Czy pracodawca może wprowadzić niepłatną 1-godzinną przerwę w pracy wbrew woli załogi?

Czy przerwa pracownicza zależna jest jedynie od woli pracodawcy?

Pytanie od czytelnika:

Nasz zakład pracy zatrudnia blisko 70 pracowników, nie jesteśmy objęci układem zbiorowym pracy, w związku z tym jest zobowiązany posiadać regulamin pracy. W naszym przedsiębiorstwie nie działają związki zawodowe, stąd też treść regulaminu ustala samodzielnie pracodawca.

Na ostatnim zebraniu pracodawca zakomunikował, że rozważa wprowadzenie do regulaminu pracy zapisu o 1-godzinnej przerwie lunchowej. Przerwa ta miałaby być obowiązkowa, a co najgorsze – niepłatna. Będzie ją można spędzić na przyzakładowej stołówce lub wypisać wyjście prywatne i opuścić na czas jej trwania zakład pracy w celach prywatnych. Oczywiście po przerwie mamy powrócić na stanowiska pracy i dopracować pozostały dobowy wymiar czasu pracy.

Czy pracodawca ma prawo narzucić załodze taką przerwę?

Podstawą do wprowadzenia przerwy opisanej w zapytaniu jest art. 141 kodeksu pracy (KP).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

blank

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

 

Skomentuj