Czy w służbie BHP mogą być zatrudnieni dwaj główni specjaliści?

Czy stanowisko głównego specjalisty w dziale BHP mogą piastować jednocześnie dwaj pracownicy?

Pytanie od czytelnika

Jesteśmy zakładem pracy, który zatrudnia ponad 100 pracowników, w związku z tym posiadamy służbę BHP. Obecnie w tej komórce zatrudnione są 3 osoby na stanowiskach: głównego specjalisty do spraw BHP, starszego specjalisty do spraw BHP oraz inspektora do spraw BHP.

Pracownik zajmujący stanowisko starszego specjalisty posiada identyczne wykształcenie (studia o specjalności w zakresie BHP) oraz staż pracy w służbie BHP jak nasz główny specjalista. Nie inaczej przedstawia się rzecz z ich wiedzą merytoryczną i fachowością. Chcielibyśmy, aby obydwaj zajmowali stanowisko głównego specjalisty. Będzie się to oczywiście wiązało z podwyżką wynagrodzenia dla obecnego starszego specjalisty. Sytuacja taka trwałaby jedynie przez pewien czas, bowiem za niespełna pół roku nasz obecny główny specjalista do spraw BHP ma zamiar rozwiązać z nami umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Po jego odejściu będziemy chcieli zatrudnić jeszcze jednego pracownika do tego działu, aby zachować 3-osobowy skład.

Reguły dotyczące organizacji służby BHP zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2.09.1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. poz. 704 ze zm.). Przepisy rozporządzenia ustanawiają zamknięty katalog stanowisk w omawianej komórce organizacyjnej, określając przy tym wymagania kwalifikacyjne niezbędne do spełnienia przy ich obsadzie.  

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj