Stan bezpieczeństwa kolei w 2022 r.

„Polska kolej jest bezpieczna, jednak o ten poziom bezpieczeństwa trzeba cały czas dbać i starać się eliminować potencjalne ryzyka i możliwe zagrożenia” - we wstępie do „Sprawozdania ze stanu bezpieczeństwa ruchu kolejowego. 2022” napisał dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Sprawozdanie pokazuje, że wskaźnik wypadków utrzymuje malejącą tendencję, co oznacza wzrost bezpieczeństwa systemu kolejowego. Nadal ponad 70% wypadków na kolei to zdarzenia z udziałem strony trzeciej: kierowców i pieszych.

Ile kosztuje sygnalizator świetlny?

Zakupem sygnalizatorów świetlnych mogą być zainteresowani nie tylko zarządcy dróg. Podmioty odpowiedzialne za reorganizację ruchu na remontowanych odcinkach jezdni również mogą potrzebować sygnalizatorów świetlnych, chociażby w celu zapewnienia bezpieczeństwa pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Dowiedz się, jaka jest średnia cena sygnalizatora świetlnego i gdzie można go kupić.

Naukowcy: trzeba monitorować narażenie pracowników na spaliny z diesla

Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na istnienie związku między narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla a zwiększoną częstością występowania pewnych grup nowotworów. Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB jako pierwszy w Polsce opracował metodę oznaczania niebezpiecznych dla zdrowia człowieka spalin emitowanych z silników Diesla, dostosowaną do nowych regulacji prawnych.

KPMG: co trzecia firma w Polsce zaobserwowała więcej prób cyberataków

Większą liczbę prób cyberataków odczuła w 2022 r. co trzecia polska firma, co jest najwyższym wynikiem od pięciu lat - wskazała w raporcie firma doradcza KPMG w Polsce. Na większą aktywność cyberprzestępców w związku trwającą wojną w Ukrainie wskazało 20 proc. badanych.

Białystok/ Proces apelacyjny ws. zasypania w głębokim wykopie dwóch robotników

Konieczne jest uzupełnienie postępowania dowodowego o akta innej sprawy związanej z wypadkiem - uznał w piątek Sąd Okręgowy w Białymstoku w procesie apelacyjnym dotyczącym zasypania dwóch robotników w wykopie; jeden z nich zmarł.

Małopolskie/ Złamane ramię żurawia runęło na dach szkoły, jedna osoba ranna

Ramię żurawia postawionego przy szkole podstawowej przy ul. Mierżączka w Wieliczce (Małopolskie) złamało się w poniedziałek i spadło na dach budynku. Jedna osoba została ranna - pracownik firmy budowlanej.

WUG: ponad 35 proc. zgłoszeń o nieprawidłowościach w kopalniach – zasadne

Ponad 35 proc. zgłoszeń o nieprawidłowościach w kopalniach, przyjętych w ubiegłym roku przez tzw. górniczy telefon zaufania, okazało się zasadne - wynika z danych nadzoru górniczego. Czasem takie anonimowe zgłoszenie możne uchronić kogoś przed wypadkiem, a nawet uratować życie.

Śląskie/ Akt oskarżenia ws. wypadku, w którym zginęło dwóch pracowników drogowych

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie wypadku, w wyniku którego w grudniu 2021 r. w miejscowości Glinica (Śląskie) zginęło dwóch robotników drogowych – wypadli z kosza podnośnika, o który zawadził samochód ciężarowy.

Katowickie Targi BHP i Ochrony Przeciwpożarowej

W dniach 8-9 marca 2023 r. w Katowicach odbędą się największe w południowej Polsce Targi branży BHP i Ppoż. Uczestnicy Targów będą mieli doskonałą okazję, aby zdobyć informacje o najnowszych technologiach i produktach oraz aktualnej sytuacji na rynku.

Ponad 1 mld zł wydatków JSW na bezpieczeństwo i higienę pracy

Tegoroczne wydatki Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) na bezpieczeństwo i higienę pracy przekroczą 1 mld zł - poinformowała spółka w środowym komunikacie, poświęconym wizycie wiceministra aktywów Piotra Pyzika w kopalni Knurów-Szczygłowice. W tym zakładzie roczne nakłady na BHP to ponad 100 mln zł.