Praca zdalna będzie dopuszczalna także, gdy nie zostanie zawarte porozumienie ze związkami albo nie zostanie wydany regulamin pracy - uważa ekspert kancelarii Chałas i Wspólnicy Edyta Oleszczuk-Romańska. Wówczas zasady jej wykonywania określi polecenie pracodawcy lub porozumienie z pracownikiem.
Kodeksowe przepisy o pracy zdalnej przewidują pięć różnych podstaw prawnych pozwalających na jej stosowanie w odniesieniu do konkretnego pracownika. Podstawy te mają zarówno charakter ogólnozakładowy (zbiorowy), jak i indywidualny. Zasadniczo, od woli pracodawcy zależy, która z tych podstaw będzie odgrywać decydującą rolę w prowadzonym przez niego zakładzie pracy.
Inne formy zatrudniania Pracodawca Pracownik Zmiana prawa - prawo pracy Zmiana prawa - prawo pracy Kodeks pracy
7 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy o pracy zdalnej, której definicja została na stałe wpisana do Kodeksu pracy. Co to oznacza dla pracowników? Jakie będą uprawnienia pracodawców?
Ostatnie dwa lata pandemii pokazały, że praca zdalna jest potrzebna, dlatego pracujemy nad wpisaniem jej do Kodeksu pracy. Jest szansa, że nowe przepisy będą wprowadzone jeszcze w tym półroczu - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.