Naukowcy: trzeba monitorować narażenie pracowników na spaliny z diesla

Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na istnienie związku między narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla a zwiększoną częstością występowania pewnych grup nowotworów. Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB jako pierwszy w Polsce opracował metodę oznaczania niebezpiecznych dla zdrowia człowieka spalin emitowanych z silników Diesla, dostosowaną do nowych regulacji prawnych.

KPMG: co trzecia firma w Polsce zaobserwowała więcej prób cyberataków

Większą liczbę prób cyberataków odczuła w 2022 r. co trzecia polska firma, co jest najwyższym wynikiem od pięciu lat - wskazała w raporcie firma doradcza KPMG w Polsce. Na większą aktywność cyberprzestępców w związku trwającą wojną w Ukrainie wskazało 20 proc. badanych.

Białystok/ Proces apelacyjny ws. zasypania w głębokim wykopie dwóch robotników

Konieczne jest uzupełnienie postępowania dowodowego o akta innej sprawy związanej z wypadkiem - uznał w piątek Sąd Okręgowy w Białymstoku w procesie apelacyjnym dotyczącym zasypania dwóch robotników w wykopie; jeden z nich zmarł.

Małopolskie/ Złamane ramię żurawia runęło na dach szkoły, jedna osoba ranna

Ramię żurawia postawionego przy szkole podstawowej przy ul. Mierżączka w Wieliczce (Małopolskie) złamało się w poniedziałek i spadło na dach budynku. Jedna osoba została ranna - pracownik firmy budowlanej.

WUG: ponad 35 proc. zgłoszeń o nieprawidłowościach w kopalniach – zasadne

Ponad 35 proc. zgłoszeń o nieprawidłowościach w kopalniach, przyjętych w ubiegłym roku przez tzw. górniczy telefon zaufania, okazało się zasadne - wynika z danych nadzoru górniczego. Czasem takie anonimowe zgłoszenie możne uchronić kogoś przed wypadkiem, a nawet uratować życie.

Śląskie/ Akt oskarżenia ws. wypadku, w którym zginęło dwóch pracowników drogowych

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie wypadku, w wyniku którego w grudniu 2021 r. w miejscowości Glinica (Śląskie) zginęło dwóch robotników drogowych – wypadli z kosza podnośnika, o który zawadził samochód ciężarowy.

Katowickie Targi BHP i Ochrony Przeciwpożarowej

W dniach 8-9 marca 2023 r. w Katowicach odbędą się największe w południowej Polsce Targi branży BHP i Ppoż. Uczestnicy Targów będą mieli doskonałą okazję, aby zdobyć informacje o najnowszych technologiach i produktach oraz aktualnej sytuacji na rynku.

Ponad 1 mld zł wydatków JSW na bezpieczeństwo i higienę pracy

Tegoroczne wydatki Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) na bezpieczeństwo i higienę pracy przekroczą 1 mld zł - poinformowała spółka w środowym komunikacie, poświęconym wizycie wiceministra aktywów Piotra Pyzika w kopalni Knurów-Szczygłowice. W tym zakładzie roczne nakłady na BHP to ponad 100 mln zł.

Śląskie/ 55-latek zginął podczas prac w lesie

55-letni mężczyzna zginął w sobotę podczas prac prowadzonych w lesie w Mzykach w powiecie lublinieckim (Śląskie). Według wstępnych informacji, ofiara wypadku została uderzona w głowę przez upadające drzewo.

Dwaj górnicy poszkodowani wskutek wstrząsu w kopalni Marcel

Dwaj górnicy zostali poszkodowani wskutek wstrząsu, do jakiego doszło w nocy z piątku na sobotę w kopalni Marcel w Radlinie (Śląskie), będącej częścią połączonej kopalni ROW. Obrażenia górników są niegroźne, ich wypadki został zakwalifikowane jako lekkie.