Nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy czyszczeniu powierzchni i malowaniu natryskowym

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy czyszczeniu powierzchni i malowaniu natryskowym, które zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym.

Cel wydania nowego rozporządzenia

Celem nowego rozporządzenia jest uregulowanie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym. Wprowadzenie nowych przepisów wynika również z rozwoju technicznego dotyczącego ww. procesów.

W nowym akcie prawnym ustawodawca skoncentrował się głównie na sprecyzowaniu wymagań pozwalających na lepszą ochronę zdrowia i życia pracowników oraz ograniczeniu potencjalnej liczby wypadków przy pracy osób wykonujących prace przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym, a które nie wynikają z innych przepisów.

W nowym rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 12 września 2023 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym wprowadzono odwołania do odrębnych aktualnych aktów wykonawczych mających zastosowanie w przedmiotowej regulacji, wymieniając je jedynie z tytułu. Dookreślono natomiast szczegółowo podstawę prawną, na mocy której zostały one wydane. Taka konstrukcja odwołania do przepisów odrębnych pozwoli na uniknięcie konieczności aktualizacji przepisów przedmiotowego rozporządzenia, w przypadku zmiany przepisów powołanych, jeśli zmiany te nie będą wpływać w jakikolwiek sposób na zakres podmiotowy i przedmiotowy niniejszej regulacji.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj