Bezpośredni a stały nadzór

Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. poz. 1650 ze zm.) posługują się pojęciem „bezpośredniego nadzoru” (§ 81 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia) oraz „stałego nadzoru” (§ 86 ust. 2 rozporządzenia). Z uwagi na fakt, iż rozporządzenie nie wprowadza oficjalnej definicji żadnego z tych pojęć, znaczenie każdego z nich oraz ich wzajemna relacja budzą wątpliwości w praktyce.

Surowsze standardy kontroli trzeźwości w zakładzie pracy

Czy zakładowe przepisy mogą przewidywać surowsze standardy obowiązku kontroli trzeźwości od zapisanych w ustawie?

Stan bezpieczeństwa kolei w 2022 r.

„Polska kolej jest bezpieczna, jednak o ten poziom bezpieczeństwa trzeba cały czas dbać i starać się eliminować potencjalne ryzyka i możliwe zagrożenia” - we wstępie do „Sprawozdania ze stanu bezpieczeństwa ruchu kolejowego. 2022” napisał dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Sprawozdanie pokazuje, że wskaźnik wypadków utrzymuje malejącą tendencję, co oznacza wzrost bezpieczeństwa systemu kolejowego. Nadal ponad 70% wypadków na kolei to zdarzenia z udziałem strony trzeciej: kierowców i pieszych.

Senat za zmianą ustawy o dozorze technicznym

Senatorowi w czwartkowym głosowaniu opowiedzieli się za zmianą ustawy o dozorze technicznym. Według noweli sprzęt stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych zostanie zwolniony z obowiązku dopuszczenia przez polski wojskowy dozór techniczny.

Pracownik tymczasowy jako członek służby BHP  

Czy pracownik tymczasowy może zostać członkiem służby BHP?

Czy w służbie BHP mogą być zatrudnieni dwaj główni specjaliści?

Czy stanowisko głównego specjalisty w dziale BHP mogą piastować jednocześnie dwaj pracownicy?

UOKiK: u 53 proc. skontrolowanych przedsiębiorców stwierdzono nieprawidłowości

U 53 proc. przedsiębiorców spośród 868 skontrolowanych placówek detalicznych, usługowych i gastronomicznych, Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości dot. m.in. oznaczenia towarów. Były wśród nich 24 placówki sieci Biedronka, 10 sieci Kaufland, po 7 sieci Lidl i Aldi - poinformował UOKiK.

Komisja WUG: prognoza zagrożeń, profilaktyka i sposób wykonywania robót w Zofiówce – prawidłowe

W jastrzębskiej kopalni Zofiówka, gdzie w kwietniu tego roku zginęło 10 górników, prognoza zagrożeń, stosowana profilaktyka i sposób wykonywania robót były prawidłowe – uznała komisja Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), która w czwartek zakończyła trwające blisko pół roku prace.

Katowice/ Kończy pracę komisja wyjaśniająca okoliczności tragedii w Zofiówce

W czwartek w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach po raz kolejny zbierze się specjalna komisja, wyjaśniająca przyczyny i okoliczności kwietniowej katastrofy w kopalni Zofiówka, gdzie w wyniku silnego wstrząsu i wypływu metanu zginęło 10 górników. Prace komisji dobiegają końca.

Lubuskie/ Kolumbijczycy i Meksykanin byli zatrudnieni „na czarno”

Funkcjonariusze SG w jednej z firm na terenie pow. żagańskiego (Lubuskie) wylegitymowali 40 cudzoziemców. Okazało się, że dziewięcioro z nich – obywateli Kolumbii i Meksyku - pracowało tam nielegalnie – poinformowała w czwartek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży SG Joanna Konieczniak.