Thumb

Czy pracodawca może wymagać wykonania prac wykraczających poza umowę o pracę?

Obowiązkiem pracownika jest wykonywanie zadań przedstawionych w umowie o pracę lub innym wiążącym dokumencie. Jednak mogą zaistnieć sytuacje, kiedy przełożony może polecić pracownikowi wykonanie zadań wykraczających poza jego codzienne obowiązki.
Thumb

Wypadek w zakładzie pracy na chwilę przed rozpoczęciem pracy

Co w przypadku, kiedy na kilka minut przed rozpoczęciem pracy przebywamy w zakładzie pracy i ulegniemy wypadkowi? Czy ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zdarzenia mające miejsce na terenie zakładu pracy przed rozpoczęciem pracy? Czy jest to wypadek przy pracy, czy wypadek w drodze do pracy?
Thumb

Zwolnienie chorobowe w pierwszym miesiącu świadczenia pracy

Jedną z rzeczy, której nie możemy wcześniej przewidzieć jest choroba. Co w przypadku, kiedy dopiero zaczęliśmy świadczyć pracę na rzecz nowego pracodawcy, a już musimy skorzystać ze zwolnienia chorobowego? Czy w takim przypadku będzie przysługiwał nam jakikolwiek zasiłek?
Thumb

Jak zabezpieczyć komputer przed cybersprzestępcami? 

Dziś, 12 października, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. Takie dni ustanawiane są po to, aby uświadomić zagrożenia, jakie coraz częściej dotyczą cyberprzestrzeni, z której korzysta już niemal 87 proc. Polaków. A liczba przestępstw internetowych rośnie z roku na rok, osiągając w 2020 roku, jak podaje Rzeczpospolita, niemal 55 000. Warto więc poznać kilka podstawowych zasad, które pomogą nam chronić dostęp do naszego komputera, a tym samym naszą prywatność, dane osobowe i pieniądze w cyfrowym świecie.
Thumb

Zapotrzebowanie na pracę w drugim kwartale 2021 r.

Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że na koniec drugiego kwartału bieżącego roku było 142,8 tys. wolnych miejsc pracy. Liczba ta w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim wzrosła o 75,4%. 
Thumb

Badanie: ubyło firm MŚP skarżących się na niższe obroty niż przed pandemią

Ubyło małych i średnich przedsiębiorstw skarżących się na niższe obroty niż przed pandemią; największą zmianę na lepsze odnotowały firmy usługowe i handlowe - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Thumb

Czy można się odwołać od wypowiedzenia umowy o pracę?

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi? Jak swoich praw może dochodzić pracownik, któremu mimo prawnej ochrony wypowiedziano umowę?
Thumb

Badanie: budowlańcy nie żałują założenia firmy, a większość transportowcy już tak

W budownictwie żaden z prezesów czy właścicieli firmy niż żałuje, że prowadzi tego typu biznes - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Za to wśród firm transportowych 6 na 10 szefów czy właścicieli zarzeka się, że kolejny raz nie uruchomiłoby przedsiębiorstwa przewozowego.
Thumb

Badanie: 67 proc. Polaków popiera zatrudnianie kobiet na stanowiskach kierowniczych

67 proc. Polaków popiera zatrudnianie kobiet na stanowiskach kierowniczych, a ponad 82 proc. badanych, którzy mają szefową, dobrze ocenia jej skuteczność zarządzania zespołem - wynika z opublikowanego we wtorek badania LiveCareer Polska.
Thumb

Minister zdrowia: pracodawca musi mieć wiedzę, by podejmować racjonalne decyzje 

Finalizowane są prace nad projektem, który daje pracodawcom możliwość sprawdzenia, czy ich pracownicy są zaszczepieni