Wypadki i choroby zawodowe w górnictwie
Pod koniec maja bieżącego roku ukazał się dokument pt. „Ocena stanu bezpieczeństwa pracy, ratownictwa górniczego oraz bezpieczeństwa powszechnego w związku z działalnością górniczo-geologiczną w 2021 roku” wydany przez Wyższy Urząd Górniczy. W poniższym tekście przedstawiamy wybrane wyniki dotyczące wypadków i chorób zawodowych na podstawie powyższej publikacji.
Konieczność wydania publikacji
Jak czytamy w art. 166 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. − Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2022 r. poz. 1072) Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w szczególności dokonuje kompleksowego sprawdzenia i oceny stanu bezpieczeństwa powszechnego, związanego z ruchem zakładu górniczego, stanu bezpieczeństwa pracy w górnictwie, stanu rozpoznania i zwalczania zagrożeń w zakładach górniczych, stanu ratownictwa górniczego oraz innych zagadnień związanych z prowadzeniem ruchu zakładów górniczych, a także przedkłada właściwym organom informacje, opinie i wnioski w tej dziedzinie.
Choroby zawodowe
W omawianym dokumencie zawarto informację, że w latach 2017 – 2021 stwierdzono 1506 przypadków chorób zawodowych w całym górnictwie. Najczęściej występującą chorobą była pylica płuc, która stanowiła 89% chorób zawodowych w górnictwie, co przekłada się na 1340 przypadków. Najczęściej pylicę stwierdzano w 2020 roku, (w porównaniu do 2019 stwierdzono o 21% przypadków więcej). Natomiast w 2021 r. zaobserwowano znaczny spadek diagnozowania pylic płucnych – o 27%, w stosunku do roku 2020. W 2021 r. wśród pracowników kopalń węgla czynnych zawodowo odnotowano 13 przypadków pylic płuc, rok wcześniej takich przypadków było 5.
Skomentuj