Jaka jest częstotliwość szkoleń okresowych BHP brygadzisty pracującego na wysokości?

Czy osoba kierująca pracownikami i wykonującą z nimi prace szczególnie niebezpieczne (brygadzista) powinna szkolić się okresowo co 1 rok na stanowiskach robotniczych wykonujących takie prace, a także oddzielnie co 5 lat jako osoba kierująca pracownikami?

Jesteśmy firmą sektora budowlanego. Wykonujemy szerokie spektrum prac ogólnobudowlanych.

Chciałem spytać o częstotliwość szkoleń okresowych BHP dla brygadzisty, który wraz z nadzorowaną przez siebie ekipą wykonuje prace na wysokości. Jako osoba kierująca innymi pracownikami powinien on odbyć szkolenie BHP co 5 lat. Jednak z uwagi na fakt, iż prace na wysokości są zaliczane do kategorii prac niebezpiecznych wymagane byłoby również odbycie szkolenia BHP co roku.    

Czy w takim układzie pracownik ten cyklicznie co 5 lat będzie musiał uczestniczyć w dwóch szkoleniach okresowych; jednym dla pracowników wykonujących prace szczególnie niebezpiecznie i drugim dla kierujących innymi pracownikami? Czy takie dublowanie szkoleń jest rzeczywiście konieczne?

Oczywiście pytam o typową sytuację post-pandemiczną, gdyż na chwilę obecną szkolenia okresowe zostały zawieszone w oparciu o art. 12e ust. 2 ustawy z dnia 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.).

Zgodnie z art. 2373 KP, nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 1).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj