Prawo pracy Wiadomości PAP Zmiana prawa - prawo pracy Prawo pracy Zmiana prawa - prawo pracy Rodzice i opiekunowie 

MRiPS informuje: Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Przepisy regulują także kwestie związane z kontrolą trzeźwości pracowników. – W ten sposób odpowiadamy na nowe trendy na rynku pracy, a także oczekiwania zarówno pracowników, jak i pracodawców – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.
NSZZ Solidarność, OPZZ i Związkowa Alternatywa uważają nowelizację kodeksu pracy za potrzebną, jednakże wymagającą wielu poprawek. Związkowcy uważają, że wprowadzenie pracy zdalnej w formie porozumienia stron jest szansą na stworzenie lub poprawę dialogu społecznego w zakładzie pracy.
Nowy rok przynosi zmiany w prawie pracy dotyczące m.in. wzrostu płacy minimalnej, wzrostu diety przysługującej pracownikowi z tytułu podróży służbowej, wzrostu stawki za używanie pojazdów prywatnych przez pracowników do celów służbowych, pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników. W poniższym tekście pokrótce przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące prawa pracy, które weszły lub mają wejść w życie w nowym roku.
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów – przekazało w czwartek biuro Kancelarii Prezydenta.
Programy szkoleń Szkolenia zawodowe Zmiana prawa - prawo pracy Pracownik Zmiana prawa - prawo pracy Prawo pracy 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt ustawy o zasadach nabywania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Zaproponowane w projekcie przepisy mają kompleksowo regulować kwestie w zakresie sprawdzania kwalifikacji i nabywania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych.
Przedłużają się prace nad projektem noweli1, która ma wdrożyć do polskiego porządku prawnego postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/1158 z 20.06.2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (DzUrz UE L, nr 188, str. 79).
Z uwagi na obecną sytuację społeczno-gospodarczą Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało rozporządzenie, które ponownie w ostatnim czasie wprowadzi zmiany w wysokości należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży. Nowe stawki będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 r.
Prawo pracy Solidarni z Ukrainą Wiadomości PAP Zmiana prawa - prawo pracy Pracodawca Zmiana prawa - prawo pracy Pracownik Zmiana prawa - prawo pracy Prawo pracy 

W obliczu ataku Rosji na Ukrainę i rosnącego ryzyka migracyjnego z Rosji zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy - przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Wiadomości PAP Zmiana prawa - prawo pracy Pracodawca Zmiana prawa - prawo pracy Pracownik Zmiana prawa - prawo pracy Prawo pracy 

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, przedłożony przez minister rodziny i polityki społecznej.
Pracownik Zmiana prawa - prawo pracy Kodeks pracy Zmiana prawa - prawo pracy Pracownik Zmiana prawa - prawo pracy Prawo pracy 

Artykuł 134 kodeksu pracy (dalej: KP) ustanawia prawo do przerwy od pracy, potocznie nazywanej „przerwą śniadaniową”. Przepis ten nie określa szczegółowych zasad, na jakich przerwa ta ma zostać przez pracowników wykorzystana, pozostawiając tę kwestię do ewentualnego uregulowania w przepisach wewnątrzzakładowych.