W „Dzienniku ustaw” opublikowano nowelizację Kodeksu pracy

W "Dzienniku Ustaw" opublikowana została we wtorek nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.

Związki zawodowe zgłaszają zastrzeżenia dotyczące pracy zdalnej

Związki zawodowe zgłaszają szereg wątpliwości związanych z regulacjami dotyczącymi pracy zdalnej, które zaczną obowiązywać od 7 kwietnia. OPZZ i NSZZ Solidarność zwracają uwagę m.in. na koszy pracy zdalnej oraz płynne przejście do stosowania nowych przepisów.

Dwa dni wolnego za oddanie krwi zostaną z nami na stałe?

Według przepisów wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa, honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki w przypadku ogłoszenia stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego, należy się zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym. Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej opracowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada, że ten sposób zachęcania do oddawania krwi zostanie potrzymany jeszcze po ustaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Opublikowano projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy

Określenie czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze - zakłada opublikowany w czwartek, na stronie Rządowego Centrum Legislacji, projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy.

Ustawa o fundacji rodzinnej z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o fundacji rodzinnej, która ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.

MRiPS: Ustawa o pracy zdalnej czeka na podpis prezydenta

MRiPS informuje: Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Przepisy regulują także kwestie związane z kontrolą trzeźwości pracowników. – W ten sposób odpowiadamy na nowe trendy na rynku pracy, a także oczekiwania zarówno pracowników, jak i pracodawców – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Związki zawodowe krytycznie o projekcie nowelizacji kodeksu pracy

NSZZ Solidarność, OPZZ i Związkowa Alternatywa uważają nowelizację kodeksu pracy za potrzebną, jednakże wymagającą wielu poprawek. Związkowcy uważają, że wprowadzenie pracy zdalnej w formie porozumienia stron jest szansą na stworzenie lub poprawę dialogu społecznego w zakładzie pracy.

Jakie zmiany w prawie pracy przynosi 2023 rok?

Nowy rok przynosi zmiany w prawie pracy dotyczące m.in. wzrostu płacy minimalnej, wzrostu diety przysługującej pracownikowi z tytułu podróży służbowej, wzrostu stawki za używanie pojazdów prywatnych przez pracowników do celów służbowych, pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników.  W poniższym tekście pokrótce przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące prawa pracy, które weszły lub mają wejść w życie w nowym roku.

Prezydent podpisał ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów – przekazało w czwartek biuro Kancelarii Prezydenta.

Będą zmiany w zasadach nabywania uprawnień do obsługi maszyn budowlanych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt ustawy o zasadach nabywania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Zaproponowane w projekcie przepisy mają kompleksowo regulować kwestie w zakresie sprawdzania kwalifikacji i nabywania uprawnień do obsługi maszyn i urządzeń technicznych.