Pracownik tymczasowy jako członek służby BHP  

Czy pracownik tymczasowy może zostać członkiem służby BHP?

Pytanie od czytelnika:

Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym nieco ponad 100 pracowników, zatem spoczywa na nas obowiązek utworzenia służby BHP. W tej komórce organizacyjnej zatrudniamy jednego pracownika w wymiarze 1/2 etatu. Niestety pracownik ten będzie przez dłuższy czas nieobecny w pracy z powodu choroby.

Od paru lat za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej zatrudniamy jej pracowników na różnych stanowiskach w naszym zakładzie pracy. Dowiedzieliśmy się, że wśród pracowników tymczasowych tejże agencji jest osoba, która posiada zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy. Tym samym ma odpowiednie kwalifikacje, aby zajmować stanowisko inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy w naszej komórce BHP. Chcielibyśmy tę osobę zatrudnić na czas nieobecności wspomnianego na wstępie pracownika. Jednak agencja pracy tymczasowej uważa, że zatrudnianie pracowników tymczasowych w służbie BHP jest niedozwolone. Skąd miałby wynikać tego typu zakaz, skoro nie jest on ujęty w art. 8 ustawy o pracownikach tymczasowych, określającym prace wzbronione tego typu pracownikom? Agencja nie była w stanie tego wyjaśnić.

Wspomniany w zapytaniu zakaz rzeczywiście nie wynika wprost z samej ustawy z dnia 29.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1563), lecz jest konsekwencją statusu pracownika, który muszą posiadać osoby zatrudnione w służbie BHP. Ale po kolei.

Służbę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) stanowią wyodrębnione komórki organizacyjne jednoosobowe lub wieloosobowe podległe bezpośrednio pracodawcy.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

 

Skomentuj