Konfederacja Lewiatan: firmy źle oceniają przyszłość

Firmy źle oceniają przyszłość, nie ma też co liczyć na poprawę nastrojów w tym roku – skomentował styczniowe dane o koniunkturze ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Wskazał, że największa przewaga pesymistów nad optymistami jest w budownictwie.

GUS podał w piątek, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w styczniu wyniósł minus 18,2. W większości obszarów gospodarki wskaźnik był wyższy niż w grudniu ub.r., jednocześnie we wszystkich obszarach znalazł się poniżej średniej długookresowej.

Komentując dane Zielonka podkreślił, że koniunktura w gospodarce i jej poszczególnych działach zachowuje się zgodnie z trendami, jakie widać w zatrudnieniu i wynagrodzeniach.

„Branże, które relatywnie lepiej oceniają obecną sytuację, to te, w których nadal jest większa potrzeba zatrudniania niż zwalniania pracowników oraz te, w których pensje rosną najszybciej. Mowa tu o branżach komunikacyjnej, zakwaterowania i gastronomii czy transporcie i magazynowaniu” – wskazał ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dodał, że nie zmienia to jednak ogólnych złych nastrojów – wszyscy przedsiębiorcy oceniają znacznie gorzej przyszłość niż obecną sytuację. „Nie bez zaskoczenia najgorsze wyniki odnotowuje budownictwo. Tu przewaga pesymistów nad optymistami jest największa. Branża boryka się ze zmiennymi cenami, swoje trzy grosze dokładają stopy procentowe, które zatrzymują akcje kredytowe. Dodatkowo branża ma problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Martwią również słabe wyniki przetwórstwa przemysłowego. Może to zwiastować wejście przemysłu w nowy rok z dynamiką wzrostu nawet sięgającą zera” – ocenił Zielonka.

Zdaniem ekonomisty nie ma co liczyć na poprawę nastrojów przedsiębiorców, gdyż w tym roku ponownie rosną koszty pracy (wynagrodzenie minimalne) i koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Skomentuj