Zagraniczne L4 nie zawsze musi być przetłumaczone na język polski

Zwolnienie lekarskie, wystawiane przez lekarza, jest dokumentem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy pracownika. Co w sytuacji, gdy do choroby bądź wypadku dojdzie w trakcie zagranicznej podróży służbowej? Czy zaświadczenie wydane w języku obcym uprawnia do pobierania zasiłku chorobowego w Polsce?

Podjęcie pracy przez opiekunów osób z niepełnosprawnością, a zachowanie świadczeń opiekuńczych

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy otrzymują świadczenia opiekuńcze, aby ich nie stracić nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Czy taki stan prawny nie uderza w godność osób pełniących opiekę? Czy rząd planuje wprowadzenie zmian dotyczących tego tematu?

Czy państwo powinno dawać przywileje pracownikom dojeżdżającym codziennie do zakładów pracy na rowerze oraz wspierać pracodawców w tym zakresie?

Zamiana samochodu na rower korzystnie wpływa na środowisko oraz przepustowość dróg, a także pozytywnie wpływa na zdrowie. Czy w związku z tym rząd powinien wprowadzić przywileje pracownikom dojeżdżającym codziennie do zakładów pracy na rowerze oraz wspierać pracodawców w tym zakresie?

Dzień wolny od pracy dla pracowników różnych wyznań

W Polsce dniami wolnymi od pracy są dni wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy. Większość z tych dni stanowią święta katolickie. Co w przypadku, kiedy pracownik jest innego wyznania, a chciałby otrzymać dzień wolnego w ważnym dniu dla jego religii, na takich samych zasadach jak katolicy? Co z katolikami, którzy mimo święta muszą świadczyć pracę?

Prezes ZUS: specjalny kalkulator pomoże przedsiębiorcom obliczyć składkę zdrowotną

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności – poinformowała w sobotę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Eksperci: w pandemii u pracowników szczególnie cenna samodyscyplina i elastyczność

Samodyscyplina, elastyczność, umiejętność zarządzania zespołem na odległość są w czasie pandemii szczególnie poszukiwane - mówią PAP eksperci. Jednocześnie problemy na rynku pracy są takie same, jak przed pandemią: niedobory pracowników i luka kompetencyjna.

Kiedy pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? 

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, kiedy pracodawca powinien go wypłacić.

MRiT: ponad dwukrotny wzrost działalności nierejestrowej w ostatnich dwóch latach

W ostatnich dwóch latach ponad dwukrotnie wzrosła liczba osób, które prowadzą nierejestrową działalność zarobkową, czyli taką, która nie wymaga oficjalnego zakładania firmy - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

MRiPS: szacowana stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,5 proc.

Szacowana stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,5 proc., co oznacza, że w porównaniu z bezrobociem w poprzednim miesiącu spadła o 0,1 pkt. proc. – poinformowała w piątek w Boguchwale (woj. podkarpackie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Limit umów na czas określony

Umowę o pracę, oprócz tych na czas nieokreślony, zawiera się na okres próbny albo na czas określony. Kodeks pracy ograniczając możliwość zawierania umów terminowych z jednym pracodawcą, chroni pracownika przed nadużywaniem umów na czas określony przez drugą stronę stosunku pracy.