Białystok/ Koniec procesu ws. tragicznego wypadku przy pracy przy wycinaniu gałęzi

Kary roku więzienia w zawieszeniu chce białostocka prokuratura dla mężczyzny oskarżonego w związku z wypadkiem przy pracy na wysokości, w którym zginął jego kolega, a on sam doznał ciężkich obrażeń skutkujących inwalidztwem.

Kraków/ Mężczyźni przysypani ziemią w trakcie robót ziemnych

Dwóch mężczyzn przysypała w wykopie ziemia podczas prac w rejonie ulicy Ciepłowniczej w Krakowie. Jeden z robotników wydostał się o własnych siłach, drugiego, który utknął w ziemi do połowy pasa, musieli wyciągnąć strażacy. Po reanimacji trafił do szpitala.

Łódzkie/ Śmiertelny wypadek w Elektrowni Bełchatów; 32-latek zginął po upadku z dużej wysokości

32-letni pracownik firmy zewnętrznej zginął w wypadku, do którego doszło we wtorek w Elektrowni Bełchatów (Łódzkie). Mężczyzna nie przeżył upadku z dużej wysokości.

Gdynia/ Wypadek w Stoczni Nauta; nie żyje 53-letni mężczyzna

W gdyńskiej Stoczni Nauta doszło do wypadku w którym zginął 53-letni mężczyzna. Na miejscu jest prokurator, policjanci, a także inspektor Państwowej Inspekcji Pracy – przekazała we wtorek oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni podkom. Jolanta Grunert.

Skarżysko-Kamienna/ Do prokuratury trafiła opinia biegłych po śmiertelnym wypadku w Mesko

Do Prokuratury Rejonowej w Skarżysku-Kamiennej wpłynęła opinia biegłych po śmiertelnym wypadku w zakładzie zbrojeniowym Mesko, do którego doszło we wrześniu ubiegłego roku – poinformował w piątek PAP szef skarżyskiej prokuratury Tomasz Rurarz.

Opole/ Niemal co drugi śmiertelny wypadek w pracy dotyczy budownictwa

Zaniedbania zasad bezpieczeństwa pracy są głównym powodem poważnych wypadków przy pracy w Polsce. Jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji na Politechnice Opolskiej, około 40 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych badanych przez PIP dotyczy placów budowy.

Pomorskie/ Śmiertelny wypadek podczas prac leśnych; zginął 40-latek

Śmiertelny wypadek w lesie w miejscowości Rywałd (woj. pomorskie). W trakcie załadunku drewna zginął 40-letni mężczyzna. Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia okoliczności wypadku.

Wzrost liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy w pierwszych miesiącach 2022 r. według danych GUS – powód do niepokoju czy efekt postcovidowego „odbicia” w gospodarce?

Odkładając dywagacje nad sensownością tego typu analiz, w pierwszej kolejności na pewno warto zauważyć, że zawarta w tytule artykułu wzmianka o okresie postcovidowym może sugerować wiarę w to, że wszelkiego rodzaju problemy związane z pandemią, należą już do przeszłości. W tym kontekście należy jednoznacznie podkreślić, że użyte sformułowanie to tylko figura retoryczna, a kolejne mutacje wirusa SARS-CoV-2 prawdopodobnie jeszcze długo nie będą dawały o osobie zapomnieć, tak jak w końcu pierwszego kwartału 2022 r., kiedy to chińskie władze zdecydowały o „zamknięciu” Szanghaju w związku ze znacznym wzrostem liczby zakażeń.

Władze Bogdanki: do śmiertelnego wypadku doszło podczas udrażniania zbiornika retencyjnego

Do śmiertelnego wypadku w kopalni doszło podczas udrażniania zbiornika retencyjnego, z którego niekontrolowanie wydostało się ok. 400 ton urobku – przekazały władze Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A., odnosząc się do środowego wypadku, w którym zginął 35-letni górnik.

Wypadki i choroby zawodowe w górnictwie

Pod koniec maja bieżącego roku ukazał się dokument pt. „Ocena stanu bezpieczeństwa pracy, ratownictwa górniczego oraz bezpieczeństwa powszechnego w związku z działalnością górniczo-geologiczną w 2021 roku” wydany przez Wyższy Urząd Górniczy. W poniższym tekście przedstawiamy wybrane wyniki dotyczące wypadków i chorób zawodowych na podstawie powyższej publikacji.