Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego pracownika, który już korzystał z tego urlopu jako pracownik młodociany
Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego, gdy młodociany w danym roku kalendarzowym kończy 18 lat?
Pytanie od czytelnika:
Z dniem 1 września przyjęliśmy do pracy na pełny etat pracownika, który zawarł z nami pierwszą w życiu umowę o pracę w swej dorosłej karierze zawodowej. Pracownik ten ukończył zasadniczą szkołę zawodową w czerwcu tego roku. W lutym skończył 18 lat.
Mam problem z ustaleniem zasad, na jakich pracownik ten ma nabywać prawo do urlopu wypoczynkowego. Czy powinnam przyjąć, że prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w życiu nabył już na zasadach art. 205 KP (zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego) i przyznać mu od razu 7 dni urlopu (4/12 x 20 dni) wyliczone proporcjonalnie do liczby przepracowanych miesięcy w pierwszym roku pracy w naszej firmie, tj. do końca grudnia? Czy też urlop wypoczynkowy będzie on nabywał na zasadach określonych w art. 153 KP, czyli cząstkowo, w wymiarze 1/12 za każdy przepracowany miesiąc?
Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy (dalej: KP) jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. W wyjątkowych sytuacjach, określonych w przepisach (zob. art. 191 § 21-23 KP) możliwe jest zatrudnienie osoby, która nie ukończyła 15 lat.
Skomentuj