Ponad 1 mld zł wydatków JSW na bezpieczeństwo i higienę pracy

Tegoroczne wydatki Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) na bezpieczeństwo i higienę pracy przekroczą 1 mld zł - poinformowała spółka w środowym komunikacie, poświęconym wizycie wiceministra aktywów Piotra Pyzika w kopalni Knurów-Szczygłowice. W tym zakładzie roczne nakłady na BHP to ponad 100 mln zł.

Śląskie/ 55-latek zginął podczas prac w lesie

55-letni mężczyzna zginął w sobotę podczas prac prowadzonych w lesie w Mzykach w powiecie lublinieckim (Śląskie). Według wstępnych informacji, ofiara wypadku została uderzona w głowę przez upadające drzewo.

Dwaj górnicy poszkodowani wskutek wstrząsu w kopalni Marcel

Dwaj górnicy zostali poszkodowani wskutek wstrząsu, do jakiego doszło w nocy z piątku na sobotę w kopalni Marcel w Radlinie (Śląskie), będącej częścią połączonej kopalni ROW. Obrażenia górników są niegroźne, ich wypadki został zakwalifikowane jako lekkie.

Bezpiecznej drogi

Okres przypadający na okolicę 1 listopada – szczególnie w pobliżu cmentarzy charakteryzuje się wzmożonym ruchem drogowym. Wyniki corocznej akcji „znicz” ukazują, że brawura, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zmęczenie kierowców przekładają się na zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków? Jak zachować się, kiedy jesteśmy świadkami wypadku?

Komisja WUG: prognoza zagrożeń, profilaktyka i sposób wykonywania robót w Zofiówce – prawidłowe

W jastrzębskiej kopalni Zofiówka, gdzie w kwietniu tego roku zginęło 10 górników, prognoza zagrożeń, stosowana profilaktyka i sposób wykonywania robót były prawidłowe – uznała komisja Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), która w czwartek zakończyła trwające blisko pół roku prace.

PSP: od piątku trwa czarna seria zatruć tlenkiem węgla; w niedzielę zginęły kolejne dwie osoby

Nie żyją kolejne dwie osoby, które w niedzielę zatruły się tlenkiem węgla (czadem) - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że czarna seria zatruć czadem trwa od piątku. Od tamtej pory zginęły cztery osoby.

Uwaga na tlenek węgla. Ruszyła akcja „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa!”

Czad, jak potocznie nazywany jest tlenek węgla to silnie toksyczny, bezwonny i bezbarwny gaz. Wraz z rozpoczęciem się okresu grzewczego wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. Często jest to następstwem niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

Ruda Śląska/ Upamiętniono ofiary katastrofy w kopalni Śląsk

W Rudzie Śląskiej upamiętniono w niedzielę ofiary katastrofy w kopalni Śląsk, gdzie 13 lat temu w wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło 20 górników, a ponad 30 zostało rannych. Była to jedna z największych górniczych katastrof w Polsce.

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy procesach galwanotechnicznych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Zdrowia opracowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy procesach galwanotechnicznych. Nowe regulacje mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy dla pracowników zatrudnionych w branży galwanotechnicznej.

Zarządzanie przedsiębiorstwem a polityka bezpieczeństwa firm

Skuteczne przywództwo ma wpływ na różne aspekty poprawy bezpieczeń­stwa w środowisku pracy, a także odnosi się do działań lub zachowań wszystkich pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy i jest związane z promowa­niem zdrowia i szeroko pojętego bezpieczeństwa nie tylko pracowników, ale także klientów, ogółu społeczeństwa i środowiska naturalnego. Zarządzanie bhp ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, ale także na ogólną wydajność i konkurencyjność.