczność, umiejętność zarządzania zespołem na odległość są w czasie pandemii szczególnie poszukiwane - mówią PAP eksperci. Jednocześnie problemy na rynku pracy są takie same, jak przed pandemią: niedobory pracowników i luka kompetencyjna.

Kiedy pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? 

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, kiedy pracodawca powinien go wypłacić.

MRiT: ponad dwukrotny wzrost działalności nierejestrowej w ostatnich dwóch latach

W ostatnich dwóch latach ponad dwukrotnie wzrosła liczba osób, które prowadzą nierejestrową działalność zarobkową, czyli taką, która nie wymaga oficjalnego zakładania firmy - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

MRiPS: szacowana stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,5 proc.

Szacowana stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,5 proc., co oznacza, że w porównaniu z bezrobociem w poprzednim miesiącu spadła o 0,1 pkt. proc. – poinformowała w piątek w Boguchwale (woj. podkarpackie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.